Головна » Українська література |
Мета: ознайомити з життєписом письменниці; охарактеризувати історичну добу, описану у творі; розкрити зміст твору; розвивати уміння обговорювати прочитане; виділяти головні думки та їх відтворювати; довести до свідомості учнів важливість історичної спадщини, причетності кожної людини до історії України та культури; виховувати шанобливе ставлення до книг, інтерес до нашої історії; Обладнання: портрет письменниці, підручник, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, картка із закодованим висловом. Методи і прийоми: бесіда, перевтілення, «Мікрофон», мозковий штурм, робота в парах, групах, гронування, картки – сигнали, гра. Тип уроку: екскурс в історію. Епіграф уроку: Книга - казкова лампа, що дарує людині світло на далеких і темних дорогах історії... Г. Лейбніц Перебіг уроку І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів Забезпечення емоційної готовності до уроку Рада вас бачити на уроці. Починаємо вивчати новий розділ «Я і світ». Будемо продовжувати пізнавати літературний світ, його творців, глибше проникнемо в мистецтво слова й душі. Щоб наша мандрівка була цікавою, прошу вас висловити свої побажання – очікування від уроку. Вправа «Побажання» Учні символізують картками свій психологічний настрій, висловлюють бажання на урок. 3. Проблемне питання - Викресліть однакові маленькі букви в кожному рядку і ви, прочитавши вислів, дізнаєтеся про що ми будемо говорити на уроці. Закодований запис (завдання кожному учню). - Саме книга стане предметом нашої розмови. Про це говорить і епіграф уроку. Зміст його розкриєте наприкінці нашої роботи. Слайд 1. Епіграф уроку 4. Емоційне введення в тему ( прийом перевтілення). Культурологи (учні-дослідники) презентують свою самоосвітню роботу. 1 уч. Я- в широкий світ дорога, В щасті - радість, у біді - підмога У мені скарби народів і віків, Я - найдивніше диво з див… 2 уч. На урок прийшла до вас я, Наш урок незвичним буде Навіть трішки історичний Це мандрівка у минуле, Українське славне незабутнє. ІІІ. Оголошення теми і мети уроку Слайд 2. Тема уроку. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. Повість про початок книгодрукування в Україні, сподвижників друкарської справи «Друкар книжок небачених» Слайд 3. Завдання уроку. Наше завдання - ознайомитися з життєписом письменниці (коротко), охарактеризувати історичну добу, описану у творі, розкрити зміст твору. ІV. Сприйняття і відтворення навчального матеріалу Прийом перевтілення в образ письменниці ( дівчинка-українка презентує своє самостійне дослідження «Мій шлях в письменство») Казкарка,оповідачка, повістярка, романіст
Полтавщина
Слайд 4. Народження.
Слайд 5. Захоплення. Учні слухають розповідь учня і складають портрет. - Я народилася 13 квітня 1906 року в Полтаві — місті, багатому на літературно-мистецькі традиції. Батько працював редактором газети, викладав літературу в школі,а мама була вчителькою в притулку для дітей-сиріт. Вона прищепила мені любов до рідного слова, до української поезії, до пісні. У сім’ї було двоє дітей - я і старший на два роки брат Дмитро. Він став ученим-фізиком. Писати я почала дуже рано, як тільки вивчилася читати, а читала я з чотирьох років... Крім ігор «в ляльки», дуже любила писати повісті. Псувала на своє писання безліч паперу,... і в шість років вирішила видавати свій журнал. Він називався «Гриб». У домі в нас була хороша бібліотека. Улюбленими моїми письменниками були Т. Шевченко, М. Гоголь, Г. Андерсен. Я дуже любила казки. Пишучи казку, я перевтілювалась абсолютно, жила мріями моїх героїв: пташок, комах, кисличок, берізки, верби; не могла думати про щось інше. Більшість моїх казок — результат копіткої праці письменника і вченого. Я стала засновником сучасної української літературної природознавчої казки. Моє життя завжди було пов’язане з дітьми. У школі старанно вчилася. У 15 років вступила до Полтавського інституту народної освіти, потім продовжувала навчатись у Харківському інституту народної освіти на факультет соціального виховання. Понад п'ятдесят років прожила я в дорогому серцю Києві. У глибині саду був «садовий кабінет»: блакитний столик і дві лавки – моє улюблене місце. Там легко писалося, можна було лишитися наодинці з собою і розмовляти з квіткою, деревом, птахом, друзями, Всесвітом. Мене називали великою трудівницею. Крім казок я цікавилась дуже історичною темою, шевченкіаною, сучасністю. Розповідь учителя «Оксана Іваненко – відома українська письменниця». Учні продовжують роботу над літературним портретом. - Письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко — автор багатьох книжок: літературних казок, реалістичних оповідань і повістей, творець біографічних романів про життя і творчість класиків літератури. ЇЇ книги - це ріки, що наповнюють світ… Усе життя вона дружила з наукою, відкривала минуле століття і завершила його, проживши 91 рік. Народилася в краї, де жив і творив батько української сатири І.П. Котляревський, писав свої твори В.Г. Короленко, Панас Мирний, Микола Гоголь, Олесь Гончар, Павло Загребельний, Борис Олійник - усіх і не перелічиш. Вона мала різноманітний талант: і казкар, і белетрист, і поет, і історик. Нею написана велика кількість творів. Детальніше пізнати О.Іваненко можна за адресою в мережі Інтернет: chl.kiev.ua/95/writer_1/ivanenko/ivanenko-1.htm Слайд 6. Творчість 1933 р. - перша казка «Сандалики, повна скорість!» 1934 р.- нові казки: «Чудесна квітка», « Казка про веселу Аль», «Три бажання», « Великі очі». Невдовзі були написані перші « Лісові казки». Усі казки її позначені певною «науковою фантастичністю». Близько 70 років працювала на літературній ниві. Її твори несуть знання, вчать людяності, патріотизму, доброті. У кожному з них відчувається глибоке розуміння дитячої душі. 1947 року була написана художньо-документальна розповідь « Друкар книжок небачених» — про першодрукаря Івана Федорова. Поряд з І. Федоровим змальовано образи інших прогресивних діячів XVI століття: Максима Грека, Костянтина Острозького, Петра Мстиславця. Цей твір, допоможе вам краще пізнати минуле України. Слайд 7. Першодрукар Федоров 3.Вправа «Коло думок» (контроль сприйняття учнями матеріалу) - Якою ж була Оксана Іваненко? Намалюйте її словесний портрет. Слайд 8. О.Іваненко. Повість «Друкар книжок небачених» V.Сприйняття й осмислення повісті «Друкар книжок небачених». - Прослухавши літописця, ви зможете краще зрозуміти історичні події у творі, збагатите себе новими знаннями, зможете успішно працювати наступному уроці, дасте відповідь на питання «Що вас вразило у розповіді?» Розповідь Літописця Слайд 9,10. Історія рукописної книги Учень-літописець розповідає історію книги (на дощечках, зроблених з береста чи дуба; про «берестяні грамоти», «Велесову книгу»;про прийняття християнства в 988р. й появу й значення християнських книжок: Біблії, Євангелія, Апостола, псалтир, про мову цих книг (церковнослов’янська); про найдавнішу книжку Остромирове Євангеліє; про засоби й матеріали для книг: гусяче перо, пергамент; про оклад (оправа), прикрашання книг, їх вартість, тривалість виготовлення; про нелегку роботу монахів- літописців, про роль князя Ярослава Мудрого в появі книг, про скрипторій – майстерню книг при Софіївському соборі, про першу книгозбірню на Русі, про появу першого літописа - «Повість минулих літ» (автор Нестор), як він дійшов до нас, про що розповідає ( «звідки почалася Руська земля, хто в Києві перший став княжити і звідки Руська земля стала буть»; про користь людині від учення книжного: « учать і наставляють нас на путь покаяння, і мудрість , бо, і стриманість здобуваємо ми із словес книжних, бо се ріки, що наповнюють всесвіт увесь. Ними … в печалі ми втішаємося, вони є уздою стриманості; пошукаєш ти в книгах мудрості пильно, то знайдеш ти велику користь душі своїй; хто читає книги, то бесідує він з Богом або зі святими мужами»). Розповідь учня-друкаря про друкарство. По смерті Нестора з’являються й друковані книжки ( були набагато дешевші за рукописні: папір коштував дешевше за пергамент, та й часу для виготовлення книг витрачалося значно менше). Першими українськими друкованими книжками стали релігійні книги, надруковані у Кракові та Празі та інших містах слов’янами – друкарями ( Фіоль). Найвідомішим першодрукарем в Україні був Іван Федоров (1510—1583), був і засновником книгодрукування в Росії. За окремими даними, навчався у Краківському університеті. Друкування книг розпочав разом з П. Мстиславцем у 1563 p. у Москві (Апостол мав 48 заставок та кінцівок, що були на високому художньому рівні, написана півуставом; «Часовник»). У 1566 p. І. Федоров разом з П. Мстиславцем зазнав гоніння церкви й залишив Москву, переїхавши до України. Свою діяльність в Україні він почав в Заблудові у маєтку гетьмана князівства Литовського Г. Ходкевича, де друкував «Учительнеє Євангеліє». Після від’їзду Петра Мстиславця до Вільно І. Федоров один випустив Псалтир з Часословом. У 1573 році він переїхав до Львова, де заснував першу в Україні друкарню, а вже в 1574 p. Вийшов Апостол. В книзі є післямова «Повесть… откуда начася и како свершися друкарня сия», — це перший зразок української мемуарної літератури. У 1574 році вийшла «Азбука» — перша українська граматика (повний примірник у Гарвардському університеті США). Видання цього підручника демонструє І. Федорова як просвітителя українського народу. Слайд 11- 13. Друковані книги Четверта його друкарня почала діяти в 1578 p. в Острозі, у маєтку князя К. Острозького, де було перевидано абетку для навчання дітей у школі. Там. Федоров випустив і першу повну слов’янську Біблію кириличного шрифту, так звану Острозьку Біблію ( відомо близько 250 її примірників. Це одна з найвизначніших пам’яток історії та культури слов’янського народу). І. Федоров був різнобічно освічений, мав зв’язки з освіченими людьми Європи. Певний час працював у Кракові, Відні. Окрім всього відливав гармати Свій життєвий шлях І. Федоров закінчив у Львові в 1583 p.. Його ім’ям довгий час називався Український поліграфічний інститут у Львові (тепер Українська академія друкарства). У Львові та Москві є пам'ятники Івану Федорову. Від 1949 року іменем Федорова названо вулицю у Львові, де діє Ставропігійський професійний ліцей (до 1990 - ПТУ), що готує кваліфікованих робітників-поліграфістів. Обмін думками. - Що вас вразило в розповіді Літописця й Друкаря? - Які слова були незрозумілі? ( Учитель пояснює). Слово бібліотекаря. Юні читайлики, приходьте до бібліотеки. Книги чекають на вас. Книги, книги на полицях, Завжди тихо поміж них, Та яку ти не розгорнеш, Щось цікаве в кожній з них. Бібліотекар рекомендує учням для самоосвіти книги про минувшину. Робота в групах над текстом твору. Конкурс на кращого читача. Ознайомимося з повістю О.Іваненко «Друкар книжок небачених». Пориньмо у світ нашої минувшини. Підготуєтеся до аналізу тексту. 3 групи учнів отримують завдання, по черзі читають розділ «Максим Грек». Учитель називає кращого читця, враховуючи зауваження учнів. Вправа «Мікрофон»( аналіз тексту) Запитання 1 групі: - Хто такий диякон? Про що він думає? - Яке минуле було у Максима Грека? Запитання 2 групі: - Поясніть значення виразу: « Книги - це ріки, що напувають всесвіт»? Чому він вживається декілька раз у розділі? - Перекажіть притчу про таланти? Яка її роль у розділі? Запитання 3 групі: - Про що думав Іван, повертаючись від Максима Грека? - Відшукайте і прочитайте рядки, в яких говориться про любов Івана до книг. Кожна з груп доповнює іншу. Учитель визначає самого уважного читача, самого кращого оповідача. Вправа «Мозковий штурм» - Чим пов’язані між собою образи Івана Грозного і Івана Федорова? Робота в парах. Самостійне читання та складання монологу. Скласти монолог Івана Грозного на основі самостійно прочитаних розділів «Ганза», «Гість із Данії». 9. Вправа «Гронування». - Скласти гроно до теми «Іван Федоров і доленосні люди в його житті», вписавши персонажів, які оточували друкаря. [Радиальная диаграмма]
V. Рефлексія. 1. Дидактична гра «Так-Ні» Учитель дістає з торбинки, згорнутий у сувій аркуш, на якому написані запитання. Умови гри: Синя картка – так, чорна –ні. Хто дає неправильну відповідь - вибуває з гри; хто залишився – переможець. Оксана Іваненко писала тільки книги для дітей.(Ні) 2. Оцінювання навчальних досягнень учнів. Учитель мотивує оцінки, вказує на помилки і недоліки дітям. Слайд 13. Звернення книги до учнів. Я вам дарую цікаві знання, Книгу читати треба щодня, Зустріч із мною – свято, Ви з сторінок моїх дізнаєтесь багато. 3.Вправа « Незакінчені речення». Слайд 14 На уроці я дізнався про …( Про талановиту письменницю. Про те, як з’явилися друковані книги. Про першодрукаря Івана Федорова). VІ. Домашнє завдання. Слайд15 Завдання для всіх учнів: Прочитати решту розділів повісті. Завдання за вибором: Підібрати 4 прислів’я про книгу і пояснити їх зміст. Завдання ускладнене: Написати листа Івану Федорову.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |