Головна » Історія України

Окупація України війсками Німеччини

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Закарпатське обласне управління Міжгірський професійний ліцей ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ ВІЙСЬКАМИ НІМЕЧЧИНИ ТА ЇЇ СОЮЗНИКІВ Підготувала Чикальська О.Д., викладач історії Міжгірського професійного ліцею 2012 рік

МЕТА: Розкрити стратегічні наміри Німеччини щодо України, що знайшли відбиток у плані “Барборосса”. Схарактеризувати перебіг бойових дій на території України в 1941-1942 рр. Розкрити причини поразки Червоної Армії та окупації України німецькими військами та їх союзниками. Показати героїзм воїнів у боротьбі проти загарбників. Закріпити навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах. Виховувати в учнів почуття патріотизму і взаєморозуміння між народами на основі усвідомлення досвіду історії. .

План «Барбаросса» (нім. Fall Barbarossa) — кодова назва плану блискавичної війни Третього Рейху проти СРСР Адольф Гітлер вивчає театр бойових дій в СРСР з генерал-фельдмаршалом Вальтер фон Браухічем (зліва), а також начальником Генштабу полковником Францем Гальдером, 7 серпня 1941 року.

Витяг з плану «Барбаросса» ” 18.12.1940. Ставка фюрера Цілком таємно. Тільки для командування. Німецькі збройні сили повинні бути готові розбити Радянську Росію у ході короткочасної кампанії ще до того, як буде завершена війна проти Англії... Головні сили радянських сухопутних військ, що знаходяться в Західній Росії, повинні бути знищені у сміливих операціях завдяки глибокому, швидкому просуванню танкових груп. Кінцевою метою операції є створення загороджувального бар`єру проти азіатської Росії по загальній лінії Волга-Архангельськ.

Театр воєнних дій розділяється Прип`ятськими болотами на південну й північну частину. Напрямок головного удару повинен бути підготовлений північніше Прип`ятських боліт... Групі армій, що діє південніше Прип`ятських боліт, належить з допомогою концентрованих ударів, тримаючи головні сили на флангах, знищити російські війська, що перебувають на Україні, ще до виходу останніх до Дніпра. З цією метою головний удар завдається з району Любліна в загальному напрямку на Київ. Одночасно війська, що перебувають у Румунії, форсують р.Прут у нижній течії та здійснюють глибоке охоплення противника. На долю румунської армії припадає сковувати російські сили...” Запитання до документа: - Які стратегічні наміри Німеччини щодо України знайшли відображення у плані “Барбаросса” ?

ПОЧАТОК ВІЙНИ 22 червня 1941 року німецькі війська о 3 год. 45 хв. розпочали бомбардування великих міст, а о 4 годині перейшли кордон. Почалася Велика Вітчизняна війна.

МОБІЛІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ В УКРАЇНІ - Потягом перших місяців війни в 16 областях України до лав Червоної Армії було мобілізовано 2,515 млн. осіб (у західних областях мобілізацію було зірвано). - До кінця 1941 року до народного ополчення вступило 1,300 млн. чоловік. - У липні 1941 р. понад 158 тис. чоловік налічувалось у винищувальних загонах.

ЕВАКУАЦІЯ В Україні евакуацією керувала комісія на чолі із заступником голови РНК УРСР Д. Жилою. У короткий термін до східних районів СРСР було евакуйовано понад 550 великих підприємств (після визволення повернулося лише кілька), 30 тисяч тракторів, 125 млн. пудів зерна та іншого продовольства, 6 млн. голів худоби, установи Академії Наук УРСР, 70 вишів, 50 театрів. Виїхало 3,8 млн. осіб. Те, що не підлягало евакуації, передбачалось знищити. 18 серпня 1941 року з 20.00 по 20.30 Дніпровська Державна Електрична станція була зруйнована 157 охоронним полком НКВС за наказом верховного командування СРСР. Тоді від викликаної підривом величезної хвилі загинуло від 75 до 100 тисяч непопереджених мешканців та близько 20 тисяч червоноармійців, забутих командуванням і неевакуйованих.

СПІВВІДНОШЕННЯ СИЛ НА ДІЛЯНЦІ ГОЛОВНОГО УДАРУ ГРУПИ АРМІЙ “ПІВДЕНЬ”

ТАНКОВА БИТВА В РАЙОНІ РІВНЕ-ДУБНО-ЛУЦЬК-БРОДИ 23 – 29 червня 1941 року Перша велика танкова битва Другої світової війни, в якій з обох сторін взяли участь близько 4 тис. танків (понад 3 тис. радянських і 800 німецьких). Радянські механізовані корпуси, отримавши наказ негайно відкинути передові танкові частини ворога, що прорвались, перейшли у наступ без належної підготовки й авіаційного прикиття. Зустрічний танковий бій завершився майже повним розгромом радянських механізованих корпусів. Хоча просування ворога затрималось на тиждень, це було досягнуто дорогою ціною: із 4201 танка на Південно-Західному фронті залишилось лише 737. Ворог втратив декілька сот. Удар механізованих корпусів зірвав спобу ворога сходу оволодіти Києвом і дав можливість підготувати оборонні рубежі на підступах до міста. Примусив ворога передчасно ввести в бій резерви.

ОБОРОНА КИЄВА

ОБОРОНА КИЄВА Із 7 липня по 19 вересня 1941 року тривала оборона Києва (72 дні). Понад 665 тис. солдатів потрапило в полон до німців . В бою загинули командувач Південно-Західним фронтом генерал-полковник М.Кирпонос, член Військової Ради М.Бурмистенко, начальник штабу фронту генерал В. Тупіков. Зліва направо: М. Бурмистенко, М. Кирпонос, А. Кириченко, Є. Риков. Серпень 1941.

ОБОРОНА ОДЕСИ Радянські війська, що протягом 73 днів обороняли місто, приковували до себе значні сили ворога, задавши їм великих втрат (понад 300 тис. осіб). Оборона міста давала можливість Чорноморському флоту впродовж 2 половини 1941р. контролювати всю акваторію Чорного моря, загрожуючи узбережжю Румунії та нафтовим родовищам.

ОБОРОНА СЕВАСТОПОЛЯ Тривала 250 днів (із 30 жовтня 1941р. по 4 липня 1942 р.) Були зірвані плани німців щодо зни- щення Чорномор- ського флоту СРСР.

22 липня 1942 року радянські війська залишили м. Свердловськ Ворошиловградської області, після чого вся територія України опинилася в зоні окупації німецьких військ та їх союзників.

КІЛЬКІСТЬ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ (ЗА НІМЕЦЬКИМИ ДАНИМИ) ЗАГАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ РАДЯНСЬКИХ ВІЙСЬКОВО-ПОЛОНЕНИХ СКЛАЛА 4,59 МЛН. ЧОЛ. ПРОТЯГОМ 1941 РОКУ У ПОЛОН ПОТРАПИЛО 2 МЛН. ЧОЛ. (49% ВІД ЗАГАЛЬНОЇ КІЛЬКОСТІ). Полонені червоноармійці в таборі “Уманська яма” Колона радянських військово- полонених в полі під Харковом.

ПІДСУМКИ УРОКУ Героїчний опір Червоної Армії і прагнення німецького командування оволодіти ресурсами України призвели до перенесення головного удару німецьких військ із центральної ділянки радянсько-німецького фронту (Західний фронт) в Україну. Незважаючи на поразку радянських військ в Україні та її окупацію, героїчний опір Червоної Армії призвів до зриву планів “бліцкрігу”.


Теги: україна в 2 світовій, Чикальська О.Д.
Навчальний предмет: Історія України
Переглядів/завантажень: 1004/197


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar