Головна » Українська література |
МЕТА: удосконалювати навички роботи з епічним твором; розвивати уміння давати оцінку людським якостям, характеризувати персонажів твору, пояснювати мотиви їх учинків, вести дискусію; сприяти вихованню порядності, активної громадянської позиції. Учні знатимуть: риси характеру головних героїв повісті: Захара Беркута, Тугара Вовка, Максима, Мирослави. Учні вмітимуть: самостійно характеризувати образи головних героїв, визначати спільні та відмінні риси характеру; вести дискусію щодо особистого вибору людини у вирішальній життєвій ситуації. Тип уроку: урок закріплення знань, умінь та навичок. Методи, прийоми, форми роботи: робота в парах, усна відповідь на запитання, аналіз відповіді товариша, дискусія. Обладнання: презентація Power Point “Іван Франко. “Захар Беркут”. Проблема вибору в повісті”; картки із завданнями на знання змісту твору, текст повісті.
Хід уроку. І. Організація учнів до навчальної діяльності. 1.Привітання. 2.Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. 1.Забезпечення емоційної готовності до уроку (графічне зображення настрою на берегах зошита) 2.Актуалізація суб'єктного досвіду та опорних знань. а) Робота за картками.“Перевір свої знання” І блок. Закінчити речення одним словом. Село, у якому відбувається дія повісті, називається... ІІ блок. “Хто сказав?” Вказати ім'я героя твору, якому належать слова. 1. “Ми над усе любимо свій кутик, - коли б так кождий інший любив свій кутик, то, певно, всі люди жили б на світі спокійно та щасливо”. 2. “Життя лиш тоді має вартість, - говорив він частенько, - доки чоловік може допомагати іншим”. 3. “Нехай і так, що ми нещасливі — а чи для того мусимо бути зрадниками свого краю? Ні, радше згинути нам із голоду під плотом”. 4. “... ми самі тепер на світі, ні до кого нам прихилитися, ні від кого ждати помочі, а тілько від себе самих. Вибору не маємо. Берімо поміч, де її знайдемо”. 5. “Я не стою о життя! Хто хоч хвилю зазнав неволі, той зазнав гіршого, ніж смерть”. 6. “Або ми всі погинемо, або ви всі — іншого вибору нема. Се наша відповідь”.
ІІІ. Цілевизначення та планування. Колективне планування роботи (слайд №1).
ІV. Опрацювання навчального матеріалу. 1.Дайте відповіді на запитання: Наскільки часто, на вашу думку, людина стикається з проблемою вибору?
2.Образ Захара Беркута. Що найголовніше в житті Захара Беркута?
3.Образ Тугара Вовка. Чи відповідає ім'я героя натурі вовка? Максим і Мирослава. Перед яким нелегким вибором ставить доля цю закохану пару? (Між чим і чим доводится обирати?)
5 “Спробуємо узагальнити...”. Робота в зошитах. (Діти дають відповіді на запитання, в результаті чого в зошитах з'являються міні-схеми) а) Кого і чого боїться Тугар Вовк? Кого і чого боїться Захар Беркут?
б) Уявіть, що особа героя, ім'я якого - на екрані, роздвоїлася. Який вибір мала би зробити кожна з половинок? Приклад: Захар Беркут: Батько і громадянин, очільник тухольської громади. Як батько він має рятувати сина, як громадянин — повинен рятувати свою землю і своїх односельців разом із навколишніми селами.) Аналогічно схарактеризувати образи Тугара Вовка, Максима та Мирослави.
в) Порівняльна міні-характеристика Захара Беркута і Тугара Вовка (визначити та записати до таблиці спільні та відмінні риси цих героїв).
Рефлексивно- оцінювальний етап. 1.Продовжте речення: “Якби я був кіномитцем, я би зняв (не зняв) стрічку за цим твором, тому що....” Взаємооцінювання в парах.
Домашнє завдання. 1 варіант: Написати міні-твір (ессе, твір-враження) за темою уроку. 2 варіант: Створити альбом (слайд-шоу, презентацію) за повістю “Захар Беркут”.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |