Головна » 8 клас » Біологія

Розмаїтість кісткових риб. Їхня роль у водних екосистемах

Мета уроку: ознайомити учнів з розмаїтістю кісткових риб, їхньою роллю в природі й житті людини.

Обладнання і матеріали: таблиці «Розмноження й розвиток риб», «Тип Хордові. Надклас Риби. Клас Кісткові риби», «Осетрові риби», «Морські риби», «Прісноводні та прохідні промислові риби», зображення кісткових риб.

Базові поняття і терміни уроку: кистепері, дводишні, осетрові, окуневі, коропові, лососеві, зграйні риби, промислове значення.

Концепція уроку

На прикладі конкретних видів показати ознаки відмінності й подібності в будові різних рядів кісткових риб. Звернути увагу на зв’язок будови представників різних рядів з їхнім способом життя. Показати значне поширення представників класу, їхню роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів

Питання до учнів

Назвіть характерні ознаки класу Кісткові риби.

Як улаштовані покриви тіла кісткових риб?

Як улаштовані органи дихання кісткових риб?

Як улаштовані органи травлення кісткових риб?

II. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення учнів

Надряд Кистепері.

Надряд Дводишні.

Ряд Лососеві.

Ряд Окуневі.

Бесіда з аналізом повідомлень учнів про надряди й ряди риб

(проводиться одночасно із заповненням таблиці)

Надряд

або ряд

Особливості будови

й життєдіяльності

Значення

Представники

Кистепері

Єдиний сучасний вид — латимерія, нащадок групи, що вимерла в крейдяному періоді. Від цієї групи походять усі наземні хребетні. Парні плавці, що служать для опори об дно, з мускулистою лопаттю, що має скелетну вісь.

Тіло товсте, коротке, вкрито масивною лускою, є клоака

Промислове

значення не-

значне. Об’єкт

дослідження

як «жива

копалина»

Латимерія

Дводишні

Давня група риб, більшість видів якої вимерло. Кілька сучасних видів живе в Африці (протоптеруси), Південній Америці (лепідосирен) і Австралії (неоцератод). Парні плавці джгуто-

подібні або листоподібні (у неоцератода). Поряд із зябровим диханням є й легеневе дихання. Великий ніздрюватий плавальний міхур перетворений на одну або дві легені. Протоптеруси й лепідосирен у разі пересихання водойм риють нори й там упадають у сплячку

Протоптеруси

й лепідоси-

рен — об’єкт

місцевого промислу, неоцератод — об’єкт охорони

Протопте-

руси, ле-

підосирен,

неоцератод

Осетрові

За формою тіла схожі на акул, передня частина голови (рило) видовжена, хвіст нерівнолопатевий, велика луска утворена кістковими щитками. Тіла хребців нероз-

винені, є лише верхні й нижні дуги. Крізь хребет проходить хорда. Харчуються переважно донними безхребетними

Мають велике

промислове

значення.

Особливо

цінуються

м’ясо та ікра.

Багато видів

розводят

Білуга,

калуга,

стерлядь,

осетер, севрюга, бестер (гібрид

білуги й стерляді)

Коропові

Промені в плавцях м’які, зуби на щелепах відсутні, але є глоткові зуби (розташовані на останній зябровій дузі). Плавальний міхур сполучений зі стравоходом. В основному прісноводні риби, деякі живуть у прісноводних ділянках морів, але нерестяться в річках

Мають велике

промислове

значення.

Багато видів

розводяться

штучно

Короп, вобла, тараня, сазан,

дзеркальний короп, карась,

лин, лящ, білий

амур, золоті рибки

Лососеві

Тіло округле, стовщене, трохи стиснуте з боків. Характерна ознака ряду — наявність жирового плавця (розташований на спинному боці тіла перед хвостовим плавцем і не має променів). Більшість лососевих є прохідними рибами

Мають велике

промислове

значення.

Особливо ціну-

ються м’ясо та

ікра

Сьомга, форель,

сиг, омуль, кета,

горбуша, чавича,  харіус,

лосось

Окуневі

Форма й розміри різноманітні. Довжина тіла — від 1 см до 5 м, маса — до 900 кг. У плавцях є тверді колючі промені. Плавальний міхур не сполучений зі стравоходом. Найчисленніша група кісткових риб (близько 6 500 видів). Живуть у всіх типах прісних і солоних водойм

Мають велике

промислове

значення.

Деякі види

потребують

охорони (стро-

катий йорж,

золотавий

бичок)

Річковий окунь,

судак, ставрида,

бички, тунець,

меч-риба

 III. Узагальнення, систематизація і контроль знань і вмінь учнів

Питання до учнів

Дайте стислу характеристику кистеперих риб.

Дайте стислу характеристику дводишних риб.

Яке значення мають риби в житті людини?

Приклади питань і завдань для самостійної роботи учнів

На конкретних прикладах показати, як спосіб життя відбивається на будові риб.

Указати, який із вивчених рядів кісткових риб ви вважаєте найбільш примітивним, і пояснити чому.

IV. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Підготувати повідомлення про промисел і розведення риб.


Переглядів: 547 | Теги: риби

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar