Головна » Українська мова |
Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про складне речення з безсполучниковим та сполучниковим зв’язком, закріпити знання про правильне вживання коми між частинами складних речень, навчити знаходити і виправляти пунктуаційні помилки; розвивати уміння виділяти головне, аналізувати мовні явища; виховувати цікавість до життя і творчості письменниці рідного краю О. Ю. Кобилянської. Очікувані результати: учні розрізняють складні речення, правильно їх інтонують, розставляють розділові знаки, обґрунтовують їх за допомогою вивчених правил; знаходять і виправляють пунктуаційні помилки; оцінюють роль складних речень у тексті; будують і використовують їх у власному мовленні. Обладнання: підручники, схема, картки, портрет, ілюстрації. Тип уроку: комбінований. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань учнів. 1. Слово вчителя. Шановні учні. Сьогодні у нас незвичайний урок, на уроці присутні гості, привітайтеся, будь ласка, з ними. Ви вже знаєте, що цього року відзначаємо 150-ту річницю з дня народження Ольги Кобилянської, тому всі завдання будуть на цю тему. 2. Перевірка домашнього завдання.(Один учень доповідає) 3. Індивідуальна робота біля дошки. Скласти опорну схему “Складне речення». 4. Фронтальне опитування. Вправа “Переклад з... української". Замініть подані речення реченнями наукового стилю мовлення. Тема «Головні члени речення». - У реченні я найважливіший, і разом зі своїм братом утворюю граматичний центр. (У реченні є граматична основа: підмет і присудок). - Кожна самостійна частина мови, напевне, має честь бути мною, але найбільше я люблю дієслово. (Присудок найчастіше виражається дієсловом, рідше іменником, прикметником…) - Якщо ми у реченні удвох, то й таке речення існує. (Речення, що складається з підмета і присудка називається простим непоширеним). - Але трапляються ситуації, коли в реченні ми з братом не одні, у нас з'являються родичі, такі ж як ми. (Речення, яке складається з двох і більше граматичних основ, називається складним). ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. 1. Вправа на спостереження. Завдання: Яке з речень просте, а яке складне. Як це з’ясувати? Буковина подарувала Україні та світові талановиту письменницю О. Кобилянську. Ольга Юліанівна народилася 27 листопада І863 р. у багатодітній родині у містечку Гура-Гумора і проживала в Сучаві, Кимполунзі, Чернівцях. Строгий батько багато працював, а лагідна мати присвятила себе сім’ї. Метод «ПРЕС». Підсумкове слово вчителя: Щоб не сплутати прості речення з однорідними присудками зі складним реченням, треба визначити граматичну основу. Якщо граматична основа одна, то речення просте з однорідними членами. Якщо в реченні дві і більше граматичних основ, то це складне речення. 2. Перевірка індивідуальної роботи. і. Робота з підручником (самостійно) $ 17, с. 112. Знайти матеріал, про який сьогодні ще не згадувалося (інтонація). Слово вчителя: Отже, на сьогоднішньому уроці закріпимо ті знання, що отримали раніше. Тема уроку: «Складне речення. Тренувальні вправи.» ПІ. Застосування здобутих знань 1. Вправа ”Конструювання ” - Сконструюйте складне речення з двох простих за допомогою сполучників та сполучних слів. Ольга Юліанівна захоплювалася й музикою. Вона підбадьорювала, надихала, не давала замкнутися у собі. Дівчина грала на фортепіано, дримбі та цитрі. Вони були її улюбленими інструментами. 2. «Коректор» (виправте помилки) Улюбленим композитором Ольги Кобилянської був Ф. Шопен а ще їй подобалася музика М. Лисенка Ф, Ліста Л, Бетховена В. Моцарта. Вона писала: «Музику я люблю пристрасно і вона впливає на мене дуже сильно». У 14 років почала писати вірші, а потім новели польською, та німецькою мовами. Ольга Кобилянська написала такі повісті «В неділю рано зілля копала», «Царівна», «Людина», «Апостол черні», «Земля». 3. Рольова гра “Гостя з минулого” (заходить учениця у ролі Ольги Кобилянської). - Доброю дня! Як ви думаєте, хто я? Правильно, молодці: Я завітала до вас крізь призму часу, щоб ви допомогли мені пригадати, що пов'язане з моїм ім'ям у Чернівцях. Я розсипаю перед вами ці осінні листочки - символи моїх спогадів. Зберіть собі по два листочки: один – осінній, один – паперовий. Осінній листочок хай залишиться на згадку про нашу зустріч, а на паперовому, будь ласка, складіть словничок слів, пов'язаних з моїм ім'ям у Чернівцях (вулиця, драмтеатр, будинок, погруддя, меморіальна дошка, музей, портрет...). (зупиняється біля картини «Мої Чернівці») - О, як чудово, переді мною фрагмент мого минулого, 1800-ті роки повертаються! Складіть 2 складних речення за цією картиною. (Зачитують, листочки прикріплюють навколо картини).
- Молодці! Дякую за активну роботу, сподіваюся, що ви і надалі будете гарно вчитися, цікавитися моїм життям, читатимете твори. Раджу відвідати драмтеатр, адже цього року вперше поставлена п'єса «Земля» за моєю повістю. Повірте, буде цікаво і вам, і вашим батькам. Я з вами не прощаюся, а кажу: «До побачення, до нових зустрічей!» 4. Слово вчителя: Отже, дітки, давайте запишемо у зошити найкращі з тих складних речень, що ви склали і зробимо їх синтаксичний розбір. 5. Робота з підручником. Опрацювання усного та письмового зразків синтаксичного розбору складною речення, с. 115. 6. Синтаксичний розбір складного речення. V. Домашнє завдання Опрацювати теоретичний матеріал $ 17, виконати вправу 205 (Хлопчики – 1 і 3 речення, дівчатка – 2 і 4). VI. Підбиття підсумків уроку Вчитель: Отже, ми підійшли до закінчення уроку. Мені цікаві ваші думки. За допомогою вправи «Незакінчене речення» підсумуйте все вище сказане: - Я збагатився інформацією про… - Мене зацікавило... - Я ніколи не чув про... - Мене вразило... - Треба відзначити роботу таких учнів... Я щасливий, шо...
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |