Головна » Біологія

Різноманітність класу Ракоподібних

Тема. Різноманітність Класу Ракоподібних.

Мета. Ознайомити учнів з розмаїтістю ракоподібних, їхньою роллю в природі й житті людини.

Обладнання і матеріали. Вологий препарат „Внутрішня будова річкового рака”, таблиці, „Тип Членистоногі. Клас ракоподібні”, зображення різних ракоподібних.

Тип уроку: захист пошуково-дослідницьких проектів.        

                                           Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності школярів.

          Питання до учнів

Яка зовнішня будова рака?
Яка внутрішня будова ракоподібних?
Як пересуваються ракоподібні?
Як дихають ракоподібні?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

                                          План.

1) Ряд Десятиногі й рівноногі раки.

2) Ряд Гіллястовусі й веслоногі раки.

                                    Повідомлення учнів.

а) Ряд Десятиногі раки.

Річковий рак

Річкові раки зустрічаються в річках і озерах з мулистим дном та урвистими берегами. Тут під камінням, під корчами раки клешнями виривають нірки і вдень ховаються за них. З темнотою вони стають більш рухливими і виходять добувати собі корм.

Тіло його вкрите панциром, який має захисне бруднувато-буре забарвлення. У пошуках їжі рак повільно повзає по дну рухаючи своїми довгими вусами. Пересувається він за допомогою 4-х пар ходильних ніг, а свої довгі кінцівки, озброєні клешнями, тримає напоготові у піднятому положенні і хапає ними здобич, яка підвертається по дорозі. В разі небезпеки рак повзе назад, відштовхуючись клешнями, різкими рухами підганяє під себе членисте черевце і завдяки цьому пливе також у зворотному напрямку.     

Живляться раки різноманітною їжею. Вони полюють за дрібними тваринами, яких можуть захопити клешнями, поїдають мертвих тварин, запах яких чують здалеку. Живляться раки  також і рослинною їжею – водоростями, пагонами очерету. Зимують вони у норах у найглибших місцях.

Цікаво відбувається парування раків. Самець відкладає на черевце самки сперматофори, захищені водонепроникною оболонкою. Під час відкладання самкою яєць відбувається запліднення, і яйця прикріплюються до коротких черевних ніжок самки. Ворушачи ніжками, самки підганяють до яєць свіжу воду, необхідну для дихання зародків. На початку літа з яєць вилуплюються маленькі рачки, подібні до своїх батьків. Вони прикріплюються клешнями до тих же черевних ніжок матері.

У перші роки життя рак часто линяє і швидко росте. З п'ятирічного віку він линяє один раз на рік. Перші 2-3 дні після линьки покрив тіла у рака м'який, і беззахисний рак перебуває весь час у нірці. Дуже скоро він твердіє за рахунок запасів солей кальцію у тілі рака. Живуть раки 15-20 років і можуть досягати 20-25см. за вдовж. Раки санітарами водойм.

Кальмар – ряд десятиногих головоногих молюсків. Загалом має  розміри 0,25-0,5м, але бувають гігантські кальмари, які можуть досягати 20 метрів. Кальмари перебувають практично у всіх кліматичних поясах. Кальмари мають п’ять пар щупалець. Четверта пара збільшилася в процесі еволюції. Кальмари мають обтікаюче торпедоподібне тіло, що дозволяє їм рухатися з великою швидкістю,, хвостом” вперед. Забарвлення різноманітне, деякі глибоководні види кальмарів мають прозоре тіло.

Краб – інакше можна назвати фіолетовий краб, краб водолюб. Крабів у Чорному морі 18 видів, але вони невеликі – не більше 20 см. Колір панцира сіро-зелений з темними крапочками. Часто має синій або фіолетовий відтінок. Ходильні ноги короткі. Останню пару ходильних ніг може загинати за спину. Ця особливість дозволяє йому прикривати себе зверху невеликим каменем або міцно триматися в щілині серед каменів. Клешні великі і сильні, здаються непропорційно великими для тварин такого розміру. Краб живиться органічними рештками. Багато крабів занесено в Червону книгу України.

Лангуст – десятиногий довгохвостий рак. Ці раки мають довжину 32-60см, а їхні різні види поширені як біля європейських берегів, так і в тропіках. Всього існує біля 100 видів лангустів. Лангусти похожі на омарів але в  них відсутні клешні. Тіло і товсті антени мають міцні шипи. На першому році життя він линяє до десяти раз. Новий панцер стає твердим на протязі 2-3 тижнів. Вік життя його невідомий. Виловлюють Лангуста ставковими сітками і корзинами-ловушками. М’ясо Лангуста вважають делікатесом.

Раки-самітники – можна знайти в морях на глибині 80 метрів. Але деякі раки-самітники в дорослому вигляді можуть залишити водне середовище і вернутися в період розмноження. Описано раків-самітників біля 450 видів. У них голово груди та клешні добре розвинені та захищенні твердим панциром, а черевце м’ясисте з тоненьким покривом. Молоді рачки, які щойно вилупились із яєць, знаходять черевоногих молюсків із черепашками відповідних розмірів, вбивають їх і з’їдають, а черевце ховають у спорожнілу черепашку. Після кожного линяння розміри рака зростають, він знову знаходить молюска з більшими розмірами черепашки, все повторює спочатку.

Рак-богомол – велике ротоноге ракоподібне. Можна знайти рака – богомола у морях, океанах, на глибіні 5-37 метрів. Він є хижаком, риє нори, в яких проводить більшу частину свого життя.

Один з видів загону Ротоногих ракоподібних, названий так за деяку схожість з комахами богомолами. Хижак, хапає видобуток(ракоподібних молюсків) сильно розвиненою другою парою грудних ніг. Має промислове значення.

б) Рівноногі раки

Мокриці – єдині ракоподібні, які живуть і розмножуються тільки на суходолі. Щоправда, вони обирають для життя вологі місця. У саду, під камінням, темних і сирих кутках приміщення. Розміри 10-15 мм. сірі або біляві тваринки. Мають сім пар ходильних ніг. Одна з пар черевних ніжок у мокриць розширена й утворює кришечки, які прикривають зяброві вирости.

Завдяки такій будові навколо зябер завжди є вологе повітря, яким дихають ці тварини. Вдень вони ховаються. На пошуки їжі виходять увечері. Харчуються рослинами.

Морські жолуді – типові представники вусоногих. Їхнє тіло знаходиться цілком в середині черепашки, що складається з кількох вапнякових пластинок з гострими краями. Морські жолуді, сидячи в черепашці, рачок виставляє свої ніжки якими підганяє до рота різні органічні частинки, ними він живиться. Морські жолуді часто наростають на днищі кораблів. Доводиться їх спеціально зчищати, що призводить до високих втрат. Іноді для боротьби з,,непроханими пасажирами” корпуси кораблів покривають отруйними речовинами, але це може бути небезпечним для довкілля, до того ж, ці речовини дорогі.

а)Ряд Гіллястовусі раки

Дафнії – рід невеликих планктонних  ракоподібних розмірами від 0,2 до 5мм. Члени роду є одними з найменшими водними ракоподібними, та входять до групи морських блох за притаманний ним характер руху „стрибками”. Вони мешкають у різноманітних середовищах від кислих боліт до прісноводних озер, ставків та річок. Їхнє тіло знаходиться у середині суцільного двостулкового панцира та сплющена з боків. Плавають дафнії за допомогою видовжених та розгалужених вусиків другої пари. Грудні ніжки вкорочені, завдяки їм дафнія відфільтровує з води поживні частинки. Черевце не почленоване, без кінцівок, має пару кігтеподібних виростів. Взимку дорослі дафнії гинуть, а сідельце із заплідненими яйцями зимують;навесні з яєць з’являється нове покоління самок. Запліднені яйця дафній здатні переживати повне висихання, заморожування. Дорослі дафнії є улюбленим кормом для багатьох риб.

б)Ряд Веслоногі

Циклопи – поширений рід дрібних прісноводних щелепоногих, що складається з 100 видів. Названий так через темне непарне око. Тіло циклопа видовжене, складається з великої суцільної голови, посегментованого грудного та черевного відділів перша пара вусиків видовжена і разом із плавальними грудними ніжками бере участь у плаванні. Циклопи не мають зябер і дихають через поверхню тіла. У них є лише 1 просте вічко, а складні очі відсутні. Циклопи слугують кормом для риб, є проміжними хазяями деяких червів. 

ІІІ Узагальнення, систематизація контроль знань і вмінь учнів.

Питання до учнів

На першому році життя він линяє до десяти раз? Хто це?

ЛАНГУСТ

2. Хто з ракоподібних рухається з великою швидкістю “хвостом” вперед?

КАЛЬМАР

3. У кого клешні великі і сильні, здаються непропорційно великими для тварин такого розміру?

КРАБ

4. Хто завжди ховає своє черевце у чужу спорожнілу черепашку?

РАК-САМІТНИК

5. Єдині ракоподібні, які живуть та розмножуються на суходолі?

МОКРИЦІ

6. Хто далеко подорожує, завдаючи шкоди кораблям?

МОРСЬКІ ЖОЛУДІ

7. Кому з ракоподібних притаманний рух “Стрибками?”

ДАФНІЯМ

8. Хто з ракоподібних має темне непарне око?

ЦИКЛОП

IV Домашнє завдання

    Вивчити параграф 21 повторити 20.


Теги: Ракоподібні, Кулик О.В.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1278/184


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar