Головна » 8 клас » Біологія

Загальна характеристика типу Молюски

Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності молюсків.

Обладнання і матеріали:таблиці «Тип Кільчасті черви», «Тип Молюски», живі молюски або їхні вологі препарати.

Базові поняття і терміни уроку: молюски, нога, голова, тулуб, мушля, мантія, мантійна порожнина, терка, незамкнена кровоносна система, зябра, легені.

Концепція уроку

Ознайомити учнів з основними особливостями типу Молюски.  Порівнюючи їх з кільчастими червами, показати відмітні ознаки тварин, що мають незамкнену кровоносну систему.  Звернути увагу на появу незамкненої кровоносної системи, черепашки й мантії. Як характерні ознаки типу розглянути наявність асиметричної будови, вторинної порожнини тіла й паренхіми, мантії та мантійної порожнини, поділу тіла на відділи, більш складної

травної системи, в якій є травна залоза. Указати на розвиток серця й органів дихання, більш складну будову видільної системи, представленої нирками, утворення нервової системи розкидано-вузлового типу, різний розвиток органів чуттів у різних представників, а також на наявність у різних видів роздільностатевості або гермафродитизму й різноманітних типів

розвитку.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів

Питання до учнів

Які особливості зовнішньої будови кільчастих червів?

Яка порожнина тіла в кільчастих червів? Які функції вона виконує?

Як улаштована травна система кільчастих червів?

Як улаштована кровоносна система кільчастих червів?

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь з елементами бесіди

Хто такі молюски?

Вільноживучі тришарові безхребетні з несегментованим тілом, у якому є вторинна порожнина. Вони живуть у всіх основних водних і наземних середовищах.

Особливості зовнішньої будови молюсків

Форма тіла й розміри

Тіло молюсків несегментоване, часто асиметричне. Воно зазвичай складається з трьох основних відділів — голови, тулуба й ноги. Нога — це мускулистий непарний виріст черевної стінки тіла, що служить для руху молюска. Розміри варіюють у широких межах —

від кількох міліметрів до 18 метрів.

Покриви тіла

Тулуб молюсків оточений шкірною складкою — мантією. Простір між тулубом і мантією називається мантійною порожниною. На спинному боці тіла, як правило, є захисна зовнішня черепашка (може редукуватися) з білка (конхіоліну), зміцненого вапном, або з вапняних пластин. Черепашка утворюється мантією. Вона може бути цільною, двостулковою або складатися з кількох пластинок.

Особливості внутрішньої будови молюсків

Молюски — тришарові тварини. Усі їхні органи й тканини розвиваються з трьох зародкових листків — ентодерми, мезодерми й ектодерми. У них є вторинна порожнина тіла, або целом (простір між органами, що має власну вистилку з епітеліальної тканини), що значною мірою редукована. Вона має вигляд невеликих мішечків, що оточують серце і статеві залози. Проміжки між внутрішніми органами молюсків заповнені сполучною тканиною (паренхімою).

Опорно-рухова система

У нозі молюсків розташована складна система порожнин, які заповнені кров’ю й утворюють гідростатичний кістяк. Рух забезпечується завдяки хвилям м’язових скорочень, що виникають на поверхні ноги, яка прилягає до субстрату, яким пересувається молюск. Крім

цього, деякі молюски використовують реактивний рух. Вони із силою виштовхують воду з мантійної порожнини, скорочуючи м’язи, що вистилають її, і забезпечують своєму тілу поступальний рух уперед.

Травна система

До складу травної системи молюсків зазвичай входять ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, середня кишка і задняя кишка. Крім того, є слинні залози й печінка. Для більшості молюсків характерна наявність у глотці язикоподібної терки (радули), вкритої хітиновими зубцями.

Дихальна система

Дихання здійснюється зябрами або легенями, які розташовані в мантійній порожнині.

Кровоносна система

Незамкнена. Є серце, що складається з передсердь (одного або кількох) і шлуночка. У деяких примітивних молюсків два серця. Через серце молюсків протікає артеріальна кров.

Видільна система

Представлена нирками, які одним отвором відкриваються в навколосерцеву сумку,

а другим — у мантійну порожнину.

Нервова система

Нервова система складається з навкологлоткового кільця і чотирьох поздовжніх нервових стовбурів. У вищих молюсків формується кілька пар гангліїв, які утворюють нервову систему розкидано-вузлового типу. Органи чуттів розвинені в різних груп молюсків різною мірою. Вони представлені очима, органами хімічного чуття, органами рівноваги, головними щупальцями (органи дотику).

Розмноження

Серед молюсків зустрічаються як роздільностатеві форми, так і гермафродити. У деяких видів розвиток прямий, а в більшості — непрямий, з метаморфозом.

III. Лабораторна робота № 8

«Вивчення зовнішньої будови та способу руху черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів)»

Цілі: на прикладі акваріумних видів черевоногих молюсків ознайомитись із особливостями їхньої зовнішньої будови і способом руху, у висновках зазначити, які особливості будови черевоногих молюсків є ознаками їх пристосованості до середовища існування.

Обладнання та матеріали: акваріум з черевоногими молюсками, лупа ручна, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

Хід роботи

1. Розглянути зовнішню будову черевоногого молюска.

2. Знайти відділи тіла молюска — голову, тулуб і ногу.

3. На голові знайти органи чуттів молюска — очі та головні щупальця.

4. Крізь скло акваріуму розглянути, яким чином, з допомогою своєї ноги, рухається молюск.

5. Намалювати в зошиті схему зовнішньої будови черевоногого молюска і зробити відповідні позначення.

6. Зробити висновок і записати його в зошит.

IV. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Підготувати повідомлення про класи Черевоногі та Двостулкові молюски.


Переглядів: 860 | Теги: молюски

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar