Головна » Географія |
Мета:сформувати в учнів систему знань про економіко – географічні особливості Канади,продовжити формувати вміння складати комплексну характеристику країни за допомогою роботи з джерелами географічних знань; розвивати вміння застосовувати історичний досвід у житті; виховувати повагу до національної культури,української діаспори. Тип уроку: формування нових знань Форма проведення: урок – дослідження Обладнання: політична та фізична карта Північної Америки,атласи, малюнок прапора Канади,відеозапис,оцінювальні картки, картки-завдання. Девіз уроку: Скажи мені – і я забуду; покажи мені - і я запам’ятаю; дай мені діяти самому – і я навчусь. (Давньокитайська мудрість) Хід уроку І. Організаційний момент Найкраща витрата часу – це праця. Сподіваюсь,що ви отримаєте задоволення від праці і не витрачатимете марно часу, а відкриєте для себе багато цікавого й нового. ІІ. Визначення теми та мети уроку Учитель. Сьогодні визначати тему та мету уроку нам допоможе відео лист, який був відправлений на передачу « Що? Де? Коли?»,але загубившись, випадково потрапив до нашої школи: «Добрий день, шановні знавці! Оскільки ви – справжні знавці географії, то спробуйте назвати країну,про яку йде мова в цьому відео листі. Ця країна має найдовшу в світі берегову лінію (120 тис. км.) і займає перше місце за запасами деревини на одного мешканця. Назва цієї країни перекладається як « поселення». На території цієї країни знаходиться Північний магнітний полюс Землі, який є центром виникнення північного сяйва. 85% населення країни,яку ми вважаємо північною, живе південніше широти Києва. Саме тут виник хокей із шайбою» ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів Учитель - А що ви знаєте про Канаду, крім того, про що дізналися з листа? Ми бачимо, що не так вже і багато ви знаєте про цю дуже цікаву й незвичну країну. Наприклад, нам всім дуже добре відомо,що Канада – це країна Великої сімки - А які галузі спеціалізації є характерними для країн цієї групи? А от уявіть собі,що Канада, на відміну від інших країн Великої сімки, має сировинну спеціалізацію! Крім того, нам – українцям – цікаво буде познайомитися з країною, де є одна з найчисельніших та найвпливовіших українських діаспор, що може стати запорукою економічних стосунків між нашими країнами. До того ж цікаво, мабуть, дізнатися більше про країну, яка вважається одним зі світових лідерів за індексом розвитку людського потенціалу та рівнем життя населення. ІV. Вивчення нового матеріалу. - Згадайте,за яким планом вивчають економіко – географічну характеристику будь – якої країни? Учитель. Ми сьогодні спробуємо здійснити заочну подорож по Канаді, працюючи в групах І група ( Історики) а) Скласти візитну картку Канади, користуючись атласом та текстом підручника //відповідь біля настінної карти// б) Випереджальне завдання « Відкриття території Канади та виникнення країни» Приблизний текст відповіді: « Вважається, що територія Канади була заселена близько 25 тис. років тому предками індіанців, які перебралися з Азії. Пізніше, 6 тис.років тому, тут з’явилися ескімоси. А перші європейці заснували перше норманське поселення на острові Ньюфаундленд ще у 1000 році. а вже через 5 століть до цих земель знов вирушили європейці ( Ж. Картьє, Д. Кабот).З 1663 року Канада – французька колонія, а з1763 року – британська. 1 липня 1867 року Канада отримала статус британського домініону. В 1931 році Британія визнала за Канадою самостійність як у внутрішній так і у зовнішній політиці. ІІ група (Географи) а) Охарактеризувати ЕГП Канади, надати йому оцінку, користуючись атласом // відповідь у настінної карти// б) Скласти характеристику природно – ресурсного потенціалу Канади за текстом підручника Учитель. І так, Канада має дуже вигідне ЕГП та потужний природно – ресурсний потенціал. Другою складовою для розвитку економіки є населення. ІІІ група (Демографи) а) Скласти стислу характеристику населення Канади за картами атласу та текстом підручника у вигляді тез. б) Випереджальне завдання «Канада – переселенська країна» Приблизний текст відповіді: «Канада за своїм походженням є переселенською країною. Іммігрують у Канаду і зараз. Аборигени - індійці та ескімоси складають тільки 2 % сучасних мешканців країни. Вони живуть в північних районах з екстремальними природними умовами. Колонізацію Канади першими почали французи, котрі рухалися зі сходу і заселили береги Св. Лаврентія. Так виникла « нижня» або французька Канада ( зараз провінція Квебек). Більш активнішими були англійці. Вони рухалися з півдня збоку Великих озер і створили « верхню» або англійську Канаду ( зараз провінція Онтаріо). Поступово уся Канада була завойована Англією. Зараз 63% населення – це англо-язичні канадці і 25% - франко-язичні. І англійська,і французька мови є державними. Але англо- французький дуалізм продовжує мати місце. в його основі лежить не стільки етнічна, скільки економічна причина: господарство Квебека розвивається не так швидко, як в інших провінціях, де кількісно переважають англоканадці. Інші етнічні групи, як правило є потомками іммігрантів з Європи.» в) Випереджальне завдання «Українська діаспора у Канаді» Приблизний текст відповіді: «Переселення українців до Канади розпочалося наприкінці ХІХ ст.. Основу еміграції, а це майже 150 тис. осіб, становили незаможні селяни Західної України, які прямували до степових провінцій. Багато з них одержували землі, працювали на лісозаготівлях, осушували болота, прокладали залізниці. Українці селилися компактними групами, що спряло збереженню рідної мови і культурної спадщини. Нині кількість українців у Канаді – 1 млн. осіб. Центром української імміграції стало місто Вінніпег, де встановлено пам’ятники Т. Шевченку та І. Франку. А українську мову на вулицях Торонто, одного з найкрупніших міст країни,можна почути набагато частіше, ніж у Києві. У Торонто також діє інститут Св. Володимира, Українська вільна академія наук, Наукове товариство ім.. Т.Г. Шевченка, Українсько – Канадський дослідницько – документальний центр, а у національному університеті є кафедра українознавства. Поблизу Едмонтона створена Вища школа мистецтв,село української культурної спадщини, парк української писанки, де регулярно проводяться етнічні фестивалі. Багато канадців українського походження займали високі державні посади. Великий вплив у державі має Конгрес українців Канади, котрий налічує 30 тис. людей. На українській мові видається багато газет, журналів,книг, ведуться теле- і радіопередачі.» Учитель. Отже, сучасна Канада – розвинена країна. Яким чином країна переселенського капіталізму за короткий час створила ефективну ринкову економіку? Які ж чинники стрімкого зростання канадської економіки? ІV група ( Економісти) а) Випереджальне завдання «Особливі риси канадської економіки» Приблизний текст відповіді: «Становлення і розвиток економіки Канади залежить від впливу США. Понад 50% національної економіки контролюються іноземними компаніями, 80% з яких розташовані в США. Майже 90% усього населення Канади проживають у межах 160 км. від кордонів із США. Особливістю економіки є те, що 30% усіх капіталовкладень належать державному сектору. Власністю держави є 90% земельних площ, 70% лісових масивів. Держава контролює 70% залізниць, понад 10% видобутку вугілля, 16% потужностей чорної металургії. Державні електростанції виробляють 70% всієї електроенергії. Створенню ефективної ринкової економіки за надзвичайно короткі строки сприяли такі чинники: багаті природні ресурси, невелика кількість населення, заохочувальна імміграційна політика, ефективне використання іноземних інвестицій, демократизація суспільства, підтримка державою малого і середнього бізнесу, НТР і розвиток сучасних виробництв» б) Скласти схему «Зв’язок природних умов та природних ресурсів Канади з галузями спеціалізації» в) Випереджальне завдання «Сільськогосподарське виробництво Канади» Учитель. Територія, спеціалізація господарства окремих провінцій і високий рівень експорту роблять дуже важливим для Канади значення транспорту V група ( Економісти) а) Випереджальне завдання «Транспортна мережа Канади» б) Скласти схему «Зовнішні економічні зв’язки Канади» в) Випереджальне завдання «Українсько-Канадські відносини» V. Первинна перевірка засвоєння та закріплення знань. Тестовий контроль 1. Центр української імміграції у Канаді: а) Торонто; б) Вінніпег; в) Монреаль 2. Які галузі промисловості з названих виділяються в господарстві Канади: а) деревообробна; б) целюлозо-паперова; в) шкіряно-взуттєва; г) овочеконсервна; д) алюмінієва 3. На яких територіях Канади, із перерахованих, зосереджена основна частина населення: а) п-ов Лабрадор; б) р – он Великих озер; в) Західне узбережжя; г) провінція Квебек; д) о. Ньюфаундленд 4. Які дві етнічні групи домінують в Канаді: а) україно-канадці; б) італо-канадці; в) франко-канадці; г) ескімоси; д) англо-канадці 5. Найважливіше місто у перевезенні пасажирів відіграє транспорт: а) залізничний; б) автомобільний; в)авіаційний; г) аеросанний; д) морський VІ. Підсумок уроку. Рефлексія. Завдання виконується в групах - Закінчити речення, використавши найхарактернішу, на ваш погляд, ознаку. Для мене Канада – це………… 1. Велика країна,яка за площею посідає ІІ місце після Росії 2. Країна з дуже вигідним ЕГП, де сусідство із США прискорює її розвиток з одного боку і ставить в залежність від більш розвиненого сусіда – з іншого. 3. Країна зі значним природно – ресурсним потенціалом, що певним чином впливає на спеціалізацію господарства. 4. Багатонаціональна, але слабко заселена країна. Її населення формується за рахунок імміграції. 5. Високорозвинена країна, для котрої характерне значний рівень ВВП та високий рівень життя населення. 6.Країна особливістю експорту якої є висока частка сировини, напівфабрикатів та продовольства. Учитель. Ви були справжніми дослідниками Канади. Сподіваюсь, що отримані знання стануть для вас завданням на майбутнє – поліпшення економічного та соціального рівня життя нашої країни! VII. Домашнє завдання 1. Опрацювати параграф по Канаді 2. Підготувати повідомлення « Соц. політика та добробут населення Канади» ( за вибором)
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |