Головна » Молодші класи » Українська мова

Звуки [дж], [дз ], [дз`] - вимова і позначення на письмі

Мета. Повторити і закріпити навички правильної вимови звуків [дж], [дз ], [дз'] та позначення їх на письмі відповідними буквами. Збагачувати і пог-либлювати словниковий запас учнів новими словами, записувати їх під диктовку, переносити з рядка в рядок; закріплювати навичку правильного звуко-буквеного аналізу слів із буквосполученнями дж, дз; розвивати логічне мислення під час відгадування загадок; виховувати любов до природи.


ХІД УРОКУ

I.Актуалізація опорних знань. 
1.  Каліграфічна хвилинка
Дж елик Джм ели к
—Запишіть ще три слова з буквосполученням дж.
2.Зоровий диктант.(речення записані на дошці. Відкриваю по одному реченню. Після чого читаємо в темпі скоромовки)
Учні посадили молоді дерева.
Убібліотеці є багато книг.

3.Словниковий диктант
Кігті, шубка, ніжки, читання, село, директор(перевірка, обговорення орфограм)

4.Гра "Знайди нас"  (за 1 хвилину потрібно скласти нові слова, тільки з існуючих у слові букв)
Малювати -вата, мати, лава, валюта,лати

3.Фронтальне опитування
Давайте пригадаємо, що ми говорили про  буквосполучення дж, дз в першому класі?
- Як вимовляються слова з буквосполученнями дж, дз? Наведіть приклади слів із ними. 
-  Щоб назвати кожен звук у цих словах, про що треба пам'ятати?
Запишіть звукові моделі даних слів. Слово отримує група, обговорює запис і записують - після чого заслуховуємо докладчиків.
Бджола-1гр.
 Дзиґа- 2гр.
Ґедзь- 3гр.
- Що ви пам'ятаєте про те, як треба переносити слова з буквосполу-ченнями дж, дз? 
(Розривати дж, дз при переносі не можна.) 
Наведіть приклади. Робота в  групах продовжується. (Бджола, хо-джу, задзвонив…….)
Підведення підсумків.

II. Повідомлення теми й мети уроку.
Сьогодні на уроці ми попрацюємо над удосконаленням  переносу слів зі звуками [дж], [дз], [дз`]

III. Робота над поглибленням і закріпленням матеріалу

1. Вибіркова робота. Виконуємо вправу95 підручника.
Прочитайте слова, правильно вимовляючи звуки [дж], [дз], [дз’] у виділених словах.
-Скільки в тексті абзаців? Прочитайте початок кожного.
Випишіть виділені слова, підкреслюючи буквосполучення дж, дз. (Дзюркоче, дзеркальна, джерельце, дзвіночки, бджоли, джмелі)
Перша група робить звуко-буквенний розбір двох слів на вибір.

2.Складання опису (вправа 97)(Усна робота).
Прочитайте текст.
- Чим відрізняються джміль і джмелик? (малюнки комах)
(Джміль більший від джмелика за розміром, старший за віком.)
Складемо опис джмелика за запитаннями. Можна користуватися текстом.
- На що схожий джмелик? 
(Джмелик схожий на вертоліт.)
- Якого він кольору? 
(Джмелик чорний, мов вуглинка.)
- Що у нього на голівці і на спинці? 
(У нього на спинці та голівці — дві плямки, мов пелюсточки квітки прилипли.)
На що схожі крильця джмелики? 
-(Крильця джмелика схожі на пропелери.)
Як джмелик гуде? 
(«Джу-джу-джу!» — дзвінко гуде джмелик
-Спробуйте усно описати джмелика, лише підглядаючи в текст і запи-тання.Слухаєм кращі текстів.
Фізкультхвилинка
3. Розподільчий диктант із завданням 
- Уважно слухайте слова. Розділіть умовно сторінку зошита на три частини для запису слів у стовпчики: 
у перший - слова із звуком [дж], у другий - із [дз] і в третій - із [дз’].
Джміль, кукурудза,  дзьоб,   ходжу, дзвоник,  дзюрчить, саджають, дзеркало,  дзьобали, бджола,кукурудза  ґудзик, джерело, зиґа.
Перевірте написане за підручником. 
4.Робота над вправою 98
«Перетворіть» рослину хміль на комаху, замінивши один звук
 (Хміль — джміль) 
Запишіть слова. Порахуйте звуки і букви у словах хміль — джміль. Порівняйте кількість звуків і букв у кожному слові.

5. Вибірковий диктант
—Запишіть слова спочатку з - дж 
                                        потім - дз.(поділяючи на склади)
Джем, дзвін, дзвоник, джунглі, дзеленчати, саджанець, джаз, дзер-кало, бджола.
—Прочитайте слова, які не можна перенести з рядка в рядок.

6. Відгадування загадок
Відгадайте загадки. Запишіть відгадки.(Поділіть для переносу і на склади)
Хто завжди каже правду? (Дзеркало)
В нього серце калатає, вас до школи закликає. (Дзвоник)
 

ІІІ. Закріплення вивченого.
1.Визначення кількості звуків і букв, усно поділити для переносу, сигнальними карточками показати кількість складів.
   Дзеленчати, джем, дзвоник, джунглі, бджола, дзеркало, дзюркотіти,    дзьоб.

2. а) Прослухайте слова. Запишіть лише ті, які відповідають на питання хто?
Сонце, білка, Петрик, книжка, хліб, шпаки, дерева, Київ, лікар
       б) З поданих слів випишіть тільки прикметники.
Учень, учитися, учнівський, школярі, шкільні, веселка, весела, веселитись.
       в)Послухайте текст. Випишіть з нього дієслова.
На Десні почалася повінь. Навколо вода. Берегів не видно. Верби стоять у воді, гілля полощуть. Поміж вербами самотньо пливе човен.

IV. Підсумок уроку
- Якими буквосполученнями позначаються на письмі звуки [дз], [дз’]? Наведіть приклади.
- Як треба переносити слова з такими буквосполученнями? Наведіть приклади.
Порівняйте кількість звуків і букв у слові  дзьоб.
V. Домашнє завдання
Правило на с. 36, вправа 99.
Автор: Рудь Наталя Федорівна


Переглядів: 916 | Теги: звук дж, Рудь Н.Ф., звук дз

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar