Головна » Українська література |
Мета: продовжити ознайомлення з творчістю Глібова - байкаря; поглибити знання учнів про байкарську спадщину Л.І.Глібова; вчити аналізувати байки; розвивати вміння будувати літературознавче повідомлення за поданим планом, розкривати алегорію й розпізнавати риси людського характеру; розвивати творчі, аналітичні здібності, логічне та образне мислення. Обладнання: портрет байкаря; ілюстрації до байок Л.І.Глібова; план – схема опрацювання байки. Тип уроку: урок позакласного читання.
Хід уроку Організаційна частина. Інтерактивне навчання: технологія «Мозковий штурм». Що ми знаємо про байку? Що таке байка? ( Невеликий алегоричний твір повчального характеру) (У байках розповідається про тварин, які поводяться, як люди. Художній прийом іносказання, зображення людських рис і характерів за допомогою образів тварин, предметів, рослин, явищ називається алегорією (від грец. allos - інший, agorcuo – говорю). Яка будова байки? ( Оповідна частина – фабула і мораль - сила, повчання.)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Здається, байка просто бреше – Насправді ж ясну правду чеше, Нікого в світі не мине. Читайте, згадуйте мене. Л. Глібов
Інсценізація учнями байок «Вовк та Ягня», «Зозуля і Півень», «Вовк і Кіт». Визначення алегорії й моралі.
VІ. . Повідомлення теми й формулювання очікуваних результатів. Учні повинні: 1) ознайомитися з новими байками Л.І.Глібова; 2) визначити алегорію і мораль байок; 3) будувати літературознавче повідомлення за поданим планом.
V. Вивчення нового матеріалу. Учитель - У творчому доробку Леоніда Івановича Глібов а (псевдонім – Дідусь Кенир) 107 влучних байок. Недарма І.Я.Франко назвав його «найкращим українським байкописом». Інтерактивне навчання: технологія « Карусель ».
1. Інструктування і підготовка до роботи. Учні сідають у два кола - внутрішнє і зовнішнє так,щоб кожен сів напроти іншого. Внутрішнє коло нерухоме, зовнішнє - рухоме: за сигналом учителя діти, які сидять у зовнішньому колі, пересідають на один стілець вправо й опиняються перед новим партнером. Кожен з учнів, готуючись до уроку, опрацював по одній байці Л.Глібова, користуючись планом: 1) назва байки. 2) герої твору, 3) стислий переказ сюжету. 4) Мораль байки. 5) Алегоричність образів.
2. Взаємонавчання за технологією « Карусель» Для аналізу учням було запропоновано опрацювати байки « Орачі і Муха», «Лисиця й виноград», «цяцькований Осел», «Ластівка й Шуліка», «Щука й Кіт», «Осел і Соловей», «Синиця», «Ведмідь – пасічник», «Дві бочки». У процесі взаємонавчання учні записують у зошити назви нових байок, їх алегорію, мораль.
3. Рефлексія результатів. - Які з персонажів найчастіше повторюються у проаналізованих байках? - Які байки вам особливо сподобалися?
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Ілюстративний диктант (усний).
Учні називають байки Л.І.Глібова, яким відповідають ілюстрації.
Літературознавча гра « З′єднай пари»
Завдання: з′єднати назву байки і приказку, яка пояснює алегорію, визначає головну думку твору.
«Дві бочки» Чия сила, того й правда. «Лебідь, Щука і Рак» Зима спитає, де літо було. «Синиця» Голосний, як дзвін, а дурний, як довбня. «Вовк та Ягня» Не слова красять людину, а добрі діла. «Коник – стрибунець» Берись дружно, не буде сутужно.
VI І. Колективний підсумок. Рефлексія навчальної діяльності.
Про які вади характеру йшлося у байках?
Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
Найбільші труднощі я відчув … VІІІ. Оцінювання учнів.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |