Головна » Українська література |
Мета уроку: познайомити учнів з літературою рідного краю, а саме з поезією М.Сарахана „Семирічка”, формувати уявлення про літературу рідного краю, розвивати і поглиблювати пізнавальні інтереси школярів, виховувати повагу до людей праці; національну свідомість учнів, любов до своєї матінки-землі, рідного краю, його історичного минулого і сучасного. Обладнання: збірки поезій М.Сарахана, карта Європи, ілюстрації краєвидів села Чемерпіль. Хід уроку І. Організація класу 1. Привітання. Пролунав і стих дзвінок, починається урок. Він і перший, і цікавий, і гостей зібрав чимало – Тож і ми часу не гаймо – вже роботу починаймо! П. Створення ситуації успіху Учитель. Прочитайте вірш: Куди не глянь, де не спитай, Ізвідусіль вам скажуть: Рідний край – це Омріяний рай, Веселий сонячний гай. Охайна, вквітчана земля, Гляди, прекрасна, як маля! Ріднішої ніде нема! Абрикоси, вишні, персиків розмай Дім цей гарний всім: степи і річка й гай, Щирі люди працьовиті, На любов багаті, знамениті. Активна й гомінка – громада наша вся така! (А.Рачинська) - Про що говориться у вірші? (Про Кіровоградщину). - Як інакше можна назвати цей вірш? (Акровірш). - Чим цікаві для нас акровірші? (Коли скласти перші букви кожного рядка, утворюється слово). - Яке слово утворилося? (Кіровоградщина). Учитель. Тож, напевно, ви здогадалися, про що йтиметься мова на нашому першому уроці? (Про нашу Батьківщину. А де вона знаходиться на карті України? (в центрі, учні знайшли і показали Кіровоградську область на карті) Ш. Повідомлення теми і мети уроку Учитель. Тема нашого уроку: „Я маю в серці те, що не вмирає”. Ми з вами будемо подорожувати літературою нашого краю, а також зупинимось і в рідному селі Чемерпіль. Ви багато дізнаєтесь нового. IV. Актуалізація знань учнів. «Мозковий штурм». Учитель. Кожна людина любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. А ми попробуємо її описати. (Учні по черзі називають слова, записують на кольорових квітах, які прикріплюють на карту Чемерполя, що висить на дошці). 1. Гра «Місце, де я почуваюся щасливим». 1) намалюйте місце, де вам найбільше подобається бути; 2) розкажіть про нього своєму товаришеві. Учитель. А тепер на карті нашої Батьківщини спробуємо знайти ту маленьку батьківщину, де ми з вами живемо. Кожна людина живе в селі чи у місті, і саме вони складають нашу велику Батьківщину, що зветься Україною. - Чи знаєте ви, скільки людей проживає в Україні? (Близько 46 млн.). V. Основна частина уроку Учитель. Наш край відомий поетами й письменниками. Кого з них ви знаєте, діти? Назвіть їхні імена. Микола Сарахан – поет, байкар, сатирик, якого знає вся Україна, він – лауреат премії імені С.Руданського, - написав чимало поезій, присвячених рідному краю. Які ви знаєте його вірші (відповіді учнів). Аналіз поезії „ Семирічка” Виразне читання поезії учителем Який настрій домінує у вірші? Словник: Семирі́чна шко́ла (побутова назва — семирічка), неповна середня загально-освітня школа в УРСР і СРСР для дітей у віці 7-13 років. За системою єдиної трудової школи в УРСР (1923) Семирічними школами називали ті загально-освітні школи, в яких діти навчалися у двох концентрах: першому (1-4 класи) 1 другому (5-7 класи). У 1925-1928 частину семирічних шкіл перетворено у містах на фабричнозаводські (ФЗС), на селі — на школи сільської молоді (ШСМ), пізніше на школи колгоспної молоді (ШКМ). 1934 встановлено неповну середню загальну школу з 1-7 класами, і вона дістала назву семирічної школи (інші роди шкіл: початкова з 1-4 класами і середня (десятирічна) з 1-10 класами). Як ліричний герой ставиться до школи? Чому він прагне повертатися туди знову і знову?
Вже пройшов я доріг так багато, Та не гасло жадання ніде: Хочу стежку я знов торувати, Що до рідної школи веде. І нехай відлітають з журбою В небуття вже прожиті літа Все ж бурлить в моїм серці рікою Ця стежина, як завше, свята Семирічка моя, семирічка – Мій буквар, незабутній дзвінок Що з роками на подвиги вічно Кличе нас, як на перший урок. Випробовує доля суворо, Та ніщо не страшить кожен раз, Бо живе в душі вчителя слово, Наче рідного батька наказ Пролягали нелегкі дороги, І гіркі були дні, як полин Та здолавши всі біли й тривоги, Досягаєм жаданих вершин Семирічка моя, семирічка, Дорогий твій для мене поріг Бо в душі горить вірності свічка Що так довго для тебе беріг І хоч нині зима півстоліття Все частіше торкається скронь, Та душа не старіє, а квітне, Йти готовий крізь воду й вогонь. Ніби птах у польоті стрімкому, Я гарячим поривом живу І до школи спішу як додому Її сонечком ясним зову Здрастуй, школо! Ми знову з тобою! Ти, як мати, зустріла всіх нас Хоч на мить стань для нас молодою, Як раніше веди в перший клас.
Музична хвилинка Також прекрасну пісню про нашу малу батьківщину подарувало подружжя поетів-музикантів із с. Хащувате. Олександр і Людмила Білятинські написали пісню Моє село – перлина Бугу, яку ми з вами заспіваємо разом з ними (учні співають пісню під звучання запису у виконанні Л.Ф.Лобач та О.В.Лобача)
Моє село – перлина Бугу Серед ошатних берегів. На сонці баня церкви грає На віру й щастя свій мотив. Чемерпіль рідний мій, Любов моя і біль, Довічний оберіг, Як батьківський поріг. Чемерпіль рідний мій, Насущний хліб і сіль, Серед людських доріг, Мій вірний оберіг. Спадають роси на покоси, Спливають у роботі дні, Вирощуємо сорго й просо, Плетемо віники рясні. Чемерпіль рідний мій, Любов моя і біль, Довічний оберіг, Як батьківський поріг, Чемерпіль рідний мій, Насущний хліб і сіль, Серед людських доріг, Мій вірний оберіг. В зелених шатах потопає, Із стародавніх ще віків І кожен учень змалку знає, Що це земля його батьків.
Учитель. У кожної людини є свій рідний куточок на землі. Це край, де вона народилася, живе. І називається він – Батьківщина. Наша мала Батьківщина – це село Чемерпіль. Наш рідний край – Кіровоградщина. Кожна людина повинна знати минуле свого краю. Дізнавшись про історичне минуле Чемерполя, ви зрозумієте, що це село самобутнє, незвичайне, чудове. І всі прекрасні пам’ятки та споруди створили люди, які тут жили і проживають. Фото-мандрівка краєвидами села Учитель. Україна здавна славиться працьовитими і щедрими, щирими талановитими у всьому людьми. Яких ви знаєте великих українців? Ким ви пишаєтеся у своєму житті? Без кого нас би не було на світі? Чи є у вашому селі люди, яких варто називати гордістю села, району?(батьки, бабусі й дідусі, - предки) ІV. Узагальнення вивченого Закінчи речення. Сьогодні я дізнався… Я знаю, що… Цікаво було… я пишаюся… Я впевнений, що мій рідний край у майбутньому буде... V. Підсумок уроку „Скарби 6 класу” (учні пишуть на папірцях свої враження і побажання товаришам на майбутній навчальний рік, складають їх у чарівну скриньку; вчитель по черзі їх зачитує і передає на зберігання активу класу).
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |