Головна » Біологія

Серце людини і тварин

Серце людини і тварин. Будова серця. Його функції. Хвороби серця.

Поняття про серце. Серце — внутрішній м'язовий орган кровоносної системи, який наганяє кров в артеріальну систему і забезпечує її повернення по венах. У деяких плазунів (наприклад, крокодили), пта-хів, ссавців і людини серце — порожнистий орган .

Серце складається з 4 камер: праве передсердя і ліве передсердя, правий і лівий шлуночки.

Анатомія серця людини 1 Праве передсердя 2 Ліве передсердя 3 Верхня порожниста вена 4 Аорта 5 Легеневі артерії 6 Легеневі вени 7 Мітральний клапан (лівий передсердно-шлуночковий) 8 Аортальний клапан 9 Лівий шлуночок 10 Правий шлуночок 11 Нижня порожниста вена 12 Трикуспідальний клапан (правий передсердно-шлуночковий) 13 Клапан легеневої артерії

Серце ссавців і птахів Серце ссавців і птахів чотирикамерне. Розрізняють (за током крові): праве передсердя, правий шлуночок, ліве передсердя ілівий шлуночок. Між передсердями і шлуночками знаходяться фіброзно-м'язові клапани — праворуч трикуспідальний клапан, ліворуч мітральний клапан. На виході із шлуночків сполучнотканинні клапани (легеневий — праворуч і аортальний — ліворуч). З однієї або двох передніх (верхніх) і задньої (нижньої) порожнистих вен кров надходить у праве передсердя, потім у правий шлуночок, потім по малому колі кровообігу кров проходить через легені, де збагачується киснем, надходить у ліве передсердя, потім в лівий шлуночок і далі в основну артерію організму — аорту (птахи мають праву дугу аорти, ссавці — ліву).

Будова серця людини У людини серце міститься в серцевій сумці (перикард) і розташоване в грудній клітині (середостінні). Центральна частина середостіння включає в себе перикард, серце, початкові частини магістральних судин: верхньої і нижньої порожнистих вен, стовбура легеневої артерії, чотири легеневих вени, а такождіафрагмальний та блукаючий нерв. Звичайно в нормі в перикардіальній сумці міститься близько 30 мл ексудату. Анатомічно виділяють 5 відділів серця — верхівку, основу, діафрагмальну, грудинно-реберну та легеневу поверхні. Вінцева борозна оточує серце та лежить на межі між передсердями та шлуночками серця. Правий та лівий шлуночки серця розмежовують відповідно передня та задня міжшлуночкові борозни.

Камери серця У людини серце складається з чотирьох камер: Праве передсердя Ліве передсердя Правий шлуночок Лівий шлуночок Клапани серця: Мітральний клапан Трикуспідальний клапан Аортальний клапан Клапан легеневої артерії Провідна система серця: Синоатріальний вузол Пучок Кента Пучок Бахмана Пучок Авербаха Атрівентрикулярний вузол Пучок Гіса Волокна Пуркіньє Судини серця: Коронарні артерії Коронарні вени.

Функціональною одиницею скоротливого апарату серця є саркомер. Він складається із товстих ниток міозину та тонких нитокактину. Биття серця контролюється автономною нервовою системою, внутрішнім органом контролю є синоатріальний вузол, імпульси якого провідною системою серця передаються від передсердь до шлуночків.

Історія досліджень

Стародавня Греція Клапани серця були описані медиками школи Гіппократа ще за 4 ст. до Христа, хоча їхні функції ще не розуміли. При розтині артерії зазвичай порожні, а кров збирається у венах. Древні анатоми вважали, що артерії заповенені повітрям і служать для циркуляції його в тілі. Ерасістрат зауважив, що при порізі живої людини артерії кровоточать. Він пояснив це тим, що повітря витісняється кров'ю через дрібні судини, постулювавши існування капілярів. Гален уже знав, що в судинах тече кров й ідентифікував темну венозну кров і світлу артеріальну. На його думку ріст і енергія продукуються венозною кров'ю, що створюється в печінці, а артеріальна кров продукується в серці й містить пневму. Він вважав, що серце не перекачує кров, а всмоктує її під час діастол, а рух крові забезпечує пульсація самих артерій.

Серцеві хвороби.   Серцеві хвороби  — це цілий ряд різних захворювань які вражають серце та серцево-судинну систему. Вивченням хвороб серця, їх профілактикою та лікуванням займається кардіологія.

Поширеність : В 2007 році, це — провідна причина смерті в Сполучених Штатах, Англії, Канаді і Уельсі. Лише тільки у Сполучених Штатах вони вбивають одну особу кожні 34 секунди. Щорічно вперше виявляється близько 2 млн. хворих з цією патологією, з них кожний другий — працездатного віку. Смертність від хвороб серця та системи кровообігу в Україні займає перше місце і у 2-4 рази вища, ніж у країнах ЄС та світу, причому в нашій країні вмирають від цих захворювань не тільки частіше, але й раніше. Захворювання серця належать до найбільш складних і життєвозагрозливих в Україні. У 2004 році зареєстровано понад 10 млн хворих на гіпертонічну хворобу, 7,6 млн. хворих — на ішемічну хворобу серця і майже 3 млн. осіб — з цереброваскулярними захворюваннями.

Чинники ризику виникнення хвороб серця : Виникнення і перебіг хвороб серця, серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань тісно пов'язані з наявністю чинників ризику, основними серед яких є: Підвищений артеріальний тиск; Порушення ліпідного обміну; Надлишкова маса тіла; Нездоровий спосіб життя: Тютюнопаління; Нераціональне харчування; Зловживання алкоголем; Недостатня фізична активність. Шкідливі фактори: Психоемоційні перевантаження; Шкідливе довкілля на виробництві та в побуті.

Різновиди хвороб серця: Серцево-судинні захворювання: Ішемічна хвороба серця (ІХС)— захворювання, яке характеризується порушенням кровопостачання міокарду внаслідок пошкодження коронарних артерій. Ішемічна хвороба серця, переважно зумовлюється атеросклерозом. Внаслідок появи атеросклеротичної бляшки просвіт судини звужується. Порушення кровоплину в коронарних судинах, призводить до недостатнього кровопостачання серцевого м'яза. Внаслідок припинення кровопостачання серцевого м'яза в зоні ураженої артерії гинуть (некротизуються) його окремі ділянки. Раптова коронарна смерть. Стенокардія.

Інфаркт міокарда: Гострий інфаркт міокарда — некроз ділянки серцевого мяза (міокарду) внаслідок абсолютної або відносної недостатності кровопостачання у цій ділянці. Кардіосклероз Безбольова форма ішемічної хвороби серця. Гостра емболія легеневої артерії Артеріальна гіпертензія. Дисліпідемії Кардіоміопатія буквально означає «хвороба серцевого м'яза». Це погіршення моторної функції міокарду (тобто, серцевого м'яза) з будь-якої причини. Люди з кардіоміопатіями, звичайно піддаються небезпеці аритмії та раптовій серцевій смерті. Міокардит Ендокардит Порушення ритму і провідності серця.

Аритмії серця: Нейроциркуляторна дистонія Це поліетіологічне захворювання, що характеризується розладами нейроендокринної регуляції з різноманітними клінічними симптомами, виникаючими на фоні стресових впливів та які відрізняються доброякісністю перебігу та сприятливим прогнозом.

Профілактика хвороб серця: Вести здоровий спосіб життя, активно займатись спортом, раціонально харчуватись, не мати шкідливих звичок (вживання алкоголю, тютюнопаління, наркотики), не переїдати, не знаходитись довго у сидячому положенні. Під час тренування потрібно контролювати частоту пульсу. Він не повинен перевищувати 150 ударів за хвилину. Фізичні вправи потрібно робити на свіжому повітрі або у добре провітрюваному приміщені.

Підготувала: Учениця 10 класу Гершун Богдана.


Теги: Гершун Богдана, серце
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 627/205


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar