Головна » Українська мова |
Мета уроку: виробляти вміння відрізняти складні речення від простих, правильно інтонувати складні речення, ставити коми між їх складовими – простими реченнями, дати початкове уявлення про сполучниковий та безсполучниковий зв’язок; використати можливості дидактичного матеріалу для розвитку спостережливості, ознайомлення з різними видами транспорту, дбайливого ставлення до природи, любові до рідного краю Анотація до уроку : 5 клас. Українська мова. Тема - «Складне речення». Урок-мандрівка з використанням ігрових технологій на основі тематичного матеріалу ( види транспорту).
Хід уроку
1.Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні урок буде незвичайний: ми будемо мандрувати країною «Синтаксису» за допомогою різних видів транспорту. Запишіть «число, класна робота». Щоб розпочати рух, треба заправитися топливом – знаннями про члени речення, які ми отримали на минулих уроках. Увага на дошку! Установіть відповідність між членами речення, питаннями, на які вони відповідають, і тим, як вони підкреслюються. Слайд №1 Підмет Кого? Чим? Присудок Куди? Де? Як? Означення Що робить підмет? Додаток Який? Які? Обставина Хто? Що? - 2. Організація засвоєння нового матеріалу.
- А тепер ми можемо направитися до першої зупинки, яка називається « Дослідницька». Тут ми дізнаємося, яке речення називається складним, будемо вчитися ділити його на частини, досліджувати, чим вони з’єднуються. Запишіть тему уроку- « Складне речення». Допоможуть нам туди потрапити запорозькі козаки, які направлялися у військові походи не тільки на конях, а й на швидкохідних чайках, які перетворювали на перші «підводні човни».
Слайд №2
а) завдання ( біля дошки): записати речення, зробити його синтаксичний розбір. Перед морським походом запорожці перебудовували чайки. б) завдання ( біля дошки): записати речення, визначити граматичну основу, порівняти з попереднім. Вправні майстри під дно човнів насипали пісок, під його тягарем човен ховався під воду. Зробімо висновок: які ж речення називаються складними? Звіримо визначення з правилом у підручнику ( ст. 77). в) виконання вправи 171 (усно). Завдання: об’єднати два прості речення в складне за допомогою сполучників. 3.Застосування набутих знань.
- Рухаємося далі й пересядемо на найбільш поширений вид транспорту –автомобіль. Наступна зупинка – «Пунктуаційна». а) завдання: перепишіть із картки речення ( вправа №1), визначте в них граматичні основи. З’ясуйте, чи завжди перед сполучником і ставиться кома. Слайд №3
Слайд №4 Перший автомобіль винахідники створили у 18 столітті, і він перевозив гармати для французького війська. Цей засіб рухався зі швидкістю 5 кілометрів на годину і працював на парі.
б) виконання вправи 172 ( 1,2,4,5 речення) усно. Завдання: визначити в реченнях граматичні основи, пояснити розділові знаки. в) виконання вправи 175 ( письмово). Завдання: переписати речення, поставити в них розділові знаки. 4. У дорозі, звичайно, потрібно відпочивати. Прослухайте загадки. Відгадки до них будуть першими літерами складів, із яких ми утворимо слово.
У хатах прозорих всі вони живуть, можеш ти їх бачить та не можеш чуть. (Риби) Бігає Марушка у ста кожушках як вітер повіє то й спина замріє. (Курка) Скільки розділових знаків пропущено в поданих вище загадках? (Три)
5. - Ми вже дізналися, які речення називаються складними. А тому можемо полетіти в космос на найбільш швидкому транспорті - ракеті. Наступна зупинка «Пізнавайко». Зараз потренуємося ставити коми в складних реченнях за інтонацією. Виконаймо завдання ( усно) №2 на картках.
Слайд №6
Гравітаційне поле Місяця у шість разів менше за земне тому ми могли б там прикріпити крила й літати. Сліди перших відвідувачів Місяця збережуться на мільйони років бо там ніколи не йдуть дощі. Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк. На борту «Спайс Шаттла» були створені мільярди пластмасових кульок і вони стали першими промисловими виробами. Форма кульок була ідеально рівною тому їх вартість у 2000 разів вища за золото тієї ж ваги. Міжнародна космічна станція « Піонер -10» стала першим штучним тілом що покинуло Сонячну систему. Вона має на борту закодовані відомості про Землю цю інформацію, можливо, колись прочитають інопланетяни.
6. - Щоб повернутися з космосу на Землю, нам треба розгадати шифр – закодоване речення в завданні №3 на картках. Слайд №7 ми живемо на одній планеті і кожен повинен дбати про неї
7. - І остання зупинка - « Бережинка». Поїдемо туди на «зеленому» автомобілі, бо яким би важливим не був для нас транспорт, ми повинні насамперед думати про збереження природи.
Слайд №8
Завдання №4 (на картках). Перекладіть речення українською мовою, останнє запишіть у зошити, визначте в ньому граматичну основу та поставте розділовий знак.
Нужно беречь природные ресурсы поскольку их запасы исчерпываются. Транспорт должен быть безопасным и поэтому нужно искать альтернативное топливо. Наша планета - это крохотный островок на котором мы путешествуем во Вселенной.
Слайд №9 Потрібно берегти природні ресурси, оскільки їхні запаси вичерпуються. Транспорт має бути безпечним, і тому треба шукати альтернативне паливо. Наша планета – це крихітний острівець, на якому ми подорожуємо у Всесвіті. 8.Наступна зупинка «Мандрівна». Протягом 4 -5 хвилин напишіть невелике есе за заданою темою. Слайд №10 1 варіант. Уявіть, що вам запропонували відвідати будь-яке місце світу. Куди б ви поїхали й чому? 2 варіант. Опишіть транспортний засіб майбутнього, який допоможе вам за лічені хвилини потрапити в будь-яку точку світу. 3 варіант. Порекомендуйте іноземцям відвідати ваше місто, його найвизначніші місця. У тексті твору використайте складне речення. Визначте в ньому граматичну основу. Слайд №11 Зразки творів 1.Так, на світі є багато цікавих місць, де б я хотіла побувати.Але, мабуть, найбільше мене приваблює Дісней-ленд у Парижі. Я б відвідала космічний павільйон, побачила чарівний палац, прокаталася б на «Американських гірках». А ще обов’язково познайомилася б із дітьми з інших країн, розповіла б їм про своє рідне місто – Білу Церкву. Слайд №12 2. Пройдуть роки, і наука досягне небувалих результатів. Винайдуть такі транспортні засоби, які дозволять людині пересуватися з одного місця в інше надзвичайно швидко. Це будуть літальні апарати, які за зовнішнім виглядом нагадуватимуть комфортабельні машини, але рухатимуться вони з швидкістю космічних ракет. Зареєстрував у Міжнародній прикордонній службі маршрут – і вперед до Америки чи Північного полюса. Слайд №13 3. Скільки чудових міст є у світі, але для мене найріднішим, найпрекраснішим є Біла Церква – місто з багатим минулим, яскравим сьогоденням та оптимістичним майбутнім. Перлиною старовинного Юр’єва (перша назва міста) є парк «Олександрія», який розкинувся на берегах Росі. Затишні алеї, розкішна природа, вибаглива архітектура - це все полонить кожного, хто хоч раз відвідає його. Ласкаво просимо до Білої Церкви!
9. Підсумок уроку. Упіймай помилку. Запишіть відповіді (1+ 2-). Прокоментуйте їх усно. Слайд №14
1. У простому речення є одна граматична основа. 2. Граматична основа складається з підмета і присудка. 3. У складному реченні є дві граматичні основи. 4. Між частинами складного речення треба ставити розділовий знак. 5. Перед сполучником і завжди ставимо кому. 6. Прості речення у складному з’єднуються тільки за допомогою сполучників.
9. Домашнє завдання: вправа 74; оголошення поурочних балів.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |