Головна » Хімія |
Мета уроку: засвоїти поняття мономер, полімер, структурна ланка; сформувати в учнів уявлення про реакцію полімеризації та ступінь полімеризації; з’ясувати причини широкого використання полімерів; розглянути проблеми утилізації полімерних матеріалів. Хід уроку
І. Організаційний етап.
П. Перевірка домашнього завдання (тестові завдання).
Вкажіть реакції, характерні для етилену: а) заміщення; б) приєднання; г) крекінг. 2. Реакція приєднання молекули води називається реакцією: а) гідрування; б) дегідрування; в) гідратації. 3. Вкажіть речовини, які реагують з етиленом: а) бромна вода; б) хлор (при світлі); в) розведена нітратна кислота. 4. Реакція приєднання молекули водню називається реакцією: а) гідрування; б) дегідрування; в) гідратації. 5. При гідруванні етилену в присутності каталізатора утворюється: а) етан; б) етин; в) етанол. 6. Укажіть невідому речовину Х у схемі перетворень: С2Н6 → Х → С2Н5ОН а) етин; б) етен; в) етаналь.
Ш. Мотивація навчальної діяльності.
Відомий український письменник-філософ Григорій Сковорода сформулював «золоте» правило – оздоровлюйся. Спробуємо до кінця уроку з’ясувати, яке відношення має воно до нашої сьогоднішньої теми.
ІV. Актуалізація опорних знань ( фронтальне опитування).
Яка загальна формула етиленових вуглеводнів?
V. Вивчення нового матеріалу.
Завдяки наявності у молекулах етилену подвійного зв’язку вони можуть з’єднуватися між собою. Як ви думаєте при якій умові це станеться?(внаслідок руйнування подвійних зв’язків). Молекула етилену у цьому випадку буде називатися мономером. А як буде називатись велика молекула утворена багатьма мономерами? ( полімером). Якщо мономер називається етилен, то як буде називатись полімер? (поліетилен). Спробуйте виготовити молекулу поліетилену (робота із кулестержневими моделями). Таку реакцію сполучення багатьох однакових молекул внаслідок руйнування кратних зв’язків називають реакцією полімеризації. Вихідною речовиною такої реакції є мономер, а продуктом реакції - полімер.
nСН2 = СН2 → ( - СН2 – СН2 - )n, етилен поліетилен
де n – ступінь полімеризації, який показує скільки молекул мономеру вступило в реакцію; а частина полімеру, яка повторюється, називається структурною ланкою. У поліетилену структурна ланка (– СН2 – СН2 - ).
Вивчення властивостей поліетилену. Інструктаж з техніки безпеки. Лабораторний дослід №7. Ознайомлення із зразками виробів із поліетилену. Демонстрування № 16. Виявлення властивостей поліетилену: відношення до нагрівання, розчинів кислот, лугів.
Таким чином ми з’ясували, що поліетилен легший за воду і не розчиняється у ній, при нагріванні плавиться, не взаємодіє з лугами, кислотами, горить на повітрі, також він є морозостійкий і не розчиняється в органічних розчинниках. А тепер знаючи властивості поліетилену обґрунтуйте причини його широкого використання ( бесіда з учнями). Зручність використання різних товарів з поліетилену та інших полімерних матеріалів оцінили як виробники так і споживачі. Проте пам’ятайте, що поліетилен може бути виготовлений із порушенням технологій. Враховуючи це небезпечно пакувати масло сало гриби у поліетиленові пакети. Не варто також пити гарячі напої із пластикової тари, бо при перегріві полімер починає руйнуватися і починають виділятися речовини, які шкідливо впливають на печінку. Поряд з цим не варто забувати, що пластик розкладається надзвичайно довго, а при його спалюванні виділяється дуже небезпечні токсичні речовини. Спробуйте визначити шляхи утилізації полімерних матеріалів.
А зараз інформація для роздумів: - за рік у світі використовується близько 1 млрд. поліетиленових пакетів; - їх виробляють із нафтопродуктів, для цього щороку витрачається 18 млн. літрів нафти; затрачається 1 секунда, щоб виготовити пакет; У зв’язку з цим законодавство зобов’язує юридичних і приватних осіб викидати полімерні відходи у спеціальні контейнери для їх наступної утилізації і вторинної переробки. А як кожен з нас може сприяти зменшенню забруднення природи полімерними матеріалами? ( спільне обговорення): - менше використовувати речей, виготовлених із полімерних матеріалів; - по можливості багаторазово використовувати поліетиленові упаковки; - використовувати пакети із натуральних матеріалів (паперу, тканини). Ви напевне бачили на деякій полімерній тарі цифри у трикутничку. У них закладена важлива інформація, знаючи яку ми зможемо правильно використати її не завдаючи шкоди власному здоров’ю і довкіллю. (див. слайд 1-7)
VI. Закріплення знань. Чим відрізняється етилен і поліетилен? А тепер повернемося до «золотого» правила Григорія Сковороди. Під словом оздоровлюйся український філософ мав на увазі – вдосконалюй себе і свій життєвий простір. Як це пов’язано із матеріалом сьогоднішнього уроку?
VП. Домашнє завдання.
§ 21, впр. 194,195, підготувати колаж «Застосування полімерів».
Слайд 1 Поліетилентерефталат (PETE/PET) Найпоширеніший вид пластмас. В пляшки, що виготовляються з поліетилентерефталату, розливають різні напої (соки, води), соняшникову олію, кетчупи, майонези, косметичні засоби.
Слайд 2 2. Поліетилен високої щільності (HDPE) Із поліетилену високої щільності виготовляються флакони для шампуней, косметичних та миючих засобів, каністри для моторних мастил, одноразовий посуд, контейнери і ємності для продуктів харчування, контейнери для заморожування продуктів, іграшки, різні ковпачки та кришки для пляшок та флаконів, міцні господарські сумки, фасувальні пакети та ящики.
Слайд 3 3. Полівінілхлорид (PVC / V) Полівінілхлорид, він же ПВХ, вініл застосовується для виготовлення лінолеуму, віконних профілів, кромки меблів, упаковки побутової техніки, штучної шкіри, плівки для натяжних стель, сайдингу, труб, ізоляції проводів та кабелів, завіс для душу, обгорток для сиру та м'яса, пляшок для рослинних олій, а також деяких іграшок, в тому числі і секс-іграшок.
Слайд 4 4. Поліетилен низької щільності (LDPE) Із поліетилену низької щільності виготовляються різні пакувальні матеріали, пакети для супермаркетів, CD, DVD диски.
Слайд 5 5. Поліпропілен (PP) Із поліпропілену виготовляють відра, посуд для гарячих страв, одноразові шприци, мішки для цукру, контейнери для заморожування продуктів, кришки для більшості пляшок, маслянки, упаковку деяких продуктів харчування, в будівництві використовується для шумоізоляції. Багато виробників побутової техніки використовують поліпропілен для виробництва упаковки своєї продукції, відмовившись від отруйного полівінілхлориду.
Слайд 6 6. Полістирол (PS) Із полістиролу виготовляється одноразовий посуд, контейнери для їжі, стаканчики для йогуртів, дитячі іграшки, теплоізоляційні плити, сандвіч панелі, декоративна плитка для стелі, пакувальні таці для продуктів харчування в супермаркетах, фасувальні коробки для яєць.
Слайд 7 7. Інші види пластмас Небезпека для здоров'я та довкілля: в цю групу входять інші види пластмас, тому їх використання в побуті може бути пов'язане з небезпекою для вашого здоров'я. Так полікарбонат, з якого виготовляється деякий посуд для харчування і пляшки, при контакті з гарячими рідинами може вивільнювати Бісфінол А, який може викликати різні гормональні порушення в організмі людини (раннє статеве дозрівання, ожиріння, рак тощо). Разом з цим в цю групу можуть входити і екологічні види пластмас, які біодеградують в довкіллі за участю мікроорганізмів. Тобто купуючи тару із цієї групи пластмас ви йдете на ризик. А тепер ми хочемо дати декілька порад: По можливості варто відмовитись від пластмасового посуду на користь дерев'яного, скляного, порцелянового, металевого.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |