Головна » Молодші класи » Читання

Як матусю рідну, бережіть природу

Тема: Як матусю рідну, бережіть природу.

Матеріал уроку. С.Носань "Ялинка" . О.Олесь " Ялинка". В. Чухліб " Повінь".

Мета: Удосконалювати навички свідомого та виразного читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті, порівнювати зміст різних творів, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, мислення , пам"ять, спостережливість; виховувати почуття бережливого ставлення і любові до природи.

Обладнання: Малюнок ремеза і його гнізда , фотоілюстрації повені, лабіринт, робочий зошит для уроків читання 2 клас.

Хід уроку.

I.    Організація класу та емоційне налаштування на урок.

Пролунав дзвінок, починається урок. Учитель посміхається , школярики стараються. Працюватимем старанно, щоб побачити, Що у 2-А класі діти - просто молодці!

II.   Мовна розминка.

1.     Гра "Назви групу слів - одним "

Ялинка, береза, верба - це ... (дерева)

Заєць, синичка, лисиця, жабка - це ... (тварини)

 Рослини, тварини, люди - це ... (жива природа)

 -А чи можуть тварини існувать без рослин?

2.   Проказування скоромовки в різному темпі.

А тим часом спритний Гриць годував з руки синиць.

3.      Розпитування .

Читання "запорошеного вірша" (вправа на швидко - читання і розвиток мовної догадки).

-Прочитайте вірш, подумки вставляючи пропущені букви, кінцівки та

слова.

Звернення я * * * * *

 Ми р*дість в*м дарує*!

 Ми ростем д*я втіхи,

Не руб*йте, н* гу*іть –

 Нашу гір*у дол*,

Завжд* сер*е в н*с тремт*ть

 П*ред Но**м р***м!

- Хто до Вас звертається ?

- Чому серце у ялинок тремтить саме перед Новим роком?

- А які почуття у вас викликають новорічні ялинки?

 

III. Перевірка домашнього завдання.

1.Виразне читання окремими учнями оповідання С.Носаня " Ялинка"

2. Переказ оповідання

                           План.

1.     Прикрашання ялинки на подвір"ї.

2.      Зустріч з Карпом Івановичем.

3.      Жаль красу нищити (Думка лісника).

3. Відповіді на запитання.

      - Яка головна думка твору?

      - Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника?Чому?

4. Виразне читання вірша О.Олеся " Ялинка".

      -  Чому зайчик не дозволив хлопчику забрати ялинку?

      -  Що він йому наказав?

     -  Що спільного у змісті вірша з попереднім оповіданням?

      -  Що ви можете запропонувати взамін пишного деревця на Новий рік, щоб

було гарно і святково?

5. Гра " Добавляночки".

Щоб ялинок не ... (рубати), Треба штучні ... (купувати). Штучні красуні разом з нами Рік Новий можуть ... (стрічати), Радість людям ... (дарувати). Можна гілочку ... (зірвати) Та гарнесенько прибрати.

IV. .Повідомлення теми і мети уроку.

-         Сорока на хвості новину принесла, що в її лісі відходить зима. Вона ще жбурляє снігом. Уночі підморозить , а вдень відпускає. Тануть сніги, біжать гомінкі струмки сповнюючи талою водою річки. Починається повінь.

-          -Хто з вас знає , що таке повінь?(Явище природи, яке буває навесні, річка виходить з берегів, затоплює прибережну місцевість: ліски, гаї, поля.)

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Бесіда-розповідь про В.Чухліба

- А що трапилось під час повені, ви дізнаєтесь, послухавши оповідання В.Чухліба " Повінь".

Василь Чухліб народився в 1941 році на Чернігівщині .Деякий час працював учителем. Написав для дітей чимало оповідань і казок. У 1996 році йому присуджено премію імені Лесі Українки за збірки оповідань і казок " Олень на тому березі", " Куди летить рибалочка" та '"Колискова для ведмедів".

2. Читання оповідання вчителем.

- Де відбувалася описана подія? (На Десні)

      3.Словникова робота.

а) Лексико-сематична.

Ремез - це найменша пташка серед синичок, цікава тим, що гніздо робить схожим на рукавицю.

Корч - розгалужене коріння дерев, кущів або пень з корінням.

Десна - річка, притока Дніпра, яка впадає в нього поблизу Києва.

Роздолля - відкритий широкий простір або місцевість .

  Вухань - хтось з довгими вухами , тут-заєць .

  Чкурне - швидко побіжить.

б) Мовно-лексичне завдання.

Чкурне                          заіскрилося

Зіщулився                    побіжить

 Зблиснуло                            зжався

2.      Читання тексту учнями, які гарно читають .

Перед читанням опрацювати читання слів з позначкою " читай правильно"

(с. 100).

- Як в оповіданні пояснюється , що таке повінь?

3.      Перевірка сприймання тексту учнями . Тест " Так чи ні".

1.     У човні Тетянка з дідусем.(-)

2.      Ремезове гніздо схоже на пухову рукавичку (+)

3.      Тетянка на острівці рвала молодий щавель (+)

4.      У кущах дівчинка побачила лисичку (-)

5.      Зайчика випустили на волю (+)

4.      Робота в зошитах (с. 28)

а) Пояснення значення слова " повінь" (завд.З)

             б) Встановлення послідовності пунктів плану (завд.4)

7.      Мовно-логічне завдання.

-         Чи могли б ви підібрати інший заголовок до оповідання?

 (На Десні. Врятували. Пригода).

8.      Зіставлення малюнка (с.99) зі змістом оповідання .

-         До якого момнту ілюстрація в підручнику ?

-         Прочитайте рядки,якими могли підписати цей малюнок.

VI. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання .

-  Коли під час уроку вам було найцікавіше?

Що сподобалось?

( Діти бережіть природу! )

 

2. Розгадування лабіринту .

 

 

Р

Е

И

Р

   Д

Е

Ж

Р

О

І

Б

І

П

Д

Т

И

Т

Ь

У

 

 

 

 

 

 

 

-   Яке це речення за метою висловлювання?

-   Зробіть висновок для себе на все життя.

Вмійте природу любити,

 Кожній травинці радіти

 Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави,

 Знай все окрасою буде

Нашого рідного краю.

4.        Д/з .

Читати і переказувати оповідання В.Чухліба " Повінь" за планом ст. 28 зошита.

Автор: Жеребчевська Оксана Самуїлівна


Переглядів: 932 | Теги: Жеребчевська О.С., екологічне виховання

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar