Головна » Біологія |
Мета уроку: узагальнити та поглибити знання про спадковість організмів, продовжувати формувати навички практичного застосування набутих знань; Тип уроку: узагальнення знань та практичних навичок. Форма проведення: Ділова гра – турнір. Особливості уроку: використання інтерактивної форми роботи. Обладнання: оціночні аркуші для команд і вчителя, які містять назви конкурсних завдань та максимальну кількість балів за кожне з них; Попередня підготовка: формування команд, вибори капітана, спостерігача, хронометриста (виконавці - учні та учитель); Хід уроку: 1. Організаційний момент. 2. Оголошення теми та мети уроку. 3. Ознайомлення учнів з правилами гри (додаток № 1). 4. Початок турніру. - бліцтурнір - біологічні бої - запитання від учителя. 5. Підсумок уроку: Особливі думки учасників та вчителя стосовно боїв турніру. 6. Виставлення оцінок. 7. Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи за темою «Спадковість». Бліцтурнір: команди по черзі відповідають на однакову кількість завдань, які демонструються у вигляді презентації. На обговорення відповіді команді надається 10 секунд, після чого капітан дає відповідь. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал (якщо дана відповідь неправильна - право на відповідь має та команда, яка заявила про готовність відповідати першою підняттям руки). Завдання бліцтурніру дивись у Додатку №2. Підведення підсумків бліцтурніру відбувається за кількістю правильних відповідей. Команди - переможці обирають роль опонентів та задають питання на доповідь команді-суперниці. Біологічні бої. За результатами двох перших півфінальних боїв визначаються команди фінального бою. Доповідач презентує розв’язок. Починається дискусія. Опонент ставить уточнюючі запитання, оцінює відповідь. В опонуванні можуть прийняти участь усі учасники гри, але перевага надається команді-супернику. Максимальна оцінка за участь у біологічному бої складає: - доповідь – 5 балів; - допомога у підготовці доповіді – 3 бали; - підготовка запитання на опонування - 1 бал; - відповідь на запитання опоненті – 2 бали. За результатами боїв визначається команда-переможець гри. Команди колективно виставляють оцінки учням своєї команди, виходячи з оціночних аркушів та занятого місця командою (див. правила гри). Вчитель рецензує оцінки, враховуючи точність відповідей, коректність поведінки та правильність ведення дискусії. Запитання від учителя. Кожна команда обирає номер завдання з переліку, який має вчитель (Додаток № 3), готує на нього рішення та доповідає. Учитель рецензує та о цінює. Додаток №1 Правила гри У класі створено 4 команди. У командах визначені капітан-організатор, спостерігач, хронометрист, на яких покладаються додаткові обов’язки. Капітан організовує роботу команди протягом гри. Спостерігач веде реєстрацію трудового внеску кожного з учасників в оціночних аркушах (Додаток №2). Хронометрист слідкує за дотриманням регламенту. За результатами гри, на основі оціночних аркушів, команди мають можливість оцінити роботу кожного учасника команди та аргументувати запропоновані оцінки. За некоректну поведінку та порушення регламенту вчитель має право знімати штрафні бали з команди. Вчитель підводить підсумки по кожному бою турніру. За зайняте перше місце, команда має право на максимальну оцінку учневі – 12 балів (відповідно до трудового внеску, на снові оціночних листків), за друге – 11 балів, за третє – 10 балів, за четверте – 9 балів. Регламент гри: - доповідь – 5 хвилин; - опонування – 5 хвилини; - рецензія вчителя – 3 хвилини. Додаток №2 Запитання бліцтурніру 1. Гени, які відповідають за розвиток однієї ознаки і займають однакові локуси у гомологічних хромосомах. 2. Ділянка молекули ДНК, що кодує первинну структуру білка чи РНК певного типу, або взаємодіє з регуляторними білками. 3. Сукупність всіх ознак і властивостей організму. 4. Сукупність генетичної інформації, закодованої в генах клітини або організму. 5. Метод генетичних досліджень, який не застосовують для вивчення генотипу людини. 6. Чому дорівнює кількість груп зчеплення у організмів певного виду? 7. Як називають обмін ділянками гомологічних хромосом? 8. Як називають хромосоми, подібні за будовою, розмірами, які несуть однакові гени? 9. Як називають сукупність кількісних і якісних ознак хромосомного набору? 10. Однакові за будовою хромосоми у особин різних статей одного виду? 11. Наука, що вивчає закономірності спадковості та мінливості? 12. Властивість живих організмів передавати свої ознаки і особливості онтогенезу нащадкам? 13. Здатність живих організмів набувати нових ознак та їх станів у процесі індивідуального розвитку? 14. Поєднання алелів різних генів у гаметах гібридних особин, які відрізняються від подібних поєднань у гаметах батьків? 15. Як називається явище, коли обидві алелі повністю проявляються у фенотипі гібридних особин? 17. Як називається алельний ген, який проявляючись у фенотипі, призводить до смерті особини? 18. Як називається одиниця відстані між генами у хромосомі? 19. Явище спадковості, що полягає у здатності певних структур цитоплазми зберігати та передавати нащадкам частину спадкової інформації батьків? Додаток №3 Запитання від учителя В першому десятилітті 20 століття розвивалася євгеніка (в США та Європі). Основоположник – Френсіс Гальтон – двоюрідний брат Чарльза Дарвіна. Євгеніки вважали, що видатні здібності людини, досягнення нею слави та визнання значною мірою залежать від спадковості. Ви б підтримали цю думку? Хто частіше хворіє на гемофілію: чоловіки чи жінки? У моєї матері перша група крові, а у батька - четверта. Чи зможу я успадкувати групу крові одного з батьків? За генетичною консультацією звернулися правоохоронні органи. Необхідно встановити батьківство. Лабораторні дослідження показали, що у дитини перша група крові, у ймовірного батька - четверта. Який буде висновок експертів? Чи справді не можна виходити заміж за своїх кровних родичів? 8 березня 1865 року було пояснено результати дослідів з гібридизації Грегором Менделем. Але промова Менделя пролунала для сучасників як промова інопланетного прибульця. Чому? Батьки нормально розрізняють кольори, а їхній син страждає на дальтонізм. Від кого хлопчик успадкував цю хворобу? Існує такий вислів «вибираючи, запитуй, мисли, аналізуй, дій». Чи підходть він до вибору супутника життя у шлюбі? Чоловік,який став інвалідом у дитинстві (втратив слух) і жінка, яка втратила слух після перенесеної в дитинстві хвороби,бояться,що у них можуть народитися хворі діти. Що б ви відповіли їм? Чи можуть від блондинів народжуватися брюнети? Чому народжуються геніально обдаровані діти?
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |