Головна » Зарубіжна література |
Мета: ознайомити учнів із творчістю Ф. Петрарки; допомогти краще усвідомити красу поетичного слова, його глибинний зміст; ознайомити з особливостями засвоєння поняття «сонет»; розвивати навички аналізу ліричних творів; розвивати монологічне мовлення, виразне читання, творчі уявлення учнів; виховувати естетичні смаки, повагу до світлих почуттів людини. Обладнання: портрет Ф. Петрарки; збірка «Канцоньєре». Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Що таке «канцона»? (Канцона — «пісня») Які поети творили в цьому жанрі? (У цьому жанрі творили середньовічні трубадури) II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Коментар. Петрарка був послідовником творчості трубадурів. Через усе життя у своєму серці він проніс кохання до однієї жінки — донни Лаури. Учитель виразно читає сонет № 61 «Благословенні будьте, день і рік...» і робить висновок про те, як поет оспівує свою зустріч із Лаурою. III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ — Коли Петрарка побачив Лауру в церкві, йому було 23, їй — 20. Вона була заміжньою жінкою. Він — молодим науковцем і поетом. 1348 року в розквіт життя Лаура померла. її смерть глибоко вразила поета. До кінця своїх днів Петрарка залишився вірним пам'яті Лаури. На схилі віку Петрарка сказав, що кохання до Лаури було для нього провідною зорею. Думки про неї надихали поета на найкращі творчі звершення.Саме Лаурі присвятив Петрарка збірку «Книга пісень», або «Канцоньєре». Роботу над цією книгою Петрарка розпочав, коли закохався в Лауру, і продовжував усе життя. Поет присвячував їй вірші й тоді, коли Лаури не стало. Збірка «Канцоньєре» складається з 2-х частин. Збірка «Канцоньєре
«На життя донни Лаури » « На смерть донни Лаури » Усього 366 віршів; 317 присвячено Лаурі. 2. Дослідницька робота над сонетами 1) Аналіз сонета № 61 Чи з цього вірша зрозуміло, які саме риси Лаури полонили поета? (Як Беатріче для Данте, так і Лаура в очах закоханого Петрарки — ідеал жіночої краси.) Доведіть, що твір «Благословенні будьте, день і рік...» є сонетом. 2) Аналіз сонета № 132 Бесіда Учитель. Як ви пам'ятаєте, церква переслідувала трубадурів, бо стверджувала, що існує тільки одна любов — любов до Бога, а поклонятися можна тільки Мадонні. Для Петрарки (а не слід забувати, що він жив у XIVст. ) кохання існувало, але поета завжди гризло сумління: добро воно чи зло? Яка головна думка твору? (У цьому творі відбилася суперечка Петрарки із самим собою про природу його кохання.) — Тобто Петрарка підкреслює суперечливий, двоїстий характер земного кохання. Вивчення творчості митців доби Відродження... Творчість Ф. Петрарки Теорія літератури Які художні засоби використовуються в сонеті? (У процесі аналізу твору заповнюється таблиця.) Антитеза (протиставлення)
Оксюморон — стилістичний засіб, побудований на поєднанні контрастних понять, які логічно нібито виключають одне одне, але насправді тяжіють до смислового поєднання і розширюють наше уявлення про художній образ, поглиблюють і збагачують його.
Оксюморони • «Але ж муки ці солодкі...» • «Живлюща смерте...» • «Втіхо навісна...» • «Палаю в стужу...» • «В спеку весь дрижу...» Зверніть увагу на розділові знаки в тексті сонету. Про що вони свідчать? Які риторичні фігури позначаються ними в тексті твору? (Риторичні запитання, окличні риторичні речення.)
3 якою метою автор використовує саме ці художні засоби? (Протиставлення, оксюморони, риторичні запитання, риторичні окличні речення — дуже влучні, виразні художні засоби для відтворення почуттів, допомагають глибше розкрити суперечливість такого багатогранного почуття, як любов.)
[Подпись:] Виразно прочитайте сонет. Група 1. Сонет № 35 Група 2. Сонет № 162 Група 3. Сонет № 26 7 Група 4. Сонет № 312 IV. ПІДСУМКИ УРОКУ 1. Рефлексія Назвіть канонічні структурні ознаки сонету. 2. Слово вчителя — У книжці «Що водить сонце і світила» Є. Богат писав: «Ми відчуваємо в Петрарці живу душу, що страждає і сумує, викликаючи гостре співчуття, бо кохає не «ідеальний», вигаданий образ, а живу «земну» жінку.» V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вивчити сонет Ф. Петрарки напам'ять (на вибір). Дослідити один із сонетів за алгоритмом роботи в класі.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |