Головна » Українська мова |
Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про дієслово як частину мови; удосконалювати орфографічні навички, вміння розпізнавати дієслова; Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок з використанням інформаційних технологій. Обладнання: підручник, картки з надрукованим текстом, комп’ютерні програми, роздаткові картки – малюнки, переносна дошка. Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник І. Тургенєв
Хід уроку.
І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Вступне слово вчителя. В зелених лаврах, в синій світлотіні У сяйві сонця й вишні у цвіту, В огні троянд, у моря мерехтінні Побачить кожен може красоту. Мабуть, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю викликає спілкування з природою. Вона завжди хвилювала і хвилює, чарувала і чарує людину. Шепіт голубої води, зелених дібров, спів дзвінкоголосих пташок, запах і розмаїття квітів, калина у лузі, тополя на околиці, лелече гніздо, криничка на перехресті доріг, терпкий запах лісових квітів – усе це викликає дорога серцю, ні з чим не зрівняна природа рідного краю. Раніше люди схилялися перед природою, вшановували її. Зараз людина хоче від неї взяти якнайбільше, забуваючи, що вона – гість на землі. То ж берегти природу – це одне із важливих завдань людства. Ми повинні берегти її заради дітей, онуків, заради життя. Бо немає нічого милішого за рідну землю, особливо коли світить сонце, голубіє небо, високо в небі літають птахи. Епіграфом до нашого уроку будуть слова І.Тургенєва - Прочитайте і скажіть, як ви їх розумієте? (роздуми учнів) Сьогодні у нас урок трішечки незвичайний. Ми будемо не лише працювати над темою, а й поєднаємо її з чарівним світом природи. Через прекрасне в природі ми творимо прекрасне в мові. ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. ІV. Актуалізація опорних знань. Подивіться на слайди зі схемами «Дієслово як частина мови». Згадайте все вивчене про цю частину мови. Тож скажіть, що називається дієсловом? - Назвіть форми дієслів? - На які види діляться дієслова? - Скільки форм часу має дієслово? - Назвіть способи дієслів? - Що називається дієвідмінюванням? Скільки дієвідмін мають дієслова, як їх розрізняти? - Як пишеться не з дієсловами? V. Повторення, узагальнення та систематизація вивченого шляхом виконання творчих вправ і завдань. 1. Словниковий диктант. Не відкриваєш очей; не стомлюєшся; не подумаєш; не боїться небезпеки; не шкодує фарб; немає відбою; недоїдаєш шматка хліба; не валяється на дорозі; не побачиш як власної потилиці; тільки пташиного молока немає. Слово вчителя. З давніх-давен люди переносили на полотно барви навколишньої природи, особливо рослинні символи, щоб і взимку не розлучатися з мальвами, калиною і барвінком. 2.У вірші, поданому на комп’ютері, замість крапочок вставити потрібні дієслова. Визначити час дієслів та дієвідміну. У рідному краї і серце …(Співає) Лелеки здалека нам весни …(несуть) У рідному краї і небо безкрає, І ріки-потоки, мов струни, …(течуть) Тут кожна травинка і кожна билинка …(Вигойдують) мрії на теплих вітрах. Під вікнами мальви, в саду материнка Оспівані щедро в піснях. Тут мамина пісня …(лунає) і нині, ЇЇ…( підхопили) поля і гаї, ЇЇ вечорами по всій Україні …(Співають) в садах солов’ї. І я припадаю до неї устами І серцем…(вбираю), мов спраглий, води. Без рідної мови, без пісні, без мами …(Збідніє), земля назавжди. 3.Записати речення. Виконати морфологічний розбір виділених дієслів ( роботу виконують три учні біля дошки) - Безмежно з дитинства кохаю красу свого рідного краю. - Більше тисячі видів тварин занесено до Червоної книги. - Учені переконані, що саме заповідники допоможуть зберегти цінні види рослин 4. Робота з картками. Які дієслова відносяться до першої дієвідміни, а які до другої? . Кроїти, стелити, наколоти, свистати, белькотіти, оборонити, відпороти, стругати, молотити, гуркотіти, тьмяніти, одужати, краяти, хилитися, спізнитися, відкрити, цінувати, збороти, пищати, сипати, дирчати, аплодувати, перемагати, котити. 5. Заповніть таблицю. Розподілити слова у ІІІ колонки. І – дієслова дійсного способу. ІІ – дієслова умовного способу. ІІІ – дієслова наказового способу. Дійсний спосіб Умовний спосіб Наказовий спосіб
Читаю, розповів би, скажи, дивився, став би, намалюй, говоре, люби, іду, хотіла б, працюй, розповів, могла б, говори, відповідаю, зберегла б, гордився, перейшла б, виготовив, лежав би, порадь, приголуб, дозволь, малюю, зустрів би, збирайте, летіть, стрибав би, смійся, бережи, гра би, рухайся, співайте. 6.Робота з текстом на комп’ютері. 1)У тексті, поданому на комп'ютері, дієслова, що в дужках, поставте в потрібній формі та визначте їх час. Бліде небо (мигтіти) зірками до блакиті. (Чорніти) здалеку лози. Степова тиша жадливо ( підхоплювати) всі звуки. Синя імла (рідшати, яснішати), світова зірка (бліднути, тремтіти). Ясне сонце (випливати) на небо, (зривати) з землі темне запинало мороку, (відкривати) безкраю далечінь степу. Над ставком (стояти) плакуча верба. (Схилити) свої зелені віти і (дивитися ) в воду. Вітер (подихнути) – (гойдати) віти, мов коси дівочі. Біля самого стовбура (помостити) малесенька пташка гніздечко. (Прокидатися) вона рано-вранці. Як (вилітати) зі свого гніздечка, зелені косо (тремтіти) 7. а)Перед кожним з вас лежить текст. Прочитайте, випишіть дієслова і поясніть спосіб творення. Виділіть у дієсловах корінь. Боже, як багато у світі краси! Яке небо! А Дніпро синій – синій, чистий. Брате мій Дніпре, батьку мій дорогий і прекрасний! Скільки радості, скільки глибоких найдорожчих почуттів принесли моєму серцю рідні твої води! Скільки людської краси одкрилось мені на твоєму урочистому березі! Які великі подарунки приніс ти мені, незабутній і безмірно, глибоко любимий! Скільки ласки у вітрах над тобою, у синьому небі, що дивиться в твої води і вічно милується з тебе! Скільки життя і зворушливої поезії в твоїх прозорих ключах, що прагнуть до тебе з берегів! І сонце, сонце ніжне і щедре, якому я поклоняюся і поклонятимуся усе життя, річко моя дорога й велика. Велика ріка народу мого. Прийми мою любов і безмежну подяку, що народився я на твоїх берегах, що пив твою м’яку і чисту воду, що воскрес я душею біля тебе і що вся душа моя сповняється твоєю красою, і очі мої, і мій слух – усі почуття, заспокоєні біля тебе, оповиті тобою, красо моя,… моє свято, щастя моє. 8. «Утвори слово» А)Заповніть пропуски префіксами, що утворюють нові дієслова. …співувати …співувати співати …співувати …співувати
Б)Заповніть пропуски суфіксами, що утворюють нові дієслова. викресл…ти перекресл…ти креслити покресл…ти підкресл…ти накресл…ти
В)Заповніть пропуски префіксами і суфіксами. …свист…ти …свист…ти свистати …свист…ти …свист…ти 9. Усно назвати дієслова з не, розкрити дужки, пояснити правопис ( завдання на переносній дошці) Богданівка – не Богом дане, Не чортом прокляте село, А та земля, де на світанні Найбільше квітів розцвіло. І гомонять вони, як люди. І мова їхня – голосна. Таких квіток ніде (не) буде, Такі (не) хиляться, (не) в’януть, Таких морози (не) приб'ють І навіть росами тумани Перед світанком (не) заллють. На них немає ні пилинки, Це їх (не) можна (не) любить. Це їх самотня добра жінка Колись навчила говорить.
10. За картиною написати твір – мініатюру. Вживаючи дієслова доконаного і недоконаного виду. 11.Тести «Так. Ні.» 1. Дієслово – це частина мови, яка означає дію або стан предмета.
2. Найчастіше дієслово в реченні виступає присудком.
3. Усі дієслова теперішнього часу. (Робиш, замітає, зроблю, пробігав)
4. У реченні вжито неозначену форму дієслова Дикі груші не випустили своїх листочків.
5. Чи всі дієслова належать до ІІ дієвідміни (Везуть, лазять, топлять)
6. Чи всі дієслова наказового способу (Живи, люби, бережи)
7. У реченні вжито дієслово в умовному способі. Світлі паруси дощу розпускались на обрії, помітно наближалися нивами.
8. Чи всі слова утворені префіксальним способом. (Привітати, виїхали, примножили)
VІ. Підсумок уроку. 1.Слово вчителя. Підсумовуючи знання, отримані з теми «Дієслово» ми переконалися, яка красива і багата українська земля. Це могутні ліси, горді гори, безмежні степи, це сонце чи місяць у небі, міріади зірок. На нашій землі живуть працелюбні, щедрі душею, талановиті, співучі люди. Тож у кінці уроку давайте послухаємо пісню, у якій опоетизована краса нашої землі. (Звучить пісня) 2.Метод «Мікрофон» а) Який вид вправ найцікавіший був на уроці? б) Свої знання я оцінюю … VІ. Домашнє завдання.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |