Головна » Алгебра |
Одним із завдань навчання математики є навчання рахунку й обчисленням. Без твердих обчислювальних навичок не можна навчити математиці. Як зробити цей процес радісним і ефективним? Як відомо, дитина може виконувати одноманітну, монотонну роботу, не відчуваючи втоми, проявляючи неабияку витривалість, якщо її діяльність проходить в ігровій формі, у змаганні з іншими дітьми. З цією метою я розробила ігрові уроки для 5-го класу, а саме: «Математична спіраль» — командна гра в п'ятірках; «Міста» — змагання в парах; «Математична вишивка» — командна гра; «Математична павутина» — урок-змагання. Опишу правила кожної гри й проілюструю їх на прикладах конкретних уроків.
Гра «Математична спіраль»
Правила гри • Клас розбитий на групи по п'ять чоловік. Кожен учень у групі має свій номер — 1, 2, 3, 4, 5. • У кожної групи є заготовка у вигляді шахової дошки для побудови спіралі; щоб досягнути центру, потрібно зробити 13 ходів. • На класній дошці написані номери завдань, які учні розв’язують послідовно, по одному. Виконавши завдання, вони обговорюють його розв’язок, так як одному з них належить пояснити його вчителю. • Після обговорення розв’язку задачі, капітан п'ятірки піднімає руку — п'ятірка готова до захисту. • Учитель має кубик ймовірностей, підкиданням якого визначається, хто з п'ятірки повинен коментувати розв’язання задачі. Якщо випадає шість очок, то завдання перевіряється вчителем без коментаря. Правильно розв’язане і прокоментоване завдання дає право п'ятірці просунутися на один хід по спіралі й приступити до наступної задачі.
Урок за темою «Розв’язування задач на відсотки» Мета: закріпити навички розв’язування завдань на відсотки. Хід уроку Вступне слово вчителя Сьогодні ми проведемо урок-гру, що дозволить вам закріпити знання та вміння розв’язувати завдання на відсотки. У нашому випадку ви рухаєтеся по шахівниці, починаючи з кута «С», — старт спочатку по горизонталі, потім по вертикалі, з кожним ходом наближаючись до центру дошки «Ф» — фінішу. Перемагає команда, яка першою досягне центру або випередить усіх у своєму русі до нього. (Учитель повідомляє правила гри.) Робота в п'ятірках Учні розв’язують завдання за підручником О.С. Істера «Математика 5»: №1500, 1502, 1506, 1508, 1512, 1521, 1543, 1545, 1546, 1547, 1549, 1560, 1563. Фізкультхвилинка «Так — Ні! » (через 20 хвилин після початку уроку) Якщо висловлювання вірне, то учні, піднявши руки вгору, плещуть у долоні зі словами «Так! Так! Так!», а якщо ні, то похитують головою із словами «Ні! Ні! Ні!». • Відсоток — це десята частина числа. • Відсоток — це сота частина числа. • 1см — це 1 % метра. • 10 копійок — це 10 % гривні. • 1 грам — це 1% кілограма. • 10 грамів — це 10 % кілограма. • 10 грамів — це 1 % кілограма. Продовження роботи в п'ятірках Підведення підсумків уроку Капітани доповідають, скільки ходів-завдань їм вдалося зробити. Йде церемонія нагородження. Завдання додому Підготувати повідомлення «Факти з життя у відсотках». Потрібно скласти, красиво оформити і розв’язати задачі на відсотки. Я впевнена, у вас все вийде, ви ж у мене МОЛОДЦІ!
Гра «Міста» Правила гри • Клас розбивається на пари учнів, приблизно рівних по силі. • Кожна пара отримує «дорожню карту», де відзначені «міста» (це кружечки) і дороги-відрізки, які їх з'єднують. • Кожен учень з пари самостійно розв’язує приклади. Розв’язавши перший приклад, учні в парі звіряють розв’язки і встановлюють правильність відповіді. Право ходу отримує той, хто розв’язав приклад вірно; якщо ж обидві відповіді вірні, то той, хто справився із завданням першим. Якщо виникає нештатна ситуація, то потрібна участь учителя. • Зробити хід — значить, зафарбувати своїм кольором одну з доріг між містами. Якщо зафарбовані три дороги, що ведуть у місто, то місто пало, і переможець зафарбовує його своїм кольором. • Виграє той, хто завоює більше міст (число міст і доріг, що ведуть до них, можна змінювати).
Урок за темою «Ділення десяткових дробів» Мета уроку: - закріпити навички та вміння розв’язувати приклади на ділення десяткових дробів; - виховувати завзятість, наполегливість; - розвивати здоровий дух суперництва. Обладнання: «дорожні карти» і два різнокольорових фломастера для кожної пари. Хід уроку Учитель повідомляє мету уроку і правила гри Робота в парах Картка-завдання для розв’язування учнями У вчителя такий же бланк, але в ньому заповнені всі клітинки. Фізкультхвилинка «Розбудимо тишу» (через 20 хвилин після початку уроку) Хлопки в такт витягнутими руками: над головою, перед грудьми, над головою, за спиною. Продовження роботи в парах Підведення підсумків уроку Відзначити учнів, які найкраще справились із завданням; якщо є можливість, то вручити їм похвальні листи за успіхи в математичній грі.
Гра «Математична вишивка» Правила гри • Клас розбитий на дві команди. Домовляємося, яка команда яким кольором буде наносити візерунок на вишивку. Кожен учень придумує, яким знаком, символом він буде вишивати на математичній канві. • Кожен учень у команді отримує свою картку-завдання, розв’язавши яке показує вчителю. Якщо розв’язання вірне, то учень робить хід, тобто ставить свій знак у клітинці на вишивці, і отримує наступне завдання. Якщо ж розв’язання невірне, то учень сідає на місце й шукає помилку. • В кінці уроку виходить «математична вишивка».
Урок по темі «Дії з десятковими дробами» Мета: повторити і закріпити вміння розв’язувати приклади на всі дії з десятковими дробами. Обладнання: картки із завданнями, полотно для «вишивки» — аркуш ватману з намальованим квадратом з 100 клітин, два кольорових фломастери. Хід уроку Учитель повідомляє мету уроку і правила гри Усне опитування Як знайти: суму десяткових дробів, різницю десяткових дробів, добуток десяткових дробів, частку десяткових дробів? Як помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000, …? Як розділити десятковий дріб на 10, 100, 1000, …? Робота в командах
Підведення підсумків Виділяється команда, яка була більш успішною і зробила більше стібків на вишивці (поставила більше символічних знаків своїм кольором), також визначається результат кожного гравця команди (хто і скільки поставив своїх знаків). Нагородження кращих.
Гра «Математична павутина» Правила гри • На папері малюється прямокутник або коло, всередині ставляться точки, для початку достатньо 8-10 (багато точок ставити не треба, а то ходи надто заплутаються і гра втратить сенс). Краще, якщо дозволяє час уроку, намалювати інший і продовжити гру. Якщо не вдасться закінчити гру на уроці, то діти з великим задоволенням дограють у позаурочний час і без математичної інтерпретації й повідомлять вам результат. • Гравці під час свого ходу своїм кольором по черзі з'єднують кривими лініями по 3 точки. Причому не можна перетинати вже проведені лінії і не можна, щоб дві лінії мали дві спільні точки. • Гра продовжується до тих пір, поки можна зробити хід. Перемога присуджується учневі, який зробив останній хід. А той, хто не має можливості зробити хід, виявляється в путах математичної павутини й програє. Так виглядає екран після кількох зроблених ходів, гра ще не закінчена (можна зробити ще 3-4 ходи).
Грає весь клас, але переможцем становиться той, хто в свою чергу зробив останній хід. Цей принцип випадковості мені дуже симпатичний. Екран під час гри краще не вивішувати, а розмістити на столі вчителя, тоді учні не мають можливості стежити за ходом гри і «щасливчик» визначається за чистою випадковістю. Нехай іноді життя радує учнів приємними несподіванками.
Урок по темі «Дії з десятковими дробами» Мета: повторити і закріпити знання й уміння розв’язувати приклади на всі дії з десятковими дробами. Обладнання: картки із завданнями, кольорові фломастери. Екран з точками для математичної павутини. Хід уроку Вступне слово вчителя Діти, сьогодні ми пограємо в цікаву гру (повідомляються правила гри). Гра має один такий цікавий момент: ходити ви будете не в порядку черговості — право на хід необхідно заробити, для цього потрібно розв’язати запропонований вам приклад. Якщо розв’язано вірно, то ви отримуєте фломастер, робите хід і беретеся за наступний приклад. А якщо приклад розв’язано невірно, то шукаєте й виправляєте помилку. Переможе той, хто зробив останній можливий хід. Отже, приступаємо до роботи. Бажаю всім успіхів! Основна частина уроку Учням пропонується взяти картки у відповідності зі своїм номером у журналі. Виконавши завдання вірно, учень отримує картку з наступним номером. Тому вчителю необхідно заготовити стільки карток, скільки дітей у класі, причому картка з одним прикладом, але різними завданнями має бути присутня у наборі, як мінімум, тричі, щоб не було накладки при зміні карток.
Підведення підсумків уроку Називаються прізвища переможців, при можливості їм вручаються призи.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |