Головна » Біологія

Муталізм

Муталізм-тип співіснування різних видів, від якого вони отримують взаємну користь.

Іноді тісні взаємини, що приносять користь обом учасникам, позначають терміном симбіоз. Частіше, однак, симбіозом називають різні форми спільного існування (грец. symbiosis - спільне життя) і підрозділяють його на паразитизм, комменсалізм і мутуалізм. Взаємодії типу мутуалізму часто характерні для видів з дуже різними потребами, вони вдало доповнюють один одного.

Переваги, які отримує організм, що вступає в мутуалістичні відносини, можуть бути різні. Часто принаймні один з партнерів використовує іншого в якості їжі, тоді як другий отримує захист від ворогів або сприятливі для росту і розмноження умови.

В інших випадках вид, що виграє в їжі, звільняє партнера від паразитів, запилює рослини або поширює насіння. Кожен з учасників мутуалістичної пари діє егоїстично, і вигідні відносини виникають лише тому, що отримувана користь переважує витрати, необхідні на підтримку відносин.

Взаємовигідні зв'язки можуть формуватися на основі поведінкових реакцій, наприклад, як у птахів, які суміщають власне харчування з поширенням насіння. Іноді види-мутуалісти вступають в тісну фізичну взаємодію, як при утворенні мікоризи (грибокореня) між грибами і рослинами.

Вступ до мутуалістичних відносини може розширювати екологічні можливості виду-учасника. Так, гриби, які не увійшли до складу лишайника займають обмежений діапазон місць існування, або будучи паразитами рослин або тварин, або розкладаючи відмерлу органіку.

Тісний контакт видів при мутуалізмі викликає їх спільну еволюцію. Характерним прикладом служать взаємні пристосування, які сформувалися у квіткових рослин і їх запилювачів. Часто види-мутуалісти спільно розселяються.


Теги: Котик Сніжана, Муталізм
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 758/203


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar