Головна » Українська мова |
Мета: повторити відомості про рід, набуті в попередніх класах; ознайомити з іменниками спільного (подвійного) роду, формувати вміння і навички визначати рід незмінюваних іменників; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати людяність, відповідальність Обладнання: картки для роботи в групах Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку І. Організаційний момент Не за синіми морями, не за темними лісами, а зовсім поруч було село. І славилося воно тим, що було в ньому сім криниць із чистою та цілющою джерельною водою: -1-ша – Людяності та доброзичливості -2-га – Пам’яті -3-тя – Дружби і товариськості -4-та – Працьовитості -5-та – Кмітливості -6-та – Знань -7-ма – Мудрості Але ось одного разу люди помітили, що криниці висохли, замулились. І ми з вами повинні допомогти почистити їх, стати на захист рідної землі, природи. Бо, як казав Ремарк, „що може дати одна людина іншій, крім краплі тепла? І що може бути більше за тепло?” Тому перша криниця й називається – Криницею людяності та доброзичливості. Щоб почистити криниці, потрібно виконати завдання. Та вони під силу тільки добрим людям. ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь Спробуємо почистити другу криницю – Криницю пам’яті. „Квітка асоціацій” Намалюємо квітку асоціацій, які викликає у вас слово „іменник” Перевірка домашнього завдання а) вправа 237 1. Гай, зошит, море, заздрощі (лише мн.) 2. Волосся, роковини, канікули, Чернівці 3. Гіпс, жнива, картон, цукор б) вправа 236 1. сани – множина – предмет парної будови 2. вугілля – однина – збірне поняття 3. ножиці – множина – предмет парної будови 4. макарони – множина – назва товару ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Чи змінюються іменники за числами, родами, відмінками? ІV. Оголошення теми, мети уроку Отже, сьогодні на уроці ми з вами повторимо та поглибимо знання з теми „Рід іменників” ознайомимось з іменниками подвійного роду; будемо вчитись визначати рід незмінних іменників. Виходячи з моєї мети, поставте перед собою цілі, яких би ви хотіли досягти V. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння) Третя криниця – Дружби і товариськості. Робота в групах. (Учні отримують картки з матеріалом для спостереження) – Дайте відповіді на питання, поставленні в картках – Зробіть висновок, як визначати рід поданих вам іменників. (Додаток 1) Доповнення відповідей. 1) Існують іменники чоловічого роду, що називають осіб за професією, посадою, званням. Вони позначають осіб як чоловічої, так і жіночої статі. Прикметники до таких іменників вживаються в чоловічому роді. Черговий лікар Петров виписав рецепт. 2) Іменники, які вживаються тільки в множині – роду не мають. 3) Уточнення та узагальнення відповідей (спостережень) учнів. VI. Осмислення нових знань, умінь Робота за підручником. Виконати вправу 217. Фізкультхвилинка (Додаток 2) VII. Закріплення та систематизація знань П’ята криниця – Кмітливості. 1.Акродиктант. Робота в групах. Якщо ви правильно запишете слова-відповіді, то з перших літер прочитаєте слово. Ввічливе звертання до заміжньої жінки у німців (фрау). (Фіаско., зазнавати фіаско). Пригадайте фразеологізм, до складу якого входить слово.
Програмований диктант. Визначте і запишіть код – рід незмінюваних іменників – абревіатур. (1 – чол.р.; 2 – жін.р.; 3 – сер.р.) ПТУ (3), ООН (2), ТЮГ (1), ГЕС (2), ДАІ (1) Виправте помилки у реченнях. Андрія охопила нестерпна біль. VIII. Контрольно–коригуючий етап. Шоста криниця - Знань. Тести. Які з поданих іменників чоловічого роду? 1. Інженер 2. Сирота 3. Суміш 4. Сибір 5. Кенгуру 6. Фрау (1, 4, 5) 2. Які з поданих іменників жіночого роду? 1. Путь 2. Аташе 3. Біль 4. Леді 5. Лікар 6. ООН (1, 4, 6) 3. Які з поданих іменників середнього роду? 1. Тюль 2. Меню 3. Серденько 4. Фіаско 5. Ябеда 6. Бактерія (2, 3, 4) 4. Які з поданих іменників сп.(подв.) роду? 1. Нежить. 2. Плакса 3. Листоноша 4. Сирота 5. Вовченятко 6. Зерно (2, 3, 4) IX. Підсумок уроку – Криниця Мудрості. Рефлексійна анкета. На уроці я: повторив; Оцінювання Х. Домашнє завдання 1. Опрацювати теоретичний матеріал. 2. Виконати вправу 225. 3. Високий рівень: скласти і запитати діалог, використовуючи іменники спільного роду та незмінні іменники.
Висновок Зробили ми добру справу: почистили сім криниць, напилися цілющої водиці. Хай ніколи не міліють криниці, доглянуті дбайливими руками господаря. Хай завжди в наших серцях живуть поруч людяність і милосердя, пам'ять про минуле і мрії про майбутнє, мудрість та любов до ближнього. І чим більше буде на рідній землі незамулених криниць – людських сердець, тим повніше буде річище духовності українського народу.
Додаток І 1 група 1. – Подані іменники є істоти чи неістоти? Це меню, це алібі, харківське метро. Який висновок можна зробити стосовно роду поданих іменників? 2.– Яку групу істот називають іменники (люди, тварини і т.д.)? Червоний какаду, кумедний кенгуру. Орієнтуючись на означення, визначте рід поданих іменників, зробіть висновок. 2 група 1. – Подані іменники позначають осіб – Чи залежить рід іменника від того, особу жіночої чи чоловічої статі він позначає? Старий кюре, літня фрау, чарівна леді. Зробіть висновок Чи можна визначити рід іменника „сирота” у реченнях? За чим? Таня – кругла сирота. Петро – круглий сирота. Зробіть висновок 3 група 1. – Подані іменники (підкреслені) є власні чи загальні назви? Прекрасне Сан-Франциско (місто), бурхлива Огайо (річка), цей Кракатау (вулкан) Чи зберігають вони рід загальних назв? Зробіть висновок. 3.– Визначте рід головного слова у складноскорочених словах США – Сполучені Штати Америки ООН – Організація Об’єднаних Націй ТЮГ – Театр юного глядача Чи буде зберігатися рід у всьому слові? Додаток 2 Фізкультхвилинка Якщо у реченнях є граматична помилка, затупотіть ногами, якщо ні – зааплодуйте. Не страшна зима: в мене Новий, теплий є кашне. Нам сподобавсь над усе Цей кмітливий шимпанзе. Заговорить до ладу Це розумне какаду. На столі лежить досьє На старенького мосьє. Хуанхе широке, знаєм, Протікає у Китаї.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |