Головна » Біологія

Пошук еліксиру життя. Органи кровообігу

Тема уроку: Органи кровообігу: серце і судини. Будова і функції серця.

Цілі уроку:

продовжити формування понять «кровоносна система», «органи кровообігу»; сформувати знання про анатомо-фізіологічні особливості будови серця у зв’язку з функціями, властивості серцевого м’яза, значення кровообігу в житті людини;
продовжити розвивати вміння та навички роботи в групах, уміння порівнювати, узагальнювати й робити висновки, працювати з додатковим матеріалом та підручником; удосконалити  практичні навички учнів працювати з опорними конспектами й схемами;
виховувати усвідомлене ставлення до свого здоров’я, організації здорового способу життя, профілактики серцево-судинних захворювань; товариськість і взаємодопомогу під час роботи в малих навчальних групах.

Обладнання: таблиця «Будова серця», розбірна модель серця, картка самоосвіти,        мультимедійний проектор, маршрутний лист подорожі, підручник.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення уроку: урок-подорож

Методи: інформаційно-рецептивні

Базові поняття і терміни: кровообіг, органи кровообігу, серце, перикард, епікард, ендокард, міокард, збудливість, провідність, скоротливість, автоматія серця.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Слайд 1

Вчитель: Сьогодні у нас дещо незвичайний урок, урок-подорож. Всі люблять подорожувати? Який девіз мандрівника? - «Хто шукає, той завжди знаходить!» Що ж ми будемо з вами сьогодні шукати? Нещодавно я в лабораторії натрапила на секретний старовинний манускрипт і карту, де зашифрований рецепт та заповіді  довголіття, і нам з вами потрібно його розшифрувати. Для цього ми повинні потрапити на «Острів скарбів», подолавши на своєму шляху всі перешкоди, і відшукати там «Еліксир життя».  В подорож ми вирушимо на трьох (3 малі  навчальні групи) кораблях «Вікторія», «Надія», «Фортуна» (малюнки кораблів з назвами на дошці).

Слайд 2

Але перш ніж вирушимо, пригадаймо правила роботи в групах (додаток 1).

Поетичне вітання

Уже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

В подорож швидко вирушаймо!

Готові? Вперед!!!

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Слайд 3

Перша зупинка «Пропускна»

«Кров людська – не водиця,

її проливати не годиться»

                         Г. Сковорода

Біологічна розминка «Так – ні»

Завдання ланкам (вірна відповідь-1бал (серце) на корабель,

мах-4бала+пропускний квиток)

1 «Вікторія»

1.Кров відноситься до сполучної тканини (так)

2. Об’єм крові у дорослої людини становить 2-3л (ні) 4-6л

3. Кров одна із основних складових внутрішнього середовища організму (так)

4. Еритроцити виконують дихальну функцію (так)

2. «Надія»

1. До складу плазми крові входить вода (так)

2. Формені елементи крові утворюються у червоному кістковому мозку (так)

3. Лейкоцити виконують захисну функцію (так)

4. Теорію імунітету розробив Іван Павлов (ні) Ілля Мечніков

3. «Фортуна»

1. Кількість води в крові сягає 90 % (так)

2. До складу крові входять органічні речовини (так)

3. Тромбоцити беруть участь у зсіданні крові (так)

4. Імунітет – це здатність організму захиститись від генетично-сторонніх тіл (так)

За результатами роботи ланки отримують бали-серця на свої кораблі

Слайд 4

Друга  зупинка «Діагностична»

«Кров – річка життя»

Слайд 5

«Творча лабораторія» (мах – 4 бала-серця на корабель)

Завдання ланкам (додаток 2)

Перевірка!

Слайд 6 «Вікторія»

Слайд 7 «Надія»

Слайд 8 «Фортуна»

За результатами роботи ланки отримують бали-серця на свої кораблі

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Слайд 9

Третя  зупинка «Екскурсійна»

«Без ядра горіх ніщо, так само

                                            як людина без серця»

                            Г. Сковорода

(За роботу на зупинці - мах – 2 бала-серця на корабель)

Слайд 10

Вчитель: Тема уроку: Органи кровообігу: серце і судини. Будова і функції серця.

Картка самоосвіти (КС) (додаток 3)

На «діагностичній» зупинці ви пригадали, які функції виконує кров. Саме виконання основних функцій крові зумовлено її  постійним безперервним рухом в організмі, і такий рух називається кровообігом. (запис в КС, робота з підручником ст..71)

Пригадай!

Яка система органів забезпечує рух крові? (серцево-судинна). Які органи входять до її складу? (схема в КС, самостійна робота)

Слайд 11

Схема «Органи кровообігу» перевірка

Завдання в КС

Опишіть особливості кровоносної системи хребетних у вигляді логічного ланцюжка

Слайд 12

Логічний ланцюжок (перевірка)

Вивчаємо!

Слайд 13

Вчитель: І так, серце забезпечує кровообіг, що ж це за орган?

Усе наше життя центральний орган кровоносної системи – серце, невтомно працює. Воно починає працювати, коли ми ще не народилися, й останнім припиняє свою роботу.

Слайд 14

Вчитель: Серце вражає своєю витривалістю. В стані спокою серце:

за 1 хвилину робить приблизно 60-80 скорочень
за добу скорочується приблизно 100 тис разів

     перекачуючи більше 7 тис. л. крові

за рік робить 40 млн. скорочень
за 70 років - понад 2,5 млд. разів

Як же пристосовано серце до такої титанічної роботи?

Слайд 15

Вчитель: Серце - м’язовий порожнистий орган конусоподібної форми. (КС) Основна його функція – насосна. Його маса незначна – 250-360г. Розташоване в грудній порожнині, ззовні захищене грудною кліткою і майже повністю оточене легенями. Знизу до серця прилягає діафрагма. Існує твердження, що за своїми розмірами серце відповідає розміру кулака людини, якій воно належить.

Пригадаймо! Вчитель: У 8 класі ви вивчали будову серця ссавців. А чи подібна будова серця людини? Чому?

Дійсно, згідно систематичному положенню, людина належить до царства «Тварини», і  класу «Ссавці».

Слайд 16

Внутрішня будова серця

Вчитель: Суцільна подовжена м’язова перегородка ділить серце на дві ізольовані частини – праву й ліву. У верхній частині двох половин розташовані праве і ліве передсердя, у нижній частині – правий і лівий шлуночки. Отже, серце людини, як у ссавців, чотирикамерне. Праве передсердя і правий шлуночок утворюють праву, або венозну половину серця, а ліве передсердя і лівий шлуночок – артеріальну половину Слайд 17 (відео)

 (завдання в КС «Внутрішня будова серця», робота з підручником та слайдом)

Клапани серця (робота з розбірною моделлю серця)

Бесіда:

Розгляньте модель серця, знайдіть усі чотири відділи серця
Порівняйте товщину стінок усіх відділів серця (стінки  шлуночків товстіші, ніж стінки передсердь, це зумовлено тим, що шлуночки виконують більшу роботу з перекачування крові порівняно з передсердями. Особливо товстою є стінка лівого шлуночка)
Визначте, які відділи серця пов’язані між собою (ліве передсердя і лівий шлуночок; праве передсердя і правий шлуночок.

Слайд 18

Клапани серця

Учитель: Так, між передсердями і шлуночками є сполучнотканинні клапани. Клапан правої половини серця має три стулки і зветься тристулковий, а лівої – дві стулки – двостулковий. Їх називають стулковими клапанами. Ці клапани відкриваються тільки в порожнину шлуночків, під час скорочень яких сильно затуляються, герметично відокремлюючи шлуночки від передсердь, не допускаючи повернення крові.

Між шлуночками серця і судинами, що з них виходять, також є клапани, які відокремлюють ці відділи один від одного під час відпочинку серця. Вони мають вигляд кишеньок, повернутих проти руху крові, їх називають півмісяцеві або кишенькові клапани (робота в КС)   Слайд 19

Слайд 20

Зовнішня будова серця

Стінка серця утворена з трьох оболонок:

внутрішньої (ендокард)
середньої м’язової (міокард) – серцевий м’яз
зовнішньої (епікард)

(Робота з підручником в КС, заповнити таблицю та схему)

Слайд 21

Властивості серцевого м’яза

Збудливість
Скоротливість
Провідність
Автоматія серця  

Звернутись до словничка термінів в КС

Слайд 22 (відео)

За результатами індивідуальної роботи на зупинці  ланки отримують додаткові бали-серця на свої кораблі

ІV. Закріплення й узагальнення навчального матеріалу

Слайд 23

«Лови помилку»(індивідуальна робота в КС) (1 бал-серце на корабель)

Центральним органом кровоносної системи людини є  серце, яке розташоване в правій половині грудини. Маса серця незначна – 400 - 500 г. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього (міокард), середнього  (ендокард) та внутрішнього (епікард). Серце у людини, як і у всіх ссавців, чотирикамерне (два передсердя і два шлуночка) праве передсердя і правий шлуночок утворюють праву, або артеріальну половину серця, а ліве передсердя і лівий шлуночок-венозну половину. Важливими для роботи серця є клапани (два стулкові і один пів місяцевий), які перешкоджають зворотному плину крові.

Перевіряємо!  (Слайд 23)

1. Серце розташоване в лівій половині грудини.

2. Маса серця незначна – 250 - 360 г.

3. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього (епікард), середнього  (міокард) та внутрішнього (ендокард).

4. Праве передсердя і правий шлуночок утворюють праву, або венозну половину серця, а ліве передсердя і лівий шлуночок-артеріальну половину.

5. Важливими для роботи серця є клапани (два стулкові і два півмісяцеві), які перешкоджають зворотному плину крові.

За результатами індивідуальної роботи, ланки отримують бали-серця на свої кораблі

Слайд 24

V. Домашнє завдання (запис в КС)

1. Опрацювати текст§23

2. Вивчити основні поняття

3. Пояснити опорну схему                                

VІ. Підсумки уроку

Слайд 25

Четверта зупинка «Ключова»

Вчитель: Ось нарешті ми і дісталися останньої зупинки нашої подорожі, подолали всі перешкоди -  вивчили будову та функції серця і отримали можливість потрапити на «Острів Скарбів». І ось тепер ми зможемо розшифрувати манускрипт (вчитель розгортає манускрипт і урочисто його зачитує)

Слайд 26

Заповіді довголіття

Раціональне харчування (додається рецепт довголіття)

Рецепт довголіття

Взяти продукти, що містять ненасичені кислоти (рибу, рослинну олію)
Додати продукти, багаті на білки (квасоля, боби. м’ясо птиці, молочні продукти), отриману масу не солити!
Додати житнього хліба, рису, гречаної крупи, картоплі, меду та мілко нарізані яблука, буряк і моркву (в однакових пропорціях), все добре перемішати.
Готову масу можна заправити ізюмом та горіхами.

Подавати до столу свіжим!!!

Вчитель: Наш організм розрахований на 120 років життя. Якщо тривалість нашого життя менша, то це зумовлено не недоліками організму, а тим, як ми з ним поводимося. Що ж потрібно робити, щоб дожити до таких років, щоб не просити вибачення у серця, щоб воно було здоровим? Зараз спробуємо разом скласти заповіді довголіття (бесіда) (1 бал-серце на корабель)

Не курити
Не вживати алкоголь
Спати не менше 7 годин на добу
Рухливий спосіб життя
Більше позитивних емоцій
Більше часу проводити на свіжому повітрі

Слайд 27

Вчитель: Давайте звіримо наші заповіді із заповідями манускрипту.

Все сходиться! Ми знайшли еліксир життя! Слайд 28 (вчитель дістає сік і вручає дітям) ви знайшли цей скарб, скуштуйте його і будьте здоровими. Ставтесь до свого серця з повагою! І до сердець оточуючих також (підведення підсумків уроку, виставлення оцінок за кількістю набраних балів – сердець)


Теги: кровообіг, Медляк М.В.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 440/154


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar