Головна » Українська література |
МЕТА: Виробляти в учнів навики писемноі мови. Вчити правильно і обдумано висловлювати свої думки, судження, робити висновки, відстоювати їх. Ви - ховувати почуття добропорядності, чемності, вірності, чесності.
ХІД УРОКУ
Сьогодні ми повернемось до повісті М. Коцюбинського „Тіні забутих предків". Я хочу, щоб ви пригадали що з самого початку своєї творчості М. Коцюбинський зумів відтворити своєрідность народного світогляду". Повість „Тіні за бутих предків". Що головне в сюжеті ?
Короткочасне щастя і трагедія Івана і Марічки ( Ромео і Джулльєти ). Іван і Марічка - героі твору - це справжні діти природи, яку вони сприймають, як живу істоту, чарівну і загадкову. Що їм властиве?
їм властиве: - тонке відчуття стобарвної і стоголосної природи, - щирість сердець і доброта, - любов до пісні і музики Звернемося до тексту. Знайдіть місця, що говорять про тонке почуття природи Іваном і Марічкою. ст. 414 -... Коли Іванові минуло сім літ ... ст. 415 -... Ніжно дзвеніла над ним фоя смерек ... ст. 425 - „ Полонина ! Він вже стояв на ній ..." А тепер ті місця , де ми бачимо любов до пісні і музики. ст. 415 -... Іось раптом в сій дзвінкий тиші вочув він тиху музику... ст. 416 -... Пісня , здавалось , бриніла вже в ньому. Він вийняв денцівку, зразу йому не йшло ... ст. 421 - Марічка озивалась на гру флояри ... УЧИТЕЛЬ ... Марічка і сама вміла складати пісні
УЧИТЕЛЬ 3 дитячої дружби маленьких пастушків у пару юності Івана й Марічки розквітлоїх ніжне й глибщке кохання, яке спалахнуло, як блискавка, і трагічно обірвалось. Головну увагу в повісті приділено Іванову. Уся природа здається йому наче давньому язичникові, сповненою таємничої сили. Єдине, що живило душу і серце, - це кохання до Марічки. І хоча сім'ї з прадавних часів ворогували , але Іванко і Марічка полюбили одне одного за доброту, щирість, потяг до прекрасного й розуміння його, справжню душевну красу Та не судилося юнакові бути щасливим. Трохи відійдемо від повісті і звернемось до етнопедагогіки, поміркуємо, поміркуємо про ті життєві проблеми, що виникли в Івановому житті. УЧИТЕЛЬ Добрий дух рідного дому, тепло домашньої атмосфери, одруженняз милою людиною - джерело щасливої долі. Дом Івка - це не тільки місце притулку, дах над головою, ай сімейне вогнище, місце захисту від життєвих неудач. Красивий той дім, де живе дружина й міцна сім' я, де панують любов, злагода. „ Наш клад, коли в сім'ї лад ", - кажуть в народі. Чи так було в Івановому домі, в його сім'ї ? УЧИТЕЛЬ Народна педагогіка надає першорядного значення клімату сім і Пошанне ставлення до рідні проповідують украінські Народні прислів'яі приказки. - Хоч і по коліна в воду, аби до свого роду. - З родини йде життя людини. - Сім'я ключ до щастя. Сім'я робить життя повнокровним. Сім'я дає щастя Ой горе тому нежонатому, Як тому горщику щербатому, Що не кипить, та вже ізбігає. Куди не повернеться - щастя немає. Недаремно вважають, що прожив на світі тільки тойХто побудував хату., 1. Викопав криницу. 2. Посадив дерево. 3. Створив сім'ю. 4. І добре виховав дітей. - Чи не цим саме керувався Іван, женившись на Полагні ? на нелюбимій жінці ?
УЧИТЕЛЬ Шлюб - відповідальний і надзвичайно вирішальний крок в житті кожної лидини. - „ Оженитись - не дощ переждати " - „ Заміж вийти - не дощову годину пересидіти "/ - В народній пісні звучить : ... на рушник стати, Тоді не розлучить ні батько, ні мати, Ні чужая чужина ... Шлюб береться на все життя - Се не на рік, а на цілий вік. - З ким вінчатись, з тим і кінчатись. Народна педагогіка (етнопедагогіка) застерігоє від лег - коважності, негативно ставиться до поспішних шлюбів. - Поспішив - оженився і в біду зразу ввалився. - Оженитись - не напасть, та щоб, женившись не пропасть. - Як ви розцінюєте одруження Івана ? - Обдуманим чи поспішним ? - Легковажним чи свідомим ?
УЧИТЕЛЬ Етнопедагогіка одруження розглядає як цілком природний, потрібний і неминучий етап в житті кожної нормальної людини. - В тата - мати не до віку. А одруження має бути не насильним. Шлюб примусу чи розрахунку вважається аморальним. Основою для шлюбу і створення сім'ї є не якось майнова вигода, а щире взаємне кохання між подружжям. - „ Хоч в одній я волі, аби до любові" - „ Давньої любові й Іржа не з'їсть" - „ Хто милий, той красен" І т.д. Одруження Івана на по любові? А Палагни?
УЧИТЕЛЬ Звернемось до тексту. - ст. 441 - Чи він кохав Палагну? Така думка .... УЧИТЕЛЬ Одне з найвищих мірил людської гідності і порядності в Народній педагогіці - честь людини. І нема виправдання легковажній дівчині, як і парубку. Народна педагогіка засуджує юнаків, які загдядаються на чужих жінок, і дівчат, які йдуть назустріч залицяннях чужих чоловіків. - Як ви споглядаєте, оцінюєте поведінку Палагни і Юри?
Як про це говорить в повісті М. Коцюбинський? - ст. 450 - „Притиснувши серце рукою, Іван приклав вухо до брами.... Не помилився. Там була Палагна. ...І він побачив Палатну і мольфора. - ст. 448 - всі говорили про Палагну та Юру, чув і Іван, але прийшов усе байдуже. Палагна цвіла і веселилась, а Іван нидів і сох. Істини, проголошені народною педагогікою, вічні. Вони ніколи не старіють. Інша річ, що у втіленні цих істин кожна історична доба може вносити певні корективи. І останнє Коли поберуться вдвоє, відразу ж постає проблема між ними. Розраховувати, що все буде добре, особливо в перші роки, не доводиться. Народна педагогіка висунула той ідеал чоловіка й жінки, який заслуговує найвищоі оцінки. Причому ідеал чоловіка найчастіше підноситься крізь призму мрій жінки, а ідеал жінки - з погляду чоловіка. Жінка мріє, щоб чоловік і шанував, захищав, поважав, був сильний, гарний, розумний, добрий, щирий, працьовитий, добрий господар, дбав про сім'ю, любив дітей, не бив, не курив.
- За ледачим чоловіком - жінка марніє, за хорошим - молодіє. - Я за мужа тулюся та нікого не боюся. - Хто п'яницу полюбить, той вік собі загубить. Чоловік хоче, щоб дружина булла гарною, вірною, ніжною, чепурною господинею, ласкавою матір'ю. - Жона ладна всюди заладна. - Краще чорта тримати, ніж ледачу жінку мати. - Краще жінка сварлива, ніж дурна. Ваш ідеал жінки? Чоловіка?
Але про це кожен, пишучи свій твір - роздум. А зараз невелика Групова робота, як підсумок ношої розмови.
І группа
1 Що таке шлюб? 2Що таке ідеальна сім'я? ЗЯк ти відносишся до шлюбу? 4Хто головний в сім'ї? 5Чи є щасливі сім'ї? 6 Які якості дружини,чоловіка важаєш позитивним?
II група
1 Що таке кохання? 2 Чи справжнє коханнч? З Твій ідеал дружини, чоловіка? 4 Як ти відносишся до шлюбу? 5 Чи можна кохати
УЧИТЕЛЬ А тепер - написання твору - роздуму „ Чи є на світі справжнє кохання?"
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |