Головна » Зарубіжна література

Памела Треверс „Мері Поппінс”

МЕТА: Познайомити з творчістю англійської письменниці Памели Треверс та її повістю-казкою. Вчити сприймати великі за обсягом тексти цілісно, називати основні ознаки повісті-казки як жанру, висловлювати оцінні судження морального і етичного характеру про події, вчинки персонажів, знаходити описи в художньому творі, удосконалювати навички читання. Розвивати зв'язне мовлення, образну пам'ять, творчу уяву; поширювати і уточнювати словниковий запас учнів. Виховувати позитивні почуття, інтерес до уроку.

ОБЛАДНАННЯ: виставка книг П.Треверс, записи на дошці (тема уроку, деформовані тексти - додаток 1, гра «Незвичайна математика», словникова робота), фонограма- мелодія, набір букв (а, б, в,), чорний ящик з набором речей.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Вчитель промовляє слова девізу, створюючи позитивну атмосферу роботи на уроці:

Пролунав дзвінок -

Починається урок.

Працювати будем всі,

Щоб почути у кінці,

Що в 4-В класі

Діти - просто мо-ло-дці!

II. Вправи на підвищенні швидкості читання і розвитку мислення.

1.  Гра «Незвичайна математика»

- Виконайте дії і прочитайте утворений результат - слово:

ПОВІНЬ - НЬ + СТО - О + Ь =... (ПОВІСТЬ) КАЗАН - АН + КАР - АР + А =... (КАЗКА)

Що таке повість-казка?
Назвіть основні ознаки повісті-казки як жанру.
Які повісті-казки ви читали?

 

2. Робота з деформованим текстом

(діти працюють по варіантах, Слова записані на дошці - додаток 1)

Прочитайте текст, роз'єднуючи слова.
Пригадайте автора і назву.
До якого жанру належать ці твори?
Обґрунтуйте свою думку.

III. Повідомлення теми та мети уроку.

Проблемна ситуація

(діти працюють в парі, текст надрукований на картках - додаток 2)

Прочитайте текст, роз" єднаючи слова, визначте його автора і назву.
Чому виникло утруднення? (текст невідомий)
Тож сьогодні ми будемо знайомитися з цим автором і твором (вчитель вказує на дошку, де записана тема уроку).

IV. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Памели Треверс.

1. Опрацювання статті підручника «Памела Треверс» (діти читають мовчки)

а) бесіда за прочитаним:

Що дізналися про англійську письменницю?
Яке було її справжнє ім'я?
Коли вона народилася?
Коли була створена перша повість-казка про Мері Поппінс?

б) вибіркове читання:

Яка книга принесла всесвітню славу П.Треверс?
Скільки книг написала П.Треверс про чудесну няню?
Якими країнами подорожувала письменниця?
Які слова промовила героїня не тільки про себе, а й про Памелу, яка створила її?

V. Виставка книг П.Треверс про Мері Поппінс

(«Мері Поппінс повертається», «Мері Поппінс відчиняє двері», «Мері Поппінс у парку», «Мері Поппінс у Вишневому провулку», «Мері Поппінс на кухні», «Мері Поппінс і сусідній дім»)

Рекомендації вчителя до читання цих книг у вільний час і запис своїх вражень стосовно прочитаного у читацький щоденник.

 

VI. Опрацювання повісті-казки (уривки) "Мері Поппінс»

/. Словникова робота.

а) читання колонок швидко і правильно: (слова записані на дошці).

- Прочитайте слова

1 ряд (група)                    2 ряд (група)                     3 ряд (група)

Містер                               Тлуста                             Стурхнув

Місіс                            Старомодний                       Пирхнула

Силует                              Ґречний                            Остовпіла

- Визначте частини мови, поясніть значення слів (робота в малих групах - по
рядах).

б) мовно-логічні завдання:

Доберіть синонім до слова СИЛУЕТ.
Доберіть антонім до слова ТЛУСТА.
Яке слова «сховало» в собі ще одне слово? (остовпіла)
Яке слово утворилося з двох інших слів? (старий + модний = старомодний).

2. Первинне ознайомлення з текстом.

Після того, як ви, діти, коротко ознайомились з творчість П.Треверс і провели підготовку до читання повісті-казки, що будемо робити далі відповідно нашої теми уроку? Які ваші пропозиції? (почати читати твір).
Я пристаю на вашу пропозицію.
До речі, цей вислів ви зустрінете в тексті. Що він означає? (я погоджуюсь з вами).
Тож давайте подумки перенесемось у невеличке англійське містечко, де мешкає сім'я Бенкс і станемо свідками цікавих подій. А допоможе нам в цьому музика з відомого к/фільму «Мері Поппінс, до побачення!», знатого за мотивами цієї казки-повісті.

а) читання комбінованим способом (вчитель вмикає фонограму і починає
читати, музика стихає, продовжують далі діти читати «ланцюжком»).

б) тексти на перевірку усвідомлення читання (робота в парі - піднімають
відповідну букву - додаток 3).

3. Повторне читання казки-повісті.

а) вибіркове читання

Чому старші діти сім'ї Бенкс з тривогою чекали нову няню?
Чим вразила їх поява Мері Поппінс? Яка стояла погода?
Знайдіть і прочитайте опис няні.
Чому Майкла здивувала валізка Мері?
Які «ліки» давала няня дітям?

 

б) читання в особах (уривок на с.300). Завдання для дітей, які будуть читати:

- Читаючи в особах, намагайтеся передати почуття подиву і захоплення дітей
своєю новою нянькою.

Завдання для дітей, які будуть слухати:

- Придумайте по одному запитанню кожному читаючому учневі, відповідно
його ролі - особи.

(Наприклад:

Чим була вражена Джейн?
Що здивувало Майкла?
Як поводила себе Мері Поппінс?)

4,  Розвиток зв’язного мовлення

Розгляньте малюнок до казки на с.297.
Кого ви бачите на цьому малюнку?
Знайдіть речення в тексті, якими можна було б підписати цей малюнок.
Чого не вистачає на цьому малюнку? (кольорів)
Які б кольори ви дібрали, щоб словесно його розфарбувати?

5.  Вправи на розвиток швидкості читання

а) гра «Криве дзеркало»

- Знайдіть і прочитайте речення-опис Мері Поппінс, замінюючи прикметники
антонімами.

б) гра «Хто швидше»

- Знайдіть і прочитайте речення за моєю підказкою - початком (кінцем)
речення.

в) гра «Чорний ящик»

(вчитель дістає з ящика по черзі речі, а учні шукають в тексті і читають відповідне речення)

- В яких реченнях говорять про ці речі: вишнева гілка; капелюшок і валізка;
накрохмалений білий фартух; пляшечка «Вживати по чайній ложці перед
сном».

6. Лист від Мері Поппінс

А це що таке? (вчитель дістає з ящика лист).
Послухайте, цей лист для вас, діти, (вчитель читає лист-додаток 4).
До чого закликає вас Мері Поппінс?
Як розумієте останні рядки?
Яким чином цей лист взагалі стосується нашого уроку?

 

VII. Підсумок уроку

Чи сподобалась вас повість-казка П.Треверс?
Що найбільше з прочитаного вас вразило?
Чи хотіли б ви у своїй родині мати таку няню?
Які враження і почуття залишились у вас після нашого уроку? Чому?

VIII. Рекомендації для додаткового самостійного читання

- Щоб надовше зберегти ці приємні враження і почуття, я пропоную вам
додатково самостійно прочитати ще одну з цікавих історій, що сталася з Мері
Поппінс та її вихованцями (с.302-314 у підручнику). А при нагоді візьміть у
бібліотеці (чи у своїх друзів) і прочитайте цю повість у повному зібранні
(вчитель ще раз звертає увагу на виставку книг). Адже, пам'ятайте, що про
Мері Поппінс письменниця написала шість книг!

IX. Емоційно-чуттєвий підсумок роботи учнів на уроці.

Визначте свій настрій в кінці уроку оплесками (вчитель показує три різні вирази дитячого обличчя: сумне, радісне, стримане).
Отже, насамкінець мені залишається лише додати:

Всі ви, діти - молодці, Гарно працювали! Але дзвоник пролунав, І усім нам нагадав, Що урок вже час кінчати, Треба йти відпочивати!

 

Додаток 1

1 -варіант

Цяісторіясталасябознаколизатихчасівколивашібабусійдідусящебулималимиді тлахами. Цедужеважливаісторіябовніййдетьсяпротеякупершевідкрилися шляхиміжземлямиНарніїтанашимсвятом.

(Клайв Стейплз Льюїс

«Хроніки Нарнії. Небіж Чаклуна»

(уривки) «Не ті двері»)

2-варіант

ГанявсяганявсяБратецьЛисзаБратцемКроликомтакісякпримудрявсяабийого Спіймати. АКроликтакісякпримудрявсяабийогоЛиснеспіймав. Нуйбісізним сказавБратецьЛис.

(Джоель Чендлер Харріс

«Казки Дядечка Римуса»

(уривки) «Братець Лис і

Братець Кролик»)

Додаток 2

Тутпостатьзгинаючисьіхитаючисьпідпоривамивітрувідчинилахвірточку

Ідітипобачилищовонаналежитьжінці.Однієюрукоюжінкапритримувала

капелюшокадругоютягнулавеликувалізку.

 

Додаток З

1. Місіс Бенкс написала до газет прохання:

а) знайти двірника для їхнього будиночка;

б) надіслати їй якомога швидше кількох няньок;

в) допомогти відшукати репетитора з математики для дітей.

2. Стару няньку звали:

а) Кеті;

б) Мері;

в) Памела.

3. Нова нянька Мері Поппінс з'явилася:

а) вдень;

б) вранці;

в) ввечері.

4. Що допомогло Мері швидко дістатися будиночка:

а) вітер;

б) вода;

в) сонце.

5. У Мері Поппінс були очі:

а) сині;

б) карі;

в) зелені.

6. Які ліки давала Мері Поппінс Майклу:

а) аспірин;

б) молоко;

в) полуничне морозиво.

7. Що дала М.Поппінс перед сном Близнюкам:

а) воду;

б) молоко;

в) сік.

 

Додаток 4

Лист

Дорогі діти!

Сьогодні ви прочитали уривок однієї з найцікавіших казок, які створила Памела Треверс. Попереду ще багато непрочитаних творів (великих і маленьких) різних авторів (відомих і невідомих). Тож читайте побільше, дізнавайтеся про все що було, є і буде. Адже, книга - ваш порадник, джерело знань, добрих думок і почуттів. Читайте! Людина, яка любить і вміє читати, щаслива людина!

Мері Поппінс


Теги: Зоц О.А., Треверс
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 989/137


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar