Головна » Біологія

Механізми проникнення вірусів у клітини

Механізми проникнення вірусів у клітини Підготувала: учениця 10 класу Сало Альона

Можна виділити 3 стадії вірусної інфекції: адсорбція вірусу на клітинній мембрані і проникнення вірусу в клітину; експресія і реплікація вірусного геному; збирання вірусів і їх вихід із клітини

Клітини тварин, які мають глікокалікс, більш уразливі для вірусів, передусім через свою здатність до фаго- і піноцитозу. Захоплюючи поживні речовини, вони часто “ковтають” і зрілі вірусні частинки. У багатьох вірусів тварин розвиваються спеціальні пристосування для проникнення у клітину.

Адсорбція вірусу на клітинній мембрані і механізм проникнення вірусу в клітину Зараження клітини вірусами починається з адсорбції вірусу на клітинній мембрані, яка відбувається через взаємодію поверхневих білків вірусу з мембранними рецепторами клітини. Адсорбовані віруси потрапляють у клітину за допомогою ендоцитозу або шляхом злиття з клітинною мембраною. Опинившись у цитоплазмі, віруси звільняються від більшості білків і починають реплікуватися.

Експресія і реплікація вірусного геному Після проникнення вірусів у клітину вірусний геном і зв’язані з ним віруси і білки опиняються у цитоплазмі. Всередині зараженої клітини відбувається реплікація вірусного геному і синтез структурних вірусних білків, із яких збираються нові віруси. Заражаючись вірусом, клітина активує спеціальні механізми противірусного захисту, відбувається перепрограмування клітини. Вона починає синтезувати сигнальні молекули – інтерферони, що активують системи імунітету. Деякі віруси можуть переходити в латентний (прихований) стан і активуватися лише за певних умов.

Збирання вірусів та їх вихід із клітини Як тільки вірусні нуклеїнові кислоти і вірусні білки синтезовані в достатній кількості, починається збирання вірусів. На останньому етапі репродукції віруси повинні вийти із зараженої клітини і не зв’язуватися знову з її поверхнею. Вихід із клітини вірусів, які не мають зовнішньої оболонки, можливий лише за умови загибелі клітини й розпаду її мембрани.


Теги: Сало Альона, віруси
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 707/183


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar