Головна » Українська література |
Мета: за допомогою художнього слова розкрити красу та багатство довколишнього світу, рідної землі; формувати в учнів життєву позицію, уміння користуватися таким джерелом інформації, як обмін думками з однолітками; формувати навички аргументування власної думки; розвивати комунікативні навички учнів, їх пізнавальну діяльність; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати толерантність, самостійність, безкорисливість. Учні повинні знати: зміст оповідання "Дивак"; Учні повинні вміти: - виразно читати оповідання; визначати звичайне і дивне в образі Олеся; Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет Г. Тютюнника, підручник, ілюстрації до твору, таблиця "Образ Олеся", збірка віршів "Людина і природа", картки, тлумачні словники, словник фразеологізмів, малюнки учнів. Види роботи: бесіда, робота в парах, групах, розповідь, робота зі словниками, гра, опитування за картками. Ключові поняття: духовність, толерантність, добро, зло, порядність, щастя, душа, гармонія. Епіграф: "Ідеалом для мене завжди були доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших виявах". Григір Тютюнник Хід уроку
І. Формування емпатійної здатності (емоційного настрою) - Починаємо урок. Але спершу посміхніться один одному, щоб вам було приємно співпрацювати. ІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності - «Ідеалом для мене завжди були доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших виявах". Ці слова Григора Тютюнника, що є епіграфом уроку, допоможуть вам зрозуміти думки і почуття автора, які він хотів втілити у творі "Дивак". На скільки це йому вдалося, обговоримо в кінці уроку. ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу Бесіда. - Діти, на минулому уроці, ми з вами вивчили біографію Г. Тютюнника. Розкажіть, якою людиною ви його уявили. - Велику кількість оповідань Г. Тютюнника присвячено дітям. Отже, ваше перше завдання. Робота в парах. - Скласти асоціативну схему до слова «дитина»
Асоціативна схема
Слово вчителя про оповідання "Дивак". Григору Тютюннику довелося пережити тяжкі повоєнні роки, відчути на собі жорстокість, несправедливість влади. Про своє важке дитинство письменник розповість у творах "Климко", "Вогник далеко в степу", "Дивак" та ін... - Як ви розумієте назву оповідання "Дивак"? ("Незакінчене речення": "Григір Тютюнник дав назву оповіданню "Дивак", тому що...) Стислий переказ оповідання «Дивак». Робота над змістом твору. - Хто є головним героєм оповідання Гр. Тютюнника «Дивак»? - З кого автор писав образ Олеся? - Як називається такий твір? - Що означає фразеологізм «біла ворона»? Чому так називали хлопчика? - Де Олесеві краще: серед людей чи природи? Довести цитатами з тексту. - Олесеві шкода ламати лід, та все-таки він зробив це. Як таке трапилось? (зачитати з тексту).
- Охарактеризуйте Олеся. Робота в парах. Складіть і запишіть цитатний план до образу Олеся. Перевірка завдання. Словникова робота (тлумачний словник) Знайдіть ключові поняття, про які ми говоримо на уроці і поясніть їх значення. Душа, щастя, порядність, гармонія. - Зверніть увагу на дошку, прочитайте епіграф і поясніть його. - Що таке добро і зло, запишіть в зошитах приклади добра і зла у дві колонки. Прослуховування відповідей. Перегляд учнівських ілюстрацій. Робота в групах. Робота з картками.
КАРТКА № 1 Чим пояснити самотність Олеся, не сприйняття ним шумної ватаги школярів?
КАРТКА № 2 З приводу чого Федір Тойкало образив Олеся і звинуватив його у зрадництві?
КАРТКА № 3 З яким проханням Олесь звернувся до діда Прокопа? Як дід пояснив онуку слово «дивак».
КАРТКА № 4 До яких справ мав схильність Олесь? Чому ви так думаєте?
КАРТКА № 5 Чи згодні ви з настановами діда Прокопа?
КАРТКА № 6 Що тебе найбільше схвилювало в оповіданні?
Відповіді учнів.
Гра «Спілкування» Візьміться за руки, створивши коло (сидячи). Подивіться один на одного і посміхніться. Відчуйте тепло долонь свого сусіда і намагайтеся передати по колу тепло свої рук.
ІV. Підсумок уроку
Рефлексія. - Що вам сподобалось на уроці, а що – ні? - Що нового ви дізналися? - Що ви б порадили Олесеві?
V. Оцінювання знань учнів. Аргументація оцінок. VІ. Домашнє завдання Написати твір-роздум «Чи потрібні в світі диваки?» або написати лист до головного героя.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |