Головна » Інформатика |
Мета уроку: знайомити учнів з поняттям “форматування та видами Форматування; Вчити використовувати засоби форматування тексту, Застосовувати кнопки панелі інструментів та нестандартні символи при оформлені текстів; розвивати абстрактне мислення, творчий підхід до створення документів. План уроку: 1.Пряме форматування: А) Форматування символів Б) Форматування абзаців. В) Форматування сторінок. 2.Стильове форматування. 3.Висновки Хід уроку. Оформлення дошки: Дошка поділяється на три частини: на одній написані комбінації клавіш; на другій - тема і план уроку; на третій - розташований макет панелі інструментів форматування. 1.Актулізація опорних знань та перевірка домашнього завдання. Актуалізація проходить комплексно. Три учні працюють по карточкам: Карточка 1 1.Як можна виконати виділення слова, речення? 2.Перерахувати можливі способи копіювання. 3.Як видалити окремий абзац документа за допомогою горизонтального меню? Карточка 2 1.Перерахувати способи вирізки фрагменту тексту в документі. 2.Як виділити декілька рядків в документі? 3.Як видалити повністю текст документу за допомогою горизонтального меню? Карточка 3 1.Як виділити весь документ? 2.Записати послідовність дій, що описують перетягування фрагменту тексту в інше місце документа. 3.Перерахувати способи видалення слів за допомогою клавіатури та горизонтального меню.
Під час роботи по карточкам проводиться робота з класом. На дошці записані комбінації клавіш. Треба охарактеризувати призначення кожної комбінації і визначити з них, які не стосуються редагування тексту. Ctrl Ctrl Ctrl – Home Alt F4 Esc shift – Home Shifl – Insert Shifl –Delete Ctrl – Alt – Del Backspace Ctrl Insert Ctrl – Delete Ctrl –Enter Delete Cnrl – Backspace
2.Мотивація навчальної діяльності. Створюючи певні документи ми намагаємося надати їм вигляду, якого вимагають від нас обставини, зміст документу або наші особисті смаки. Документи можуть набувати різноманітного вигляду, добитися цього можна завдяки вмінням користуватися відповідними опціями формування. Тому сьогодні ми познайомимося з поняттям “Формування”, та можливостями формування в середовищі Microsoft Word. Запишіть тему урока. На дошці заздалегідь записана тема уроку та план за яким дана тема буде розглядатися.
3. Виклад нової теми. Для того, щоб спиратись на поняття “форматування” необхідно учнів ознайомити з означенням цього поняття. Означення. Під форматуванням розуміють операції, які пов’язані з оформленням тексту і зміною його зовнішнього вигляду.
Одразу наголошую!!! ОПЕРАЦІЇ ФОРМАТУВАННЯ ДІЙСНІ ТІЛЬКИ ДЛЯ ВИДІЛЕНИХ ФРАГМЕНТІВ!!!
РОЗРІЗНЯЮТЬ ТРИ ОСНОВНІ ОПЕРАЦІЇ ПРЯМОГО ФОРМАТУВАННЯ: форматування символів; форматування символів Форматування абзаців; Діти мають певний досвід, тому деякі моменти можна провести у формі бесіди. Як ви вважаєте, що можна змінити при форматуванні символів? Відповідь: шрифт, стиль, розмір шрифту, підкреслення, колір символів, ефекти. Форматування здійснюється командою ФОРМАТ/ ШРИФТ, при цьому на екрані з’явиться діалогове вікно, в якому можна встановити перераховані вище параметри. Діалогове вікно містить три вкладки, тому треба учням детально пояснити що дозволяє зробити кожна вкладка. Кожний учень отримує відповідний наочний матеріал за допомогою якого зручно пояснювати. Відстань між рядками встановлює опція междустрочний вікна діалогу АБЗАЦ, а між абзацами опція інтервал. Інтервали встановлюються як перед абзацом так і після. При встановленні параметрів форматування абзацу зовнішній вигляд його зображується в полі зразку вікна діалогу АБЗАЦ.
Форматування сторінок. При введенні і друкуванні тексту Word використовує встановленні за уамовчанням розміри поля сторінки. Змінити ці параметри можна за допомогою ФАЙЛ/ПАРАМЕТРИ СТРАНИЦ. Викликаний учень, спираючись на копію діалогового вікна розповідають послідовність встановлення параметрів.
Стильове форматування. Розглянуті раніше команди форматування впливають безпосередньо на виділені фрагменти. Тому їх називають командами безпосереднього форматування. Цей спосіб зручний у тих випадках, коли потрібно змінити формат одного або декількох абзаців. Однак якщо потрібно придати єдину форму всьому документу, то зручніше один раз підібрати шрифт, розміри полів та інші атрибути і зберегти їх значенням в так званому стилі з власним іменем. Наприклад, при підготовці книг слід один раз вказати, як оформити заголовок книги, заголовок розділів і сам текст. Тоді при оформленні документа не подібно вникати в тонкощі оформлення, досить просто вибрати готовий стиль. Для вибору стилю слід вибрати список стилів панелі інструментів форматирования і вибрати готовий стиль.(показати відповідну кнопку на панелі інструментів). Для створення нового можна вибрати зразком будь-який оформлений абзац. Для цього цей абзац потрібно виділити, відкрити список,ввести в рядку введення цього списку ім’я, під яким буде збережено стиль і натиснути клавішу Enter. Вкладка шрифт дозволяє вибрати не тільки вже відомі учням параметри форматування, але й ті які не відображаються на панелях інструментів. У полі зразку цього вікна представлений зовнішній вигляд тексту при вибраних параметрах. Так як на дошці відображена копія панелі форматування треба дати можливість учням самим пояснити призначення деяких кнопок.
Форматування абзаців. Під абзацом в Word розуміють частину документа, за якою поміщається маркер абзацу. При введенні тексту абзац завжди завершується натисканням клавши Enter. Процес форматування містить в собі: lВирівнювання абзаців; lВстановлення відступів абзацу; lВстановлення відступів між рядками та абзацами. Для форматування абзаців використовують команду Формат / / АБЗАЦ, яка відгріває вікно діалогу АБЗАЦ. Учні знайомі з встановленням отступу першого рядка, тому Пропоную розповісти когось з них. Але встановлення інтервалів та отступів повних абзаців вчитель пояснює сам.
Одступи та інтервали. За умовчанням Word вирівнює абзаци ліворуч. За допомогою опції Виравнивание можна встановити праворуч, центрування або блочне вирівнювання (рядки вирівнюються як ліворуч так і праворуч). Опція Отступ дозволяє встановити відступи зліва і Справа рядків виділеного абзацу, а також окремо лівий відступ першого рядка. Відстань за зумовчанням вимірюється в дюймах, але за допомогою СЕРВІС// ПАРАМЕТРИ// ОБЩИЕ можна встановити інші одиниці. Відступи можна встановити за допомогою горизонтальної лінійки. Будь-який стиль, який вже є в списку можна змінити. Для цього треба виділити абзац який відформотований відповідно зі змінами, відкрити список стилів, вибрати назву змінюваного стилю і натиснути Enter. Для підтвердження зміни стилю натиснути ОК. Більш широкі можливості створення і модифікації стилів дає команда ФОРМАТ/СТИЛЬ. Вибір елемента в полі СПИСОК визначає, які елементи будуть виводитись у списку СТИЛІ (всі стилі, стилі користувача, використані стилі). Вибравши певний елемент в полі ОБРАЗЕЦ абзацу можна побачити зовнішній вигляд абзацу при його форматуванні вибраним стилем, а в полі ОБРАЗЕЦ СИМВОЛІВ - рядок символів, а в полі ОПИСАННЯ - короткий опис вибраного стилю ( шрифт, його розмір, мова, міжрядковий інтервал та інш. параметри). Вікно має кнопки СОЗДАТЬ - створення нового стилю, ІМ’Я- ім’я створеного стилю, ЗАСНОВАНИЙ НА СТИЛІ - відкриває список основних параметрів форматів, які можна визначити.
4.Підсумки уроку. Разом з учнями побудуємо схему видів форматування.
Можна дати інше визначення: ФОРМАТУВАННЯ- це зв’язування з фрагментом документа різних властивостей, що визначають вигляд тексту у цих фрагменту. 5. Домашнє завдання. § 1,12с.64-66
Якщо залишається час учням можна запропонувати гру в терміни: Клас по рядах розбивається на команди і по черзі кожна команда називає термін, який стосується роботи в Word. Виграє та команда за якою буде слово останнім. Переможці отримають додатковий бал.
ТЕМА. Форматування тексту. ( практична робота ) Мета: навчальна-продовжувати формувати знання, вміння та форматування тексту; розвивати самостійне, логічне мислення, працьовитість. виховувати естетичність поглядів на предмет «Інформатика» та творче ставлення до нього;
Хід уроку Організаційний момент. Привітання, нагадування техніки безпеки Мотивація навчальної діяльності. Запитання: Яку тему ви опрацювали на сьогоднішній урок? Відповідь: Форматування тексту. Вчитель: Сьогодні на уроці ми всім покажемо, що творче відношення до будь-якої роботи творить чудеса. І звичайний текст, набраний на клавіатурі, може виглядати яскраво, красиво і різноманітно, якщо застосовувати засоби форматування тексту.
3. Актуалізація опорних знань. Запитання: Так що ви розумієте під форматуванням тексту? Відповідь: Під форматуванням тексту розуміють операції які пв’язані з оформленням тексту та зміною його зовнішнього вигляду. Вчитель: Давайте разом пригадаємо, якими засобами володіє багатофункціональний текстовий процесор WORD для форматування тексту. Підказками для вас будуть загадки.
У їдальні, в ресторані Зразу це побачиш ти. І в програмі Word також це Легко можемо знайти. Про який елемент вікна програми Word йде мова?
Відповідь: ( горизонтальне меню )
Вчитель : Задані параметри сторінок, необхідно готувати текст. Щоб зробити елементи тексту, такими якими вимагає завдання, можливо, треба поміняти стиль, розмір або колір шрифта.
Загадка: Всі по-різному ми можемо написати алфавіт А для цього в WORD-програмі треба вибрати…..(Формат/Шрифт). Вчитель: Якщо перед вами стоїть завдання створити титул або розробити свій варіант обкладинки зошита, вам знадобиться такий елемент як рамка. Отже слухаємо загадку.
Щоб нам рамку гарну мати Пункт меню потрібно знати. Швидко майстри не тремтіть, Пункт меню всім підкажіть.
Відповідь: (Формат/Межі та заливки)
Вчитель: Перетворення тексту можна виконати і не використовуючи горизонтальне меню.
Загадка: Для роботи в WORD-програмі В допомогу нам всяк час Щоб змінити вигляд тексту Та окремих елементів Є у нас …..(панель інструментів)
Вчитель: Яка саме нас цікавить?
Відповідь: Панель форматування.
Загадка: Як знайти і як поставить Треба виконати хід Зайти в меню програми І вибрати команду…(ВИД)
Загадка: Букви різні друкувати Кожен вміє, кожен з нас, А якщо намалювати? Не проблема це для вас? Тільки точно треба знати Де знайти, куди зайти І не треба дивування Швидко скажеш мені ти У панелі …(малювання) Можем все це ми знайти.
Вчитель: Будь-яка фігура панелі малювання може бути кольоровою або прозорою. Щоб виконати відповідну операцію необхідно знати відповідь до наступної загадки. Загадка: Коло є і є квадрат Різні є фігури Встановити їм формат Може тільки один брат. Відповідь: Формат автофігури. Вчитель: Як викликати даний пункт? Відповідь: Натиснути праву клавішу миші, викликати контекстне меню. Вчитель: Ну що ж, загадки відгадані, отже ви готові до виконання завдання. Ще раз подивіться на опори.
4. Індивідуальна робота на комп’ютері. Кожний учень отримує окреме завдання, яке вимагає знання матеріалу та творчого підходу.
5.Висновки уроку, виставлення оцінок, обговорення робіт, визначення найцікавішої.
Пам’ятка: “Юний друже, пам’ятай! Тільки знання і творче ставлення до роботи приведе тебе до успіху”. Практичне завдання № 1 Створити візитку засобами Word. Зразок:
Пам’ятка: “ Юний друже, пам’ятай! Тільки знання і творче ставлення до роботи приведе тебе до успіху”. Практичне завдання №2. Підготувати грамоту за найкраще знання можливостей Текстового редактора Word. Пам’ятка: “ Юний друже, пам’ятай! Тільки знання і творче ставлення до роботи приведе тебе до успіху”. Практичне завдання №3 Створи свій варіант оформлення обкладинці підручника “Інформатика” засобами Word.
Пам’ятка: “ Юний друже, пам’ятай! Тільки знання і творче ставлення до роботи приведе тебе до успіху”. Практичне завдання №4 Оголошення про проведення тижня “Інформатики” (оригінальну).
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |