Головна » Зарубіжна література

Утвердження сили людської думки в оповіданні Р.Шеклі «Запах думки»

Мета уроку: познайомити з життям і творчістю американського письменника-фантаста Р.Шеклі, з поняттям наукова фантастика; проникнути в авторську концепцію оповідання «Запах думки»; розвивати навички зв’язного образного мовлення, аналізу художнього тексту та інтерпретації; формувати прагнення цілеспрямовано іти до мети.

Література та обладнання: Р.Шеклі «Запах думки»; портрет Р.Шеклі;іл-ії м.Нью-Йорк,о.Ібіца, м.Києва; схема-тлумачення «Наукова фантастика»; назви оповідань: «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал», «Необхідна річ»; іл-ія до оповідання «Запах думки»(зображення пантери), іл-ія до повісті Р.Кіплінга «Мауглі».

Тип уроку: Комбінований

Хід уроку

                                   «Мені не потрібна вічність,

                                  Мені достатньо миті».

                                                   Р.Шеклі

I. Організаційна частина.

II. Основна частина.   

Слово учителя:

--- « Мені не потрібна вічність, мені достатньо миті».Саме ці слова я взяла епіграфом до сьогоднішого нашого уроку.Належать вони відомому американському письменнику-фантасту, нашому сучаснику Р. Шеклі, портрет якого ви бачите в центрі «Ілюстративного калейдоскопу».

     Повідомлення теми і мети уроку:

--- Тема уроку – утвердження сили людської думки в оповіданні Р.Шеклі «Запах думки»

(запис у зошит). Мета уроку, по-перше, познайомитись з найщасливішими моментами життя Р.Шеклі, по-друге, з’ясувати, що таке наукова фантастика, по-третє,проникнути в авторську ідею оповідання «Запах думки».Реалізовуючи мету цього уроку, ви, з одного боку, отримуєте знання, необхідні для якісної підготовки домашнього завдання; з іншого боку, отримуєте знання, необхідні для подальшої інтерпретації тексту оповідання «Запах думки» на наступному уроці. Крім цього, ви продовжуєте розвивати навички зв’язного образного мовлення, навички аналізу художнього тексту, які є важливою складовою вашої навчальної діяльності на кожному уроці літератури.

Робота з «Ілюстративним калейдоскопом»:

(В центрі портрет Р.Шеклі, навколо нього іл-ії м. Нью-Йорка, о.Ібіца(Іспанія), м. Києва та назви оповідань: «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал». «Необхідна річ»).

 - Сьогодні у нас з вами 1-ий урок за творчістю відомого американського письменника-

фантаста Р. Шеклі. Перед вами портрет Р.Шеклі: вже немолодого(прожив 77 років), в окулярах, з посмішкою на обличчі, спостережливого та уважного. Навколо портрета – три місця, де Р.Шеклі відчував себе щасливим.

      Місто Нью-Йорк. Тут він народився в 1928 році(запис у зошит), тут в 60-і роки

1. XX ст. він надрукував свої фантастичні оповідання, які прославили його ім’я, принесли матеріальний статок.Серед них – «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал», «Необхідна річ»(запис у зошит під заголовком «Найвідоміші оповідання»)та інші.

      Острів Ібіца, що розташований у Європі, в Іспанії.Тут Шеклі прожив не один рік, створив повісті, деякі романи, відчував себе кожної миті щасливим на морському узбережжі.

     Місто Київ.До нас в Україну Р. Шеклі приїздив у 2005 р. на літературне зібрання письменників- фантастів за запрошенням. В Україні Шеклі відчував себе щасливим,бо його шанували більше, ніж на батьківщині в Америці.В нього була думка оселитись в Криму на березі Чорного моря. Але ця мрія не здійснилась. Раптово письменник тяжко захворів, українські шанувальники його творчості зібрали кошти, щоб тяжкохворий Р.Шеклі повернувся лікуватись додому в Америку.Та після складної операції письменника не стало. Він пішов з життя у грудні 2005р., залишивши після себе силу-силенну фантастичних оповідань, повістей, романів, сценаріїв до фільмів і, навіть, сценаріїв до комп’ютерних ігор.

Робота із заголовком твору:

Одне з оповідань Р.Шеклі ви прочитали вдома. Це – «Запах думки».
Чи сподобався твір? Кому? Чому?
Що ви можете сказати про назву оповідання?
У чому незвичність цієї назви?
Яка думка, на ваш погляд, буде слушною: оповідання Р.Шеклі «Запах думки» є казковим чи фантастичним? Чому?

Робота з літературним поняттям наукова фантастика за схемою-тлумаченням:

 

Наукова фантастика

   ↓

досліджуються  прогнозуються

  ↓

наслідки

  ↓

наукової думки

  ↓

  для життя людини

 

(Запис у зошит словесного пояснення: наукова фантастика – це література, в якій досліджуються, прогнозуються наслідки наукової думки для життя людини.)

Аналіз змісту оповідання Р.Шеклі «Запах думки»:

Через головного героя Р.Шеклі доводить у своєму оповіданні силу людської думки.Давайте спробуємо в цьому переконатись.
Хто головний герой оповідання «Запах думки»?
Чим займався Лерой Кліві?
У яку критичну ситуацію він потрапив?
Яке рішення прийняв Кліві? Це його врятувало?
Отже, діти, Лерой Кліві завдяки силі своєї думки зумів врятувати собі життя.Цей важливий висновок давайте занесемо у схему, назва якої відповідає ключовому поняттю теми нашого уроку: «Сила думки».Уособленням сили думки в оповіданні

2. є головний герой Лерой Кліві. Надалі важливі висновки теж будемо заносити до ціє  схеми.

Якою герой побачив планету З-М-22?(Відповідь зачитайте).
Чи схожа вона на Землю? Чому?(Вкажіть художні деталі).
Чи можна планету З-М-22 назвати обмеженим простором для Кліві? Чому?
Що ж було фантастичним для Кліві на цій планеті?(Відповіді підтвердіть рядками з тексту).
Що Кліві здивувало в поведінці білки та вовка?
Яким чином звірі полювали один на одного?
Що таке телепатія?
Хто для Клів був найбільш небезпечним? Якою він побачив пантеру?(Відповідь зачитайте).
Давайте прослідкуємо послідовно у тексті, крок за кроком, які шляхи порятунку від пантери завдяки силі своєї думки обрав Лерой Кліві.(Всі результати текстового дослідження заносяться у схему «Сила думки»).
Яка саме думка остаточно врятувала Лероя Кліві від пантери, а отже і від смерті?

     (Останній запис до схеми «Сила думки»).

  

Сила думки

(Лерой Кліві)

сів на З-М-22

  ↓

не думати про пантеру

думати про інше                                                                                     

уявити себе самицею пантери

уявити себе кущем

               ↓

               уявити себе трупом

               ↓

                 уявити себе смолоскипом

 

                  Презентація творчої роботи (іл-ія пантери):

Один з учнів отримав випереджальне творче завдання: після знайомства із змістом оповідання Р.Шеклі «Запах думки» намалювати пантеру такою, якою він її уявляє.Слово автору ілюстрації...

(Прогнозований текст презентації: «На ілюстрації я зобразив пантеру такою, якою вона описана в оповіданні:жовто-бурого кольору, без вух, без очей. Стоїть на пагорбі, поряд висока трава. В тексті пантера зображена злою,жорстокою, хоче загризти Кліві, тому в неї вишкірені зуби.)

Робота з ілюстрацією до книги Р.Кіплінга «Мауглі»:

А ця ілюстрація знайома? Хто зображений?
Дійсно, це ілюстрація до казкової повісті англійського письменника XIX ст. 

3. Р. Кіплінга «Мауглі». Одним із персонажів цього твору є пантера Багіра. Але ця пантера навпаки захищала головного героя, хлопчика на ім'я Мауглі, від усіх небезпек. Вона була дуже доброю по відношенню до Мауглі, бо любила його.

     В оповіданні Р.Шеклі «Запах думки» саме смолоскип, тобто вогонь, врятував Кліві      життя, так само і в повісті Р. Кіплінга «Мауглі» герой рятує собі життя з допомогою            Червоної квітки, тобто вогню. Як бачимо, світова література багата на паралелі.

ΙΙΙ.Заключна частина.

1.Підсумок уроку:

Аналітична робота над оповіданням Р.Шеклі «Запах думки» дає нам можливість зрозуміти авторську позицію, відображену у змісті твору «... завдяки своєму розуму  й умінню пристосовуватися людина була завжди і скрізь царем природи...».

          Недарма сам Р.Шеклі говорить, що «мені не потрібна вічність, мені достатньо          миті», так само Лерою Кліві достатньо було миті, щоб силою думки, пройшовши всі етапи, відмічені в схемі «Сила думки», випробування обмеженого простору планети

З-М-22, врятувати собі життя, що є найбільшою цінністю кожної людини.

    Отже і ви, діти, цінуйте своє життя, дорожіть ним та будьте такими наполегливими у досягненні своєї мети, як герой оповідання Р.Шеклі «Запах думки» Лерой Кліві.

2.Домашнє завдання: всім – вивчити, що таке наукова фантастика; група Б –  виписати елементи наукової фантастики з тексту оповідання       «Запах думки»; група А – скласти схему-характеристику Кліві.  


Теги: Недєлко Л.П., Шеклі
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 2728/236


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar