Головна » Біологія

Органи кровообігу. Будова серця

Мета:

Навчальна: дати конкретне уявлення про кровоносну систему, будову серця, на основі знань про м‘язову тканину розглянути основні властивості серцевого м‘яза; сприяти вивченню особливостей будови серця у зв‘язку з його функціями. Здійснити виконання головної вимоги до оволодіння знаннями: повноту і глибину знань; міцне, свідоме, системне його засвоєння; гнучке, оперативне мислення. Досягнути здатності учнями відтворити вивчений  матеріал, правильне визначення термінів.

Розвивальна: розвивати логічне мислення, уяву, творчий потенціал кожної дитини, продовжити формування вміти порівнювати, аналізувати, узагальнювати і робити висновки, самостійного здобуття знань. Формувати навички: точно, безпомилково виконувати вправи, довести роботу до автоматизму, поєднувати знання і навички для виконання практичної роботи.

Виховна: на основі набутих знань навчити учнів використовувати отриманні знання для профілактики захворювань, виховувати в учнів стійку потребу в знаннях, відповідальне ставлення до себе і свого здоров‘я,

Обладнання: таблиці «Кровоносна система хребетних тварин», «Кровообіг», «Серце», розбірна модель серця людини, комп‘ютер, мультимедійна дошка, презентація «Будова серця».

Поняття і терміни: кровообіг, серце, кровоносні судини, перикард, ендокард, міокард, епікард, передсердя, шлуночки, клапани стулкові та півмісяцеві, збудливість, провідність, скоротливість, автоматія, електрокардіограма.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Структура уроку.

І Пропедевтична практика.

ІІ Орієнтація.

ІІІ Презентація.

ІV Практика на прикладах.

V Керована практика.

VІ Незалежна практика в класі.

VІІ Домашня самостійна робота.

Хід уроку.

І. Пропедевтична практика.

1. Робота з умовним кодом.

Завдання: випишіть номери тільки правильних  тверджень.

1.                З крові в тканинну рідину поступає кисень, вода, поживні             речовини.

2.                Транспортуючи гормони, кров виконує видільну функцію.

3.                 Кров належить до сполучної тканини.

4.                Кров складається з плазми і формених елементів.

5.                 9%-ий розчин солей називають фізіологічним

6.                У плазмі домінує суха речовина.

7.                Кров знищує віруси та мікроорганізми.

8.                Еритроцити, лейкоцити та тромбоцити входять до складу плазми.

9.                До кровотворних органів відносяться серце та легені.

10.           Сталість внутрішнього середовища – необхідна умова життя.

11.           Код для перевірки роботи: 1+3+4+5+7+10=30=3+0=3

2. Виконання тесту на швидкість (з перфокартою).

Перфокарта

  ІІ. Орієнтація.

Чому наведений вислів може бути епіграфом уроку?

Що таке серце?

Камінь міцний?

Яблуко пурпурово - червоне?

А можливо поміж ребер і аортою

Б’єтья куля, на земну подібна?

Так чи інакше - все земне

Воно вміщає,

І немає йому спокою

До всього є справа!..

Е. Межелайтіс   (слайд 2)

Так пишуть поети. А як би ви словесно створили портрет серця? А яке серце насправді? Яким же  його бачить лікар хірург?

Саме про це ми і поговоримо сьогодні на уроці.

На які питання вам хотілося б почути відповіді?

Для чого потрібно вивчати цю тему?

Яку користь принесуть знання з цієї теми для майбутнього життя?

 На основі поставлених питань та мети формуються завдання уроку:

·                   Визначити особливості процесу кровообігу;

·                   Проаналізувати еволюцію кровоносної системи хордових тварин.

·                   Вивчити:

·                   зовнішню будову серця;

·                   внутрішню будову серця;

·                   клапани серця;

·                   коронарні судини;

·                   властивості серцевого м’яза;

·                   автоматію серця;

ІІІ. Презентація.

  Щоб відповісти на дані питання запрошую вас на лекцію «Органи кровообігу. Будова серця» в медінститут ім. М. І.Пирогова і прошу долучитися до обговорення.       

Прийом «Мікрофон».                              

Що ви можете сказати про кровоносну систему людини? Що таке кровообіг? Які біологічні функції кровообігу у тварин? (Захисна, транспортна, дихальна, видільна, терморегуляторна). З яких органів складається система кровообігу? (слайд 3) 

Як відбувається ускладнення кровоносної системи у ссавців порівняно з такою у риб, жаб, плазунів?  (Робота з таблицею. Будова серця ускладнюється від риб, у яких серце двокамерне і одне коло кровообігу, трикамерне з двома колами кровообігу у жаб і плазунів до чотирикамерного у птахів і ссавців).

Висновок: Отже, кровоносна система тварин пройшла складний шлях еволюційного розвитку. Вона з’явилася у тварин у зв’язку з підвищенням, їх активності та збільшенням розмірів тіла, а поява чотирикамерного серця забезпечила теплокровність і високу активність птахів і ссавців. У людини, як і у ссавців, є два кола кровообігу і подібна будова серця.

         1.Роль серця.    

Кров постійно рухається системою кровообігу. І якщо хоч на хвилину зупинити рух крові, це стане смертельним для людини. А яка роль відводиться серцю в цьому процесі? (Функція насоса, серце перекачує кров по судинах). Якщо за удар у середньому воно витискує 60 см3 крові, то під час фізичної роботи – 200 см3, може працювати у шість-вісім разів сильніше, ніж у спокої, і за 1 годину переганяє до 35 л крові. За 8,5 годин лижного пробігу на 100 км серце спортсмена перекачує 35 т крові – цілу залізничну цистерну. Неймовірно, але факт!

Давайте поглянемо де знаходиться серце, яку має будову і чому може виконувати таку роботу.                                     

 а) Первинне ознайомлення з будовою серця.

Зовнішня будова серця.(слайд 4)              

Серце - центральний орган кровоносної системи тварин і людини, що нагнітає кров в артерії і забезпечує її повернення  венами. Це порожнистий м'язовий орган.  Воно розміщене в грудній порожнині на рівні другого - п'ятого ребер таким чином: 2/3 серця розташовано в лівій частині від середньої лінії тіла, а 1/3 - в правій. Ззовні оточене еластичною навколосерцевою сумкою - перикардом, який оберігає від перерозтягування при наповненні кров'ю. Між навколосерцевою сумкою і серцем міститься рідина, що зволожує серце і зменшує його тертя під час скорочень. Параметри серця: маса - 250-350г, довжина - 14-16см, товщина - 12-15см. Розміри серця відповідають розміру кулака людини. (слайд 5)

Внутрішня будова серця. (слайд 6)        

Чи відповідає будова серця його функціям?. Серце людини чотирикамерне: складається з двох передсердь (верхня частина серця) і двох шлуночків (нижня частина серця). Порожнина серця розділена суцільною перегородкою на праву та ліву частини. В правій частині знаходиться венозна кров, а у лівій - артеріальна. Порівняйте товщину стінок усіх відділів серця і зробіть з цього висновок. (Стінки передсердь набагато тонші, ніж стінки шлуночків).

З чим це пов'язане? (З тим, що робота, виконана передсердям порівняно невелика. Під час їхнього скорочення кров надходить у шлуночки. Шлуночки виконують більшу роботу: вони проштовхують кров по всій довжині судин).

Чи однакова товщина шлуночків? (М'язова стінка лівого шлуночка товстіша від стінок правого шлуночка, бо вона здійснює більшу роботу, викидаючи кров у велике коло кровообігу). Стінки серця складаються з трьох шарів. (слайд 7) Внутрішній шар називається ендокардом. Він вистилає камери серця всередині і утворює серцеві клапани. Середній шар (м'язовий) утворений особливою посмугованою м'язовою тканиною і називається міокардом. Зовнішній шар вкриває поверхню серця і називається епікардом. Між передсердям і шлуночком є отвори, закриті сполучнотканинними клапанами. (слайд 8)  

Для чого вони призначені і яку мають будову? Клапани мають форму стулок, тому їх називають стулковими. У правій половині серця цей клапан має 3 стулки (тристулковий) у лівій - 2 стулки (двостулковий). Стулки відкриваються, якщо кров виштовхується з передсердь в шлуночки, і герметично закриваються, щоб попередити зворотну течію крові. Відкривання і закривання клапанів відбувається внаслідок скорочення та розслаблення серця. На виході аорти з лівого шлуночка і легеневої артерії з правого шлуночка розташовані півмісяцеві кишенькові клапани, які після скорочення шлуночків не пропускають кров назад із судин до шлуночків. (слайд 9)  

Серце – насос, який забезпечує життя і роботу всіх органів. Але повинен хтось потурбуватися і про саме серце! Це коронарні судини серця, по яких кров надходить до серця. Кров, що живить серцевий м'яз, поступає по двох артеріях, які розміщаються на межі між передсердями та шлуночками, утворюючи своєрідну "корону", тому їх називають коронарними. Кров від серця збирається у власні вени, що впадають в праве передсердя (слайд 1)                                                     

Серце особливий орган, бо ритмічно працює все життя. Які властивості серцевого м’яза забезпечують його роботу?

 В 1564 році, з’ясовуючи причини смерті людини, засновника наукової анатомії Андрій Везалій, проводив розтин трупу. Розрізавши грудну клітину всі жахнулись, присутні побачили, що серце повільно скорочується. А. Везалій мав великий дослід, він не міг помилитися і живу людину прийняти за мертву. Що сталося? Як пояснити те, що серце, навіть поза організмом, продовжує працювати? Які ваші версії?

Середня оболонка серця - міокард - складається з особливої м'язової тканини.(слайд 11) Серцевий м'яз завдяки особливості своєї будови має фізіологічні властивості - збудливість, скоротливість, провідність, автоматія. Так, він здатний сприймати зміни зовнішнього і внутрішнього середовища і відповідати на них збудженням. Збудження серцевого м'яза, як і скелетних м'язів, супроводжується скороченням. Збудження, яке виникає в певній ділянці серця, поширюється по всьому серцю завдяки провідності серцевого м'яза (слайд 12). Тому серце скорочується як єдине ціле з чіткою послідовністю: спочатку передсердя, а потім – шлуночки.

У серцевому м'язі містяться спеціальні клітини, в яких автоматично виникають ритмічні імпульси, що поширюються по серцевому м'язу і задають ритм його скороченню..(слайд 13). Це явище називають автоматією серця. В 1902 р. російський учений О. О. Кулябко довів можливість підтримання життєдіяльності ізольованого серця людини, а Везалій побачив це на досліді. Завдяки автоматизму серце може скорочуватися незалежно від нервових і гуморальних впливів. Це дає змогу підтримувати життєдіяльність організму навіть при порушенні діяльності нервової системи. Але в нормі робота серця узгоджується з потребами організму під впливом нервово-гуморальної регуляції. При поширенні збудження по серцю в ньому виникають електричні струми, які можна зареєструвати за допомогою спеціального приладу - електрокардіографа. Запис електричних струмів серця називають електрокардіограмою. На електрокардіограмі здорової людини чітко видно п'ять зубців Зубець Р відображає електричні явища в передсердях, а зубці QRST - у шлуночках..(слайд 14) Навіть несвідомо людина пов’язує свій емоційний стан з серцем. Це зумовлено тим, що серце реагує на всі зміни в організмі і навколишньому середовищі. Воно любить, радіє, плаче, болить, сумує і до всього йому є діло. Ось як про це пише Расул Гамзатов:                                                                                                                                                                           Що робити, щоб не просити у серця пробачення? Учні роблять висновок, що необхідно вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, уникати  стресових ситуацій, шкідливих  звичок, дотримуватися режиму харчування тощо.

б) Вторинне опрацювання матеріалу.

Студент, прослухавши лекцію, зміг би відтворити її у такому вигляді.

Кровообіг це рух крові по судинах. Органи кровообігу: серце та судини (артерії, вени, капіляри).                                       Серце – порожнистий м'язовий орган, який забезпечує рух крові. Маса серця в середньому  280 гр. Розміщене в грудній порожнині на рівні другого - п'ятого ребер, 2/3 серця розташовано в лівій частині грудної клітки.                                                                                                                                                                                                                                        Серця має 4 камери: праве передсердя, правий шлуночок, ліве передсердя, лівий шлуночок.                                          Стінка серця: епікард, міокард, ендокард, Серцева сумка - перикард.     Клапани серця: тристулковий у правій половині серця, двостулковий у лівій половині серця – забезпечують рух кров від передсердь до шлуночків, а півмісяцеві клапани – на межі шлуночків та виносних кровоносних судин ( аорти та легеневої артерії).  Суцільна перегородка в серці та стулкові клапани перешкоджають змішування артеріальної та венозної крові. Живлення серця киснем та поживними речовинами відбувається завдяки коронарних судин, які оточують серце у вигляді корони.                                              Властивості серцевого м’яза: збудження, провідність, скорочення, автоматія.

в) Втретє опрацювання матеріалу.     А що написано в словнику? (Дослідження етимології та семантики термінів). (слайд 15).

Кровообіг — рух крові по судинах.      Серце — порожнистий м’язовий орган.

Епікард -  від гр. «епі» - над та лат. «кардіа» - серце - зовнішня сполучнотка­нинна оболонка серця. Міокард -  від гр. «міос» - м'яз та лат. «кардіа» -  середня м’язова оболонка серця.                                                                                                                                                                Ендокард -  від гр. «ендо» - всередині та лат. «кардіа» -  внутрішня оболонка серця.

Перикард -  від гр. «пери» - м'яз та лат. «кардіа» -  зовнішня еластична нав­колосерцева сумка.

Передсердя — верхня частина серця.

Шлуночок — нижня частина серця.

Стулкові клапани — клапани, що розміщуються між передсердями і шлу­ночками.

Двостулковий клапан — клапан у лівій частині серця.

Тристулковий клапан — клапан у правій частині серця.

Півмісяцеві клапани (кишенькові) — клапани, що розміщуються на виході аорти з лівого шлуночка й венозного стовбура, що поділяється на ліву і праву артерії.

Верхівка серця — частина серця, що спрямована вниз і ліворуч.

Основа серця — частина серця, що спрямована вгору.

Збудливість — здатність серцевого м’яза сприймати зміни зовнішнього середовища й відповідати збудженням.

Автоматія — здатність серця скорочуватися під впливом імпульсів, які виникають у самому серці.

Провідність — поширення імпульсів по всьому серцю.

Електрокардіограф — спеціальний прилад для реєстрації електричних струмів серця.

Прослухавши розповідь та використовуючи словник термінів, написати шпаргалку (О.К.)

г) Створення шпаргалки (опорного конспекту).

  ІV. Практика на прикладах.

Групова робота. Пояснити взаємозв’язок будови серця з виконуваними функціями. (Для цього виконуємо такий порядок дій).

1.                  Даємо визначення терміна «серце».

Серце - центральний орган кровоносної системи тварин і людини, що нагнітає кров в артеріальну систему і забезпечує її повернення по венах.

2.                  Розділимо сторінку на дві частини. Ліва частина - «Будова серця», права - «Функції серця».

3. Потім у лівій частині записуємо структурні компоненти серця: а) …, б)..., в)... і т.д., у правій — відповідну функцію. 2-

3.                  Висновок-узагальнення. Таким чином, скорочуючись, серце працює як насос і проштовхує кров по судинах, забезпечуючи її невпинний рух. Кров у серці рухається тільки в одному напрямку: з передсердь у шлуночки. Зі шлуночків кров виштовхується в артерії. Будова відповідає функції, а функція визначає будову.

V. Керована практика.

   Завдання 4. Вправа «Оживи серце!».

 Підписати назви відділів серця, клапани, судини. (слайд 16)

VІ. Незалежна практика в класі.

А зараз ми перевіримо, наскільки добре ви засвоїли тему. Пропоную вам виконати біологічний диктант. (Робота із зошитом).

Ваше завдання: вставити в тексті пропущені терміни. Тим учням, яким буде важко виконати це завдання, дозволяється підглянути в підручник, але не більше 3 разів.

Текст. Серце людини знаходиться в __________частині __________ порожнини. Серце є порожнистим м'язовим органом. Верхівка його спрямована ________ і ліворуч. Стінки серця утворені _________, оболонками: внутрішньою сполучнотканинною (_________________), середньою м'язовою (_____________) і зовнішньою сполучнотканинною (_____________). Зовні серце оточене еластичною навколосерцевою сумкою -____________, що оберігає його від перерозтягування при наповненні кров'ю. Між навколосерцевою сумкою й серцем міститься рідина, що зволожує серце та зменшує його тертя під час скорочень. Маса серця людини коливається в межах _____________ грамів. Серце людини  складається з двох ___________ (верхня частина серця) і двох _________ (нижня частина серця). Ліва та права його частини розділені суцільною ______________. Між передсердями й шлуночками є отвори, закриті сполучнотканинними _____________, що за допомогою ниток прикріплюються до внутрішньої оболонки серця. При скороченні передсердь клапани _________________ пропускають кров до ___________. При скороченні шлуночків клапани ______________ не пропускаючи кров назад до ____________________. Таким чином, кров у серці рухається тільки в одному напрямі - від __________________ до _________________. Клапани мають форму ___________, тому їх називають _________________. У лівій частині клапан має _______________ (двостулковий), у правій - _______________ (тристулковий). На виході аорти з лівого шлуночка й легеневої артерії з правого шлуночка розташовані ____________ (кишенькові) клапани, що після скорочення шлуночків не пропускають кров назад із судин до ______________. Властивості серцевого м'яза. Серцевий м'яз має такі фізіологічні властивості: _________________, _________________, ____________________, ______________.

(Взаємоперевірка)

Завдання 2. Вправа «Хто заблукав».

 Знайди зайвий термін: збудливість, автоматія, провідність, аритмія, скоротливість. 

                                                                                                                                                                              

Завдання 3 (з вибором однієї правильної відповіді). Індивідуальна робота.

1.Укажіть вид тканини, до якої належить навколосерцева сумка.

А) Епітеліальна;

Б) сполучна;

В) непосмугована м’язова;

Г) посмугована м’язова.

2.Укажіть функцію клапанів серця.

А) забезпечують безперешкодний плин крові;

Б) не дозволяють зворотній плин крові;

В) забезпечують своєчасне надходження крові у різні відділи серця.

 3.Укажіть клітини, в яких періодично і мимовільно виникає збудження.

А) Особливі серцеві посмуговані м’язові клітини;

Б) нервові клітини серця;

В) нервові клітини спинного мозку;

Г) посмуговані скелетні м’язові клітини.

4. Стулкові клапани в серці людини розташовані

А) між лівим передсердям і лівим шлуночком;

Б) між лівим шлуночком і аортою;

В) між правим шлуночком і легеневою веною

5. Клапани, що містяться між передсердями і шлуночками.

А) півмісяцеві

Б) стулкові

6. Камери серця, з яких кров виходить у судини

А) передсердя

Б) шлуночки

 7. Здатність серця переходити зі стану спокою до робочого стану під впливом      різних подразників (механічних, хімічних, електричних).

А) збудливість

Б) провідність

В) аритмія

8. Внутрішня оболонка серця

А) ендокард

Б) міокард

В) епікард

9) Збудження, яке виникає в певній ділянці серця і поширюється по всьому серцю

А) автоматія

Б) провідність

 В) скорочення

           10) Зовнішня сполучнотканинна оболонка

А) міокард

Б) епікард

В) ендокард

Відповіді: бб-аа-бб-аа-бб

Завдання 4.

 Вправа «Підбери код». (Встановити відповідність).

Відповідь: 1-в; 2-ж; 3-з; 4-б; 5-г;6-и; 7-д; 8-а.

Завдання 5.                                                                                                                                                        Виконати на швидкість тест із зошита. Підкресліть правильну відповідь.

          1.Скільки камер має серце людини: а) чотири;  б) дві;  в) три; г) одну.

2.Серцевий м'яз забезпечується артеріальною кров'ю через:

а) легеневу артерію; б) коронарну артерію;                           в) сонну артерію.

3.Серце оточене еластичною навколосерцевою сумкою, яка називається:

а) грудиною;            б) плеврою;                                              в) перикардом;.

4.Укажіть, яка камера серця має найтовстішу стінку:

а) лівий шлуночок; б) ліве передсердя; в) правий шлуночок.

5. Назвіть клапани, які розташовані між правим передсердям і правим шлуночком:

а) двостулкові; б) тристулкові; в) півмісяцеві;

6.Серце скорочується під впливом:

  а) імпульсів від симпатичних нервових центрів; б) гуморальної регуляції; в) імпульсів, які виникають у самому серці;

Відповідь: а б в – а б в.

Завдання 6.

 Вправа «Знайди ключ від серця». (Ключ отримає та команда, яка швидше відгадає кросворд). (слайд 17)

1.Стулки, що закривають отвори.

2.Внутрішня оболонка стінки серця.

3.Навколосерцева сумка.

4.Здатність серця переходити зі стану спокою до робочого стану.

5. Середня м’язова оболонка серця.

6. Клапан, що розташований між лівим передсердям і лівим шлуночком.

7. Клапани, що мають форму стулок.

8. Здатність серця скорочуватися під впливом імпульсів, що виникають в самому серці.

9. Запис електричних імпульсів.

Завдання 7.

Продовжити репортаж з космічного корабля «Зореліт 2012». (Групова робота: взаємоперевірка і знаходження спеціально  допущених помилок).

Уже кілька днів наш корабель знаходиться в полі тяжіння зірки з сузір'я Оріон, що має планетарну будову. На ній розріджена атмосфера, але залишимо в стороні наукові дослідження, які записані в бортовому журналі, а розкажу лише про один день подорожі…

Техніка «незакінчені вислови».

1.                Сьогодні ми вивчали …

2.                Для мене було новим дізнатися …

3.                Я можу розказати про…

4.                Це мені знадобиться …

   VІІ.  Домашня самостійна робота.

Повторити матеріал вивчений на уроці (§28). Скласти кросворд з новими термінами. Виконати творче завдання «Здивуй» (конкурс на кращу презентацію,  вірш, рекламу, казку тощо…)


Теги: серце, кровообіг, Томчук Л.В.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 3079/267


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar