Головна » Алгебра

Розв’язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами

Мета: закріплення навичок розв’язування задач на всі дії з десятковими дробами. Розвиток логічного мислення учнів, інтересу до предмету, розширення кругозору. Виховання наполегливості, стимулювання розумової та пізнавальної діяльності учнів.

 

Хід уроку

Космонавтика має безмежне майбутнє, і її перспективи неосяжні, як і сам Всесвіт.

С. П. Корольов

План польоту

1.   Підготовка до польоту.

2.   На старт!

3.   Пуск!

4.   Політ.

5.   М'яке приземлення.

6.   Підготовка до наступного польоту.

Увага! При необхідності — включення системи аварійного рятування!

І. Організаційний момент.

Якщо хочеш досягнути

В житті своїм вершин,

Математику збагнути

Мусиш тонко, до глибин.

Калькулятор і комп'ютер, —

Хто сьогодні їх не зна?

 

Та за пояс їх заткнути

Може мудра голова.

Якщо хочеш бізнесменом

Після школи, друже, стать,

Аксіоми й теореми

Мусиш добре пам'ятать.

Якщо лікарем ти станеш,

То, колего, тут затям:

Коли десь ти помилився, —

Хтось поплатиться життям.

Не кажу про космонавтів,

Вчителів і моряків.

Та коли чогось не знав ти,

Час це вивчити настав!

Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись.

Бо чого навчишся в школі,

Знадобиться ще колись.

► Підготовка до польоту.

Учитель. Космос... Людина здавна мріяла проникнути в його незвідану далечінь. І вона проникла!

12 квітня 1961 року в Радянському Союзі був виведений на орбіту навколо Землі перший у світі космічний корабель-супутник «Восток» з людиною на борту. Пілотував корабель Юрій Олексійович Гагарін.

Здійснилась одвічна мрія людства. Уперше в історії людина вийшла за межі Землі. Це — безприкладна перемога над силами природи, видатне завоювання науки і техніки, торжество люд­ського розуму. Тріумфальний політ радянської людини — подвиг, який житиме вічно.

Саме 12 квітня в усьому світі відзначають День космонавти­ки. Наш урок сьогодні теж присвячений цьому дню, вшануванню «зоряних синів» України.

Щоб запустити ракету в космос, виконати під час польоту необхідні дослідження, потрібно вміти розв'язувати складні рів­няння і обчислення. Ми з вами тільки на першій сходинці. Проте все склад­не починається з найпростішого. І, можливо, серед вас є майбутні зоряні розвідники.

II. Активізація розумової діяльності учнів.

►   На старт!

Учитель. Уявимо, що ми вирушаємо в політ. Я беру на себе керування кораблем. Відомий учений, родоначальник космічних досліджень Ціолковський К.Е. сказав: «Земля – колиска розуму, але не можна вічно жити в колисці».

Підготовимось до пуску на старті. Розв’яжемо усні вправи по групам.

І ряд: 0,64: 3,2 = 0,2 ( Ї )

1: 0,125 = 8 ( Н )

0,56: 0,7 = 0,8 ( Х )

 

ІІ ряд: 1: 0,5 = 2 ( Л )

0,63: 21 = 0,03 ( О )

8,91: 11 = 0,81 (А)

 

ІІІ ряд: 0,125: 25 = 0,005 ( П )

83: 0,01 = 8300 ( С )

47: 0,1 = 470 ( И ).

 

Старт відбувся!

 

III. Робота над темою уроку.

► Пуск! (Усний журнал).

Учениця. Ми на старті!...5, 4, 3, 2, 1, пуск! «Еврика!» — ви­гукнув багато століть тому легендарний Архімед. «Поїхали!» — сказав незабутній Юрій Гагарін.

Отже, поки наш космічний корабель вийде на орбіту, по­слухаємо цікаві розповіді.

Учень. Юрій Гагарін писав: «Я щасливий, що мені раніше за інших випало побувати в космосі. Та коли б мене запитали про Павла, я, не вагаючись, сказав би, що він теж міг би бути першим. Для цього в нього були всі дані».

Так, він би міг... І довів це ділом. Двічі злітав у космос — на кораблях «Восток-4» та «Союз-14» і зробив неоціненний вне­сок у розвиток вітчизняної космонавтики — перший зоряний син України, двічі герой Радянського Союзу, кандидат технічних наук, генерал-майор авіації і просто прекрасна людина Павло Романович Попович. Там, де Павло Попович, там теплота, відвертість сто­сунків, оптимізм і гарна задушевна пісня.

Учениця: Павло Романович наголошує, що під час добору кандидатів на польоти в космос високими є вимоги до здоров'я, зросли вимо­ги до інтелекту випробуваних, максимально високими є вимоги до вольових якостей космонавтів. Надійність польоту значною мірою залежить від того, як людина володіє собою, як швидко і врівнова­жено розв'язує численні головоломки, на які космос дуже щедрий.

Учитель: А ось для вас цікаве завдання: розгадайте ребус і дізнаєтеся, на які позивні в космосі відгукувався Павло Попович.

► Розгадування ребуса.

 

Учень. 19 листопада 1997 року на борту американського корабля багаторазового використання «Шаттл» у космос підняв­ся перший космонавт незалежної України — полковник Леонід Костянтинович Каденюк.

Він народився 28 січня 1951 року в с. Клішківці Хотин­ського району Чернівецької області в сім'ї сільських учителів. Школу закінчив із срібною медаллю. Далі навчався в Чернігів­ському вищому військовому авіаційному училищі, яке закінчив на «відмінно».

У 1976 р. після жорсткого відбору потрапив у загін космо­навтів Зоряного містечка.

У політ Л. К. Каденюк взяв із собою державний прапор України, «Кобзар» Т. Г. Шевченка, касети із записами пісень у виконанні Назарія Яремчука, Софії Ротару, Павла Дворського, капсулу із землею з батьківського обійстя.

► Політ (самостійна робота).

Ну як справи? Включати систему аварійного рятування?
НІ!
Політ триває. Виконуємо космічну програму.

5.  Виконайте ділення:

А) 0,048: 12, Б) 15: 4, В) 13,3:7.

А) 14,4: 9, Б) 0,036: 12, В) 17: 4.

 

6.  Обчисліть, використовуючи зручний спосіб.

А) 0,2 ∙ 1,7 ∙ 5; Б) 1, 25 ∙ 0,42 ∙ 8

А) 0,02 ∙ 2,4 ∙ 50; Б) 0,8 ∙ 0,7 ∙ 12,5

                         

7.  Розв'язати рівняння.

12,3 – (х – 1,04) = 9,7.

(Відповідь: х = 3,64).

 

► Політ триває!

Учень. Число 3 пов'язане з радісними та сумними сторін­ками розвитку космонавтики.

У жовтні 1964 р. вперше у світі був виведений на орбіту тримісний пілотований космічний корабель «Восход»'. А за ним — «Союз-5», «Союз-7», «Союз-10», «Союз-11» — командир корабля одесит Георгій Тимофійович Добровольський. Повертаючись на Землю, екіпаж загинув.

Учениця. Командиром екіпажів «Союз Т-3» і «Союз Т-10» був Лео­нід Денисович Кизим з Донеччини. Командиром корабля «Союз Т-7» був Леонід Іванович Попов — уродженець м. Олександрія Кіровоградської області. На борту корабля «Союз Т-12» знахо­дився космонавт-дослідник з Харківщини Іван Петрович Волк. Всі вони — герої космосу, зоряні сини України.

Обчисліть зручним способом:

І) 0,02 ∙ 92,5 + 0,02  ∙ 7,5 (2)

ІІ) 0,5 ∙ 6, 24 – 0,5 ∙ 4,24 (1)

Учитель. І число 2 я хочу пов'язати з Днем космонавтики. У космосі побували дві жінки: Валентина Володимирівна Терешкова — зоряна «чайка», перша у світі жінка-космонавт, і Світ­лана Євгенівна Савицька (двічі). Як бачите, космос підкорився і кращій половині людства.

► Програма виконана. Готуємось до приземлення!

IV.  Підсумок уроку.

М'яке приземлення.

Учитель. Є у космонавтики початок, немає в космонавтики кінця... Ця фраза чудово передає процес опанування людством космічного безмежжя.

Штурм космосу триває. Попереду — нові відкриття і зна­хідки, попереду — дослідження і вивчення інших планет Всесві­ту. І робити це випаде вам, майбутні капітани зоряних кораблів. А для цього необхідно працювати — сумлінно вчитися, здобувати знання, займатися фізичними вправами, тренувати характер. Усе це ви можете здобути в школі. Головне — мати бажання, і Всес­віт підкориться вам.

V.  Повідомлення домашнього завдання.

 Підготовка до наступного польоту.

Ви всі справилися з програмою польоту,тому стали «космонавтами математики», за що одержуєте заслужені нагороди.

Скласти математичний кросворд на тему «Космос», ребус на позивні Гагаріна, картка з домашньою самостійною роботою (в зірці).


Теги: Мірошніченко Р.І., дроби
Навчальний предмет: Алгебра
Переглядів/завантажень: 679/165


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar