Головна » Біологія |
Мета уроку: Освітня: сформувати загальне уявлення про емоції як форму відображення об’єктивної дійсності, в якій переважає суб’єктивний характер психічних процесів; вивчити види та властивості емоцій, їх значення для людини та індивідуальні особливості. Обладнання:мультимедійний проектор,комп’ютерна презентація «Емоції», записи музичних творів, репродукції картин, збірки поезій, картки-індикатори емоційного стану,кольорові олівці, роздатковий матеріал для роботи в групах (додаток № 1-5). Терміни: Емоції, емоційні реакції, афекти, емоційні стани, емоційні відносини (почуття),настрій, механізм виникнення емоцій, потреби, воля. Тип уроку:урок – засвоєння нових знань. Хід уроку Організаційний етап. Учні об’єднуються у три групи.Вчитель нагадує учням правила роботи в групах. Мотивація пізнавальної діяльності учнів. Читається епіграф («Людина без любові схожа на жебрака з про-стягнутою рукою»- Сократ), після чого звучать записи музичних творів. Учитель. Які почуття викликала у вас ця музика? Спробуйте передати свої емоції через картки – індикатори вашого настрою.(додаток №1) Читаючи книжки, переглядаючи кінофільми, слухаючи музи-ку, та й просто спілкуючись одне з одним, ми переживаємо, захоп-люємося, дивуємося, сміємося, плачемо, нервуємося. Все що ми відчуваємо, називається одним єдиним словом. Яким саме? Діти. Емоції. Учитель. Це й буде темою нашого сьогоднішнього уроку. Ми з вами повинні будемо познайомитися з поняттям « емоції», «емоційні реакції», «стани», «почуття» («ставлення»). Дізнаємося про те, як формуються емоції в нашому організмі, які органи беруть участь в утворенні емоцій. Дізнаємося про значення емоцій в житті людини і про те,як ними керувати. І це все в нас вийде, але лише в тому випадку,якщо ми буде-мо організованішими, будемо гарними співрозмовниками, з пова-гою ставитимемося до будь- якої думки, висловленої однокласни-ками. Вивченя нового матеріалу Спробуйте сформулювати поняття «емоції». ( Використовуються елементи «мозкової атаки» ( приймаються всі версії).) Емоції – це суб’єктивний стан людини або вищої тварини, що виникає у відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників.(Демонстрація слайдів презентації) Емоції завжди мають особисте забарвлення, відбивають ставлення людини до себе та навколишнього світу. Емоції виникають внаслідок неузгодженості між життєвою потребою та можливістю її задоволення ( формула Симонова). Учені, які вивчали емоції: Спіноза, Анохін, Леонтьєв, Бард, Симонов, Кеннон, Вундт. Формула виникнення емоцій (за Симоновим) Е= П·(Н-С), де Е – емоція; П – потреба; Н – інформація, необхідна для задоволення потреби; С – інформація, яка відома. Якщо П=0, то і Е=0 - емоції відсутні, Якщо С>Н, то Е - позитивні, С<Н, то Е – негативні, С=0, то Е=max, негативні (звідси вислів «Невідоме лякає») (Демонстрація слайду презентації) Функції емоцій: орієнтація До основних (фундаментальних) емоцій належать:страх,радість,сором,гнів, інтерес,сум,подив – (спробуйте їх розпізнати на запропонованих фото презентації) Афекти - це особливий вид емоцій, які супроводжуються сильною, бурхливою реакцією і не контролюється свідомістю. Стрес - це неспецифічна відповідь організму на будь-які вимоги. Настрій – стійкий,досить тривалий емоційний стан. Способи керування емоціями: (“мозковий штурм”- колективне створення схеми) сила волі – це свідоме керування емоціями і вчинками, а також активізація діяльності на здійснення задуманого Рефлексія вивченого матеріалу (учні класу об’єднані в три групи, кожна група виконує завдання для опрацювання теоретичних знань і закріплення їх на практиці. Завдання № 1 групі №1 пропонується урізноманітнити схематично зображені прояви емоцій (додаток №2) групі №2 пропонується графічно зобразити кольорову гаму різноманітних емоцій за допомогою кольорових олівців (Очікуваний результат: пристрасть радість смуток безтурботність групі №3пропонується графічно зобразити різноманітні емоції,використовуючи будь-які значки чи символи.(Очікуваний результат: любов сум радість гнів Завдання №2 групі №1 пропонується перелік емоцій: спробувати до кожного поняття з першого переліку дібрати протилежні з другого (додаток №3) групі №2 пропонуються репродукції картин відомих художників: описати, які емоції переживають герої картин групі №3 пропонуються твори відомих поетів: описати, які емоції викликають ці твори. Завдання №3 спільне для всіх груп: пропонується перелік емоцій: (додаток №4) група №1 вибирає з переліку емоційні реакції; група №2 вибирає з переліку емоційні стани; група №3 вибирає з переліку емоційні стосунки Завдання №4 спільне для всіх груп: пропонується скласти синквейн (п”ятирядковий вірш на тему: ” емоції” (додаток №5) Підсумки уроку: “вижени із серця всі прикрощі” – казали в давнину цілителі. Старайтесь, щоб безпричинні образи та прикрощі не вик-ликали у вас пригнічення і стресу – навчіться керувати своїми емоціями. Домашнє завдання: §86 підручника, дати відповідь на запитання: Чи завжди страх перед невідомим викликає негативні емоції? Додаток №1 Картки-індикатори емоційного стану(Картки заздалегідь виготовляються кожним учнем на цупкому папері;використовуються під час уроку і,згодом,можуть бути використані на інших уроках) Позитивний Негативний Нейтральний Додаток№2 Додаток №3 Симпатія смуток Повага розчарування Ніжність сумнів Радість презирство Гордість ненависть Любов неприязнь Упевненість образа Задоволення пригніченість Піднесення ворожість Дружба плач Сміх грубість Додаток №4 Схвильованість, настрій, здивування, сміх, любов, плач, заздрість, пристрасть, радість, ревнощі,горе, збудження, дратівливість, піднесення, дружба, кохання, симпатія, повага, пригнічення, тривога, лють, переживання, страх. Додаток №5 Складіть синквейн (синкан) – п’ятирядковий вірш. 1 рядок: ключове слово. 2 рядок: два прикметники. 3 рядок: три дієслова. 4 рядок: ключова фраза з теми синквейна. 5 рядок: іменник-синонім. Наприклад, Емоції Позитивні і негативні Орієнтують,попереджають,надихають Суб’єктивний стан людини Почуття.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |