Головна » Біологія |
Тема: Вуглеводи. Мета: - формувати поняття про будову та функції вуглеводів, розширити знання про здоровий спосіб життя, Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: мультимедійний проектор; мікроскопи; зразки крохмалю, глюкози, целюлози, фруктози, цукрози, молока, цукру-рафінаду, соку; чашки Петрі зі зразками картоплі, ковбаси, сиру, цибулі, піпетки, розчин йоду, фільм «Вуглеводи». Хід уроку. Організаційний момент. Перевірка готовності до уроку. Актуалізація опорних знань. Бесіда: Які органічні сполуки входять до складу клітини? Виконання тестового завдання III Вивчення нового матеріалу. Вступне слово вчителя: Товариші ліцеїсти, сьогодні ми з вами поповнимо наші знання про ще одну групу органічних сполук, без якої неможливе життя на Землі. (Демонстрація фрагменту фільму «Вуглеводи»). 1. Розповідь вчителя про основні групи вуглеводів за таблицею(проектується на екран таблиця «Вуглеводи» ): Де зустрічаються вуглеводи: В рослинних клітинах – до 70% вуглеводів, В тваринних – до 1%, В клітинах печінки – до 5% (глікоген). Робота з мікроскопом. Завдання: - розглянути під мікроскопом, який вигляд мають крохмальні зерна в рослинних клітинах (в картоплі). Вчитель: Порівняйте, будь ласка, енергетичну цінність білків, ліпідів, вуглеводів. Вуглеводи вважаються основним джерелом енергії. Як ви вважаєте, чому вуглеводи, а не ліпіди, які при окисленні дають більше кДж? Вчитель: З лабораторної роботи «Виявлення органічних сполук в клітинах…» ви вже знаєте, як можна виявити наявність вуглеводів в продуктах (за допомогою якісної реакції з йодом). У вас на чашках Петрі є кілька зразків продуктів. За допомогою йоду виявіть наявність у них вуглеводів. Який висновок ви можете зробити? (Висновок: продукти харчування мають різну кількість вуглеводів. Більше вуглеводів містять продукти рослинного походження). Вчитель: про властивості вуглеводів та їхню роль у природі ви зараз дізнаєтеся з електронного підручника. Будьте уважними. Вам треба буде відповісти на тестові запитання з цієї теми. (Робота над фрагментом теми «Вуглеводи» з електронного підручника. Виконання ліцеїстами тестових завдань(усно)). 2.Вчитель: - Сьогодні у нас на уроці присутні «спеціалісти з центру вивчення вуглеводів». Вони вам представляють свій проект «Вуглеводи».Давайте ознайомимося з результатами праці «наукової групи» і постараємося відповісти на питання «Чому ж без вуглеводів неможливе життя на Землі?». (Захист проекту «Вуглеводи»). 3.Вчитель: - Ми вже уявляємо, з яких компонентів складаються всі продукти харчування. На екрані проектується таблиця: «Добова потреба людини в продуктах харчування» Що ж обрати з величезного різноманіття продуктів, щоб повноцінно забезпечити організм необхідною енергією та будівельними матеріалами? Як покрити енергетичні затрати людини? Для відповіді на ці запитання слово надається «інструкторам з раціонального харчування молоді». Виступ групи ліцеїстів. Спеціалісти з галузі харчування підрахували вміст продуктів у раціоні людини, визначили, що співвідношення білків, жирів, вуглеводів повинно бути, як 1:1:4(це співвідношення ви спостерігаєте і на представленій вам таблиці) Враховуючи енергетичні затрати людини та вміст основних речовин в продуктах харчування, можна визначити добовий раціон людини. У юнаків 14-17 років спостерігається різкий приріст енергозатрат. Рівень енергозатрат залежить від особливостей виконуваної роботи, від загального рівня рухової активності, соціальних умов життя. Наш організм витрачає за добу близько 3000ккал енергії. (На екрані проектується таблиця «Вміст білків, жирів, вуглеводів та енергетична цінність на 100г продукту»). Знаючи калорійність продуктів, можна скласти меню людини за правилами раціонального, тобто правильного, харчування. Вашій увазі пропонується таблиця «Добовий набір продуктів підлітка» і для порівняння – меню одного дня нашої їдальні. Як бачите, працівники нашої їдальні дотримуються правил раціонального харчування. До того ж, дотримуються вимог до розподілу калорійності харчування протягом дня: 1-й сніданок – вуглеводневий, 2-й сніданок – білково-вуглеводневий з жирами, Обід –білково-вуглеводневий, Вечеря – білково-вуглеводнева. Вуглеводи, як і будь-яке паливо, згораючи в організмі, виділяють енергію. Якщо організм отримує недостатньо вуглеводів, то він починає використовувати в якості джерела енергії м’язову тканину. Треба пам’ятати (особливо тим, хто займається спортом): кращому засвоєнню м’язовою тканиною глюкози сприяє вживання риб’ячого жиру, Вуглеводи діляться на «швидкі» та «повільні».(На екран проектується таблиця«Вуглеводи»: ) «Повільні» вуглеводи дуже підходять для прийому перед тренуванням. Якщо перед тренуванням з’їсти продукти, що містять «швидкі» вуглеводи, то рівень глюкози підніметься надто швидко. Вона так же швидко витратиться. Організм залишиться без енергії і почне витрачати глікоген – аварійні запаси енергії в м’язах та печінці ви будете відчувати себе зовсім «розбитим»,адже не відновлюється глікоген. А ось після тренування непогано було б вжити «швидкі»вуглеводи. Нерідко як джерело вуглеводневої енергії люди вживають рафіновані цукри. Хотілось би застерегти вас, шановні слухачі, від помилкових кроків. Цукор-рафінад має багато недоліків: в процес його приготування включають білу муку, До рафінованих цукрів відносять сорбіт, ксиліт, декстрози, сахарин. Їх зазвичай добавляють для тривалого зберігання в продкти (морозиво, крекер, кока-кола…). У людини вони можуть викликати ракові захворювання. На жаль, часте вживання рафінованих цукрів викликає «синдром похмілля», а також тягу до їх частого вживання. Від цього – швидка втомлюваність, погіршення зору, біль в животі, прибавка в вазі, порушення обміну речовин та хвороби. Тому рекомендується після прийому великої кількості солодощів приймати воду невеликими порціями за об’ємом більше прийнятих вуглеводів. Ще раз хочеться акцентувати вашу увагу на важливості вуглеводневої їжі. Про нестачу цукру в організмі говорять симптоми – втомлюваність, нервозність, головні болі, слабкість, тремтіння голови, рук, болі в суглобах, м’язах. У дітей та підлітків, які люблять солодощі, з’являється гіперактивність, такий учень не може концентрувати свою увагу, відстає в навчанні. Наш мозок дуже чутливий до коливань цукру в крові. Для його нормальної роботи в крові повинно циркулювати вуглеводів, що дорівнює 2ч.л. цукру. Ми з’їдаємо більше. Наприклад, в шоколаді 7ч.л. цукру, в жувальній гумці – 0,5ч.л., в пиріжку – 5ч.л., в 1/10 пирога – 10ч.л.. Ми перенасичені вуглеводами. Людина в своєму еволюційному розвитку ніколи не вживала стільки цукру, що й приводить її до серцево-судинних захворювань. То ж заради свого здоров’я будьте розумними при вживанні вуглеводів! IY. Узагальнення й систематизація знань. Завдання: розв’язати кросворд «Вуглеводи" Хімічний елемент, який входить до складу всіх органічних сполук, в тому числі й вуглеводнів. Дисахарид, який складається з залишків глюкози й галактози, міститься в молоці. Y. Підсумок уроку. Оцінювання вчителем роботи групи та окремих ліцеїстів на занятті.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |