Головна » Правознавство

Права, свободи та відповідальність

Мета: ознайомити  учнів з основними  поняттями  за темою уроку; пояснити  значення  й актуальність документів  з прав  людини  для забезпечення  захисту  прав  і свобод  особистості; закріпити знання  про  правовий  статус  особистості  в Україні; сформувати  правову  компетентність  старшокласників  щодо захисту  основних  прав  і свобод  особистості , закріплених  у  документах  з  прав людини; формувати  громадянську  позицію; створити  умови для  соціалізації особистості; розвивати  вміння  учнів  аргументовано  обстоювати  власну  точку зору.

Основні  поняття: «еволюція», «права людини». «громадянин», Міжнародні стандарти прав людини», «декларація», «пакт».

Обладнання: Загальна декларація прав людини, конвенція  ООН  про прав дитини, Конституція України, схеми , таблиці.

Тип уроку: комбінований.

Форма  проведення: лекція з елементами дискусії.

Епіграф  уроку: «..основні  свободи, які  становлять підвалини справедливості миру у всьому світі …  найкращим  чином здійснюються , з одного боку , завдяки дієвій політичній демократії, а з іншого боку . завдяки загальному розумінню і дотриманню  прав людини, від яких вони залежать». (Преамбула Європейської конвенції з прав людини.)

                                                      Хід уроку

І.Організаційний  момент уроку.

ІІ. Актуалізація  опорних  знань учнів.

Метод «Акваріум». Гра – імітація «Життя в новій державі»

Учитель. Уявіть, що ви з друзями  опинилися  на безлюдному острові  і вирішили  утворити там  нову  державу. Складіть  перелік  із п’яти прав, які, на вашу думку, повинні бути гарантовані в цій державі.

   Учні мають використати свої  знання  з  курсу  «Правознавства»

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Метод «Низка слів наперед»

Висловіть припущення , де і яким чином ці  слова  можуть бути використанні у змісті  навчальної теми:

права людини, відповідальність, свободи, еволюція, Декларація, конвенція, пакт, права громадян, Генеральна Асамблея ООН, Загальна декларація прав людини,Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права, Конституція.

ІY. Вивчення нового матеріалу.

Міні- диспут.

*Як ви розумієте поняття «прав людини»?

*Чи є права людини індивідуальним  правом?

*У чому. На вашу думку, виявляється  відповідальність людини перед суспільством. що забезпечує її права?

План.

1.Еволюція  уявлень про пава людини в історії людства.

    Повідомлення учнів  на тему :

*У чому  полягає відмінність прав в докапіталістичному та капіталістичному  суспільствах  ?

*Права  і  свобода людини  в документах .(повідомлення  учнів)

2.Поняття прав і свобод людини. 

- Що ми розуміємо  під  поняттями права і свободи людини?

*Права та свободи – це форми  вираження  встановлених законом  можливостей  при  виборі  своєї  поведінки.

Коли вибір пов'язаний з конкретним соціальними  благами, в законодавчих актах  найчастіше  використовується  термін право, визначена  законом  міра  можливої  поведінки  особи( право на життя, на власність тощо)Коли йде мова про спосіб (форму) вибору  можливої  поведінки , використовується  термін  свобода( свобода  слова, свобода думки, свобода віросповідання)

Розповідь вчителя  про Основні ( фундаментальні права)

*Повідомлення учнів про види прав.

Проблемне  питання : У чому полягає  відмінність  між «правами людини»  і «правами  громадянина»

*Уважно ознайомтесь зі статтями  про  права кожної людини  в Конституції України та Загальній  Декларації  прав  людини. Зробіть  порівняльний  аналіз цих  документів  щодо прав та громадян.

Слово вчителя . Органічний  зв'язок  між політичними  та  економічними, соціальними  та  культурними  правами  очевидний. Саме  тому  у  Віденській  декларації, прийнятій  на Всесвітній  конференції  з  прав людини у 1993 р. було  зазначено : (ст. 92 підручник.)

Проблемне питання.  Чи  залежать громадянські, політичні , економічні  та культурні  права і свободи  від  стану  економіки  кожної  конкретної країни?

 Перегляд відеофільму. Дати правову оцінку  подій , які  відбуваються.

3.Сутність стосунків між людиною та державою.

*Що  таке  держава?

Проблемне  питання. Що лежить  в  основі стосунків між людиною і державою?

Робота з підручником. Найдіть відповідь на запитання

-Назвіть  підходи  співвідношення «Держава –Особа»

В яких документах закріплені права  дитини.

4. Права  і відповідальність людини і громадянина.

* Що  ми  розуміємо  під  поняттям  обов'язок?

*Чому  права  людини   породжують  її  відповідальність?

Розповідь вчителя про  механізм гарантій прав людини та міжнародний  механізм   прав людини.

Робота з поняттями: Уповноважений з прав людини, омбудсмен, - людина, яку обирає Верховна Рада  для  збирання  інформації  про  порушення прав людини і сприяння  тим, чиї  права  порушені.

Робота з   підручником. Що ,  на  вашу думку , може  забезпечити  реальну відповідальність держави  перед людиною? ( ст. 99 підручника)

Висновок. Громадянин  користується  наданими йому  правами у певних рамках, встановлених  законом, та  має  обов’язки  перед  державою і своїми співгромадянами, відповідає  за  їх  невиконання. Будь – який громадянин, незалежно  від  його посади  і суспільного стану, відповідає за порушення  конституції і законів  тощо.

Y. Підсумок  уроку.

 Продовжте   відкрите  речення:  «При  вивченні  цієї  теми  для  мене  найбільш  важливим відкриттям  було….»

Чи погоджуєтеся зі  словами  С.Франка «Будь - яке право людини, прямо або  побічно, зводиться до забезпечення за ним можливості  виконувати його обв’язки»

Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний матеріал підручника.


Теги: Відповідальність, права людини, С’єдіна О.В.
Навчальний предмет: Правознавство
Переглядів/завантажень: 718/185


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar