Головна » Біологія

Нуклеїнові кислоти - 3

Нуклеїнові кислоти — високомолекулярні природні органічні сполуки, які зберігають і відтворюють в організмах спадкову(генетичну) інформацію, а також беруть участь у синтезі білків .

Вони входять до структури складних білків нуклеопротеїдів, які містяться в усіх клітинах організму людини, тварин, рослин, бактерій та вірусів. Кількість нуклеїнових кислот у різних нуклеопротеїдах, крім вірусних, коливається в межах від 40 до 65%

Нуклеїнові кислоти є біополімерами, мономерами яких є нуклеотиди. Кожний нуклеотид об’єднує залишки трьох молекул - ортофосфатної кислоти , моносахариду і нітрогеновмісної сполуки .

Будова нуклеїнових кислот У залежності від природи вуглеводу, що входить до складу нуклеотидів, нуклеїнові кислоти розподіляють на два види дезоксирибонуклеїнові кислоти (ДНК), які містять вуглевод 2-дезокси-D-рибозу, та рибонуклеїнові кислоти (РНК), які вміщують вуглевод D-рибозу. 2-дезокси- D-рибоза D-рибоза

Азотисті основи

Властивості нуклеїнових кислот ДНК і РНК – тверді речовини, які розчиняються у воді з утворенням колоїдних розчинів. Під час нагрівання цих розчинів нуклеїнові кислоти осаджуються; відбувається їх денатурація і втрата біологічної активності.

Завдяки наявності в молекулах ДНК і РНК залишків ортофосфатної кислоти ці сполуки реагують із лугами з утворенням солей. Нуклеїнові кислоти за участю ферментів, а також у лужному середовищах зазнають гідролізу. При цьому зв’язки між нуклеотидами руйнуються й утворюються відповідні нітрогеновмісні сполуки, вуглеводи й ортофосфатна кислота.

ДНК Молекула ДНК складається із двох спіральних полінуклеотидних ланцюгів, закручених навколо спіральної осі

РНК Молекула РНК складається із одного полінуклеотидного ланцюга.

Порівняння РНК з ДНК 

Номенклатура нуклеотидів Назвинуклеотидівякмонофосфатів Назвинуклеотидівяккислот Аденозин-5'-монофосфат (АМФ) 5'-аденілова кислота Гуанозин-5'-монофосфат (ГМФ) 5'-гуаніловакислота Цитидин-5'-монофосфат (ЦМФ) 5'-цитидилова кислота Уридин-5'-монофосфат (УМФ) 5'-уридилова кислота Дезоксіаденозин-5'-монофосфат (ДАМФ) дезоксіадепілова кислота Дезоксигуанозин-5'-монофосфат(ДГМФ) дезоксигуанілова кислота Дезоксицитидип-5'-монофосфат(ДЦМФ) дезоксицитидилова кислота Тимідин-5'-монофосфат (ДТМФ) тимідиловакислота

Утворення нуклеотидів Нуклеотиди утворюються при взаємодії пентози з азотистою основою (утворюючи N-глікозидний зв'язок при взаємодії з глікозидним гідроксилом пентози та нітрогеном N-1 піримідинових та N-9 пуринових основ) і залишком фосфорної кислоти:

Роль і функції нуклеїнових кислот Роль ДНК в організмі полягає у збереженні генетичної інформації, притаманної даному біологічному виду. Ця інформація «зашифрована» в молекулі ДНК чіткою послідовністю залишків нітрогеновмісних сполук і використовується для синтезу білків і рибонуклеїнових кислот

Залежно від функцій,які виконують рибонуклеїнові кислоти, розрізняють три типи цих сполук – інформаційні (матричні), транспортні й рибосомні РНК.

Мононуклеотиди, їх похідні та динуклеотиди присутні в клітинах також у вільному вигляді та виконують важливу роль в обміні речовин. В усіх тканинах організму, поряд з нуклеозидмонофосфатами, містяться ди- та трифосфати нуклеозидів.

Виконали Учениці 11-В класу ТБЛ Синюк Анастасія і Третяк Вікторія

Дякуємо за увагу!


Теги: Синюк Анастасія, Третяк Вікторія, Нуклеїнові кислоти
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 428/190


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar