Головна » Молодші класи » Українська мова

Змінювання прикметників за числами у сполученні з іменниками

Мета. Виробити вміння змінювати прикметники за числами. Удосконалювати вміння учнів ставити питання від іменника до прикметника. Розвивати вміння аналізувати, співставляти і робити висновки, виховувати любов до природи. 
Хід уроку 
І. Організація класу до уроку. 
Встаньте, діти, всі рівненько, 
Посміхніться всі гарненько. 
Посміхніться ви до мене, 
Посміхніться і до себе. 
Привітайтесь: «Добрий день!» 
Девіз нашого уроку буде такий: 
Думати швидко 
Виконувати чітко 
Творчо працювати 
Каліграфічно писати 
ІІ. Оголошення теми уроку 
Закінчується чудова пора року. Спливають в календарі останні дні зими. До нас поспішає дівчинка-весна. Ось сьогодні на нашому уроці ми будемо відривати чарівні листочки календаря і продовжувати вивчати прикметник. 
ІІІ. Експрес-перевірка. 
До нас на урок завітало сонечко разом зі своєю подругою хмаринкою. Вони підготували для вас завдання на веселих краплинках і хочуть перевірити ваші знання. 
Питання: 
1. Що називається іменником?( приклад) 
2. Які іменники пишуться з великої літери, а які з маленької? 
3. Як називаються іменники, що відповідають на питання хто?, а що відповідають на питання що? 
4. Як змінюються іменники? 
5. Іменник має роди. Назвіть їх? 
6. Чим виступає в реченні іменник? 
7. Що називається прикметником?( приклад) 
8. З якою частиною мови зв 'язані прикметники в реченні? 
IV. Каліграфічна хвилинка. Фізкультхвилинка -пальчикова. 
Кк ар нд календар 
- Яка орфограма у слові календар? 
- Як називаються слова, написання яких ми повинні запам'ятати? 
- Дібрати і записати прикметники, що починаються з перших літер слова календар. 
К — каліграфічний 
А - активний 
Л — лагідній 
Е - енергійний 
Н - надійний 
Д— добрий 
А - артистичний 
Р - радісний 
З великої хмари малий дощ буває. 
- Прочитайте речення, яке записане на дошці. Яке це речення за метою висловлювання?(Розповідне). 
- Що ще ви помітили?(Це прислів'я) 
- Запишіть його каліграфічно у зошити. 
- Підкресліть в реченні головні члени. 
- Знайдіть в реченні прикметники. 
- Зробіть, будь ласка, звуко - буквений аналіз слова буває. 
- Розберіть іменники. (І варіант - дощ, II варіант -хмари) 
Фізкультхвилинка для очей 
V. Підготовка до вивчення нового матеріалу. 
1. Словниковий диктант. (малюнковий) 
- Записати іменники разом з дібраними до них прикметниками. 
2. Вибірковий диктант. 
- Випишіть прикметники з вірша у стовпчик. Руки 
Тепла і ніжна — в матусі рука. 
Дужа й солона вона — в моряка. 
В лікаря — чуйна. Шорстка — в хлібороба ... 
Тільки ніяка рука — у нероби. (Л Савчук) 
— З яким іменником зв'язані виписані прикметники? (Руки.) 
— У якому числі вжито іменник руки? (В однині.) 
— Поміркуйте! В якому числі вжиті прикметники, зв'язані з іменником руки? Доведіть. 
3. Самостійна робота. 
— Поставте ці прикметники у формі множини і запишіть через рисочку. Визначте закінчення утворених прикметників. Висновок. У множині всі прикметники мають закінчення -і. Фізкультхвилинка (Тупай, плескай, покрутись) 
Село, весна, веселий, ховається, Мурчик, сказати, 
зелений, м'ята, зимовий. 
VІ. Робота над новим матеріалом. 
1. Колективне виконання вправи 100. 
а) Списати сполучення іменників з прикметниками. Позначити закінчення прикметників. 
б) Спостереження за змінюванням прикметників в однині і множині. 
— Іменник може жити сам по собі, а от прикметник — боягуз. Він виходить на прогулянку лише з іменником, міцно тримаючись за три мотузки — рід, число, відмінок. Ось він, Прикметник - боягуз (Показати таблицю) 
— Тому прикметник завжди стоїть у тому числі, 
що й іменник, з яким він пов'язаний. 
в) Ознайомлення з правилом (с. 44). 
Фізкультхвилинка (Розстав прикметники по кошикам -множина, однина) 
2. Списування з граматичним завданням (за вправою 101). 
Списування сполучень іменників з прикметниками. Позначення закінчень прикметників. Визначення їх числа. 3. 3. Запишіть каліграфічно слова-відгадки, позначте їх число. 
• Який журавель не літає? (Колодязний.) 
• Яким гребенем не розчісуються? (Півнячим.) 
• 3 якого посуду ніколи не їдять? (З порожнього.) 
• Якого каміння немає в річці? (Сухого.) 
• У яке відро не можна налити води? (У повне.) 
VIІ. Домашнє завдання. Вправа 102 
VIIІ. Підсумок уроку. Релаксація. 
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» 


Переглядів: 727 | Теги: Прикметник

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar