Головна » Молодші класи » Українська мова

Робота в редакції журналу для дітей "Пори року. Зима"

Мета.  Розвиваючи усне та писемне мовлення,  закріпити граматичні ознаки іменників. Вчити влучно висловлювати свої думки. Розвивати творчі й естетичні смаки, виховувати любов до рідної природи.

Обладнання.     Фігурка чоловічка, малюнки на тему: "Зима", картки слів, музика "Танок сніжинок" , запис на магнітофоні "Давня казка".

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступне слово вчителя.

     -  Діти, сьогодні у нас незвичний урок.

    - Чим ми будемо займатись на уроці, я скажу пізніше, а зараз давайте
створимо девіз нашого уроку.

Ми сьогодні будемо мислити й міркувати (малюю голову чоловічка)

Дивитись й спостерігати (малюю очі),

слухати й прислухатись (малюю вушка),

розмовляти й доводити (малюю ротика),

говорити, писати, малювати, танцювати (домальовую руки й ноги).

  • Ось такий вийшов у нас гарний чоловічок. Вам він подобається?
  • Як ви гадаєте, який у нього настрій? Чому ви так галдаєге?
  • Я хочу, щоб і в нас сьогодні теж був такий настрій.
  • Спочатку я пропоную вам послухати казку.

На магнітофоні звучить запис.

Жив-був король Сонце. Його палац знаходився за найвищими хмарами. Король ніколи не спускався на Землю, але посилав до людей своїх доньок: Зиму, Весну, Літо, Осінь. Найбільше король любив свою старшу дочку Зимоньку. Розумницю, трудівницю. Але те, що вона була така хороша знав тільки батько, а люди були зайняті своєю роботою й не помічали цього. І тоді король попросив письменників, поетів, художників допомогти Зимі. Вони взяли з собою олівці, пенали, фарби і пішли на Землю помилуватися красою природи й розповісти про неї людям.

  • Так ось звідки у письменників такий дар.
  • А чи хотіли б ви стати письменниками сьогодні й скласти щось цікаве й
    прекрасне?
  • Що повинен вміти письменник, щоб його твори подобались  читачу?
    (складати, вигадувати, вміти спостерігати, фантазувати, бути грамотним).
  • Тож, давайте й ми спробуємо своє перо, допоможе нам ось цей чоловічок.
  • В нашому класі сьогодні працює редакція журналу "Барвінок". Я- головний
    редактор нашого журналу, а ви - мої кореспонденти, помічники редактора.
    Наша редакція випускає книжку для дітей "Пори року".

Учитель (показує книжку).

  • А що можна знайти в книжці або в журналі? (вірші, розповіді, малюнки,
    прислів'я, загадки).
  • Перша сторінка нашої книжки – Зима.

    -    Спочатку,   давайте   вирушимо   в   подорож.   Ми   будемо   спостерігати,
міркувати, уявляти, фантазувати. Отже, в подорож. Сама чарівниця - Зима запрошує нас до себе. Давайте створимо в класі снігопад (діти машуть сніжинками).

Звучить вальс сніжинок.        Троє учнів читають вірші.

1. Сніг білий, великий, лапатий,       2. Поглянь, як навколо красиво:
кружляє, танцює, летить.                       змінився і сад наш і луг...

Не клич нас, матусю, до хати,                 летить і летить біле диво,

Ми в казці побудемо мить.                      все стало чарівне навкруг.

3.    Ми тихо заходимо в казку: зима - чарівниця стоїть тримаючи ключиків в 'язку, щоб нам таємницю відкрить.

- Як ви гадаєте, чого в Зими дуже багато? (снігу).

- Так, це головний скарб Зими.

- А чому сніг називають ще сріблом - золотом?

- Прочитайте слова: сніг, сніжок, засніжений, сніжинка

- Яке слово зайве? Чому?

- Які ці слова між собою?

- Якою частиною мови вони є? Доведіть.

- А яку частину мови ви вивчили? Сьогодні іменник буде нам допомогати в
роботі, а ми ще раз закріпимо свої знання про нього.

  • Чи одна приходить до нас зима?
  • Кого вона бере з собою? (мороза, снігурочку, сніжинок, вітер).
  • Складіть речення із словом сніжинка.
  • Запишіть речення:

У повітрі кружляють пухнасті сніжинки.  (розберіть речення).

  • Яку головну роль виконує сніг, Зима на Землі? (вкриває землю).
  • Для чого?

      -    Прочитайте вірш (на дошці).

2.       Робота в парах.

-        Випишіть   з цього вірша іменники, напишіть до них питання і визначте відмінки.

3.       Перевірка.

-        Один з пари візьміть у мене сніжинку з питаннями й відмінком і знайдіть
слово, яке стоїть саме і цій формі.

(морози - н.в.;   ріки - з.в.; березам - д.в.; коси - н.в.; інеєм - о.в.; перина - н.в.; очі - з.в.; скатертина - н.в.; кінця - р.в.; краю - р.в.).

4.   Підбір синонімів.

-        До слова інеєм складіть звукову модель.

- Якою буває погода взимку? (спокійною, холодною, морозною, суровою).

- Візьміть в руки сніжинку. На що вона схожа? (на квіточку, зірочку,
мереживо, чудо зимової природи).

Коли усі квітки зів'яли, на чорну землю ми упали.

Милуйтесь нами, любі діти, адже не гірше ми за квіти.

  • От, коли сніжинки легко кружляють в повітрі, яку музику ви підібрали б, як фон? (спокійну, вальс).
  • А як змінюється танок сніжинок, коли вітер посилюється, підіймає купу
    снігу?
  • Послухайте музику, поясніть її. (танок сніжинок).
  • Як ми називаємо таке явище? (заметіль).
  • Підберіть ще близькі за значенням слова, (завірюха, метелиця, земетіль,
    сніговій, віхола, хуртовина, хуга, хурделиця).

- Як називаються всі ці слова? Знайдіть слово чоловічого роду, поясніть як
ви визначили рід. Якого роду останні слова?

-        А які звуки зими ви знаєте?

Мороз -      (тріщить),

сніг - (порипує),

гілки -         (потріскують),

лід під ковзанами -       (скреготить),

вітер -        (реве, свище, завиває).

-        Чи подобається вам зима? Чому?

5. Розповіді дітей за малюнками.

Зима - чарівниця не тільки прикрашає нашу землю, вона щіра і добра
хазяйка. І той, хто побував в неї в гостях, обов'язково одержить подарунки. Вона
дарує (вчитель показує словосполучення, а діти називають  закінчення слів):

полям - снігові кучугур…,     

лісам - срібне павутинн….,  

небу - важкі снігові хмар…, 

зернинам - теплу ковдр…,   

ведмедю - теплий бар.....

ялинкам - зелене вбра…..,     

шибкам - снігові квіт…..,     

діточкам зимові розва….  .         

-        Повертаємось із подорожі до зими, і тепер давайте розповімо про свої
враження в нашій книжці.

Кожна група буде оформлювати свою частину сторінки.

IIУсвідомлення теми.

  1. Робота в групах.

І група (завдання для учнів достатнього рівня знань).

Працює з деформованим текстом, складає зав'язну розповідь, підкреслює (іменники, визначає їх рід і число)

Ось, зима, і, чарівниця, прийшла.

Всю, ковдрою, вона, білою, землю, вкрила.

І, теплі, деревам, шубки, подарувала, кущам, пухнасті.

Веселі, у, повітрі, кружляють, сніжинки.

У, вбранні, навколо, все, казковому.

II       група (завдання для учнів високого рівня знань).

Дописати закінчення іменників, визначити відмінок.

Ой, зимо-красуне, ой, зимо хороша!

Іній на дерев__    срібл__       виграє.

То сніжок лапатий, то мете пороша,

Вітер дме у труби - соло виграє.

То сніжок на сонц___ блискітками грає,

то у небі хмарк___ тиха пропливе.

То завія - хуга в простор___ гуляє,

Дід - Мороз на шибк__-       уночі живе.

III      група (завдання для дітей середнього рівня знань).

Скласти прислів'я, підкреслити іменники.

Прислів'я для роботи III групи.

Багато снігу -         (багато хліба)

Сонце блищить -   (а мороз тріщить)

Січень року початок - (а зими середина)

Грудень рік кінчає -        (а зиму починає)

Вночі тріщить, а вдень плющить -       (а вдень плющить)

IV група ( завдання для дітей низького рівня знань).

Доповнити й розмалювати малюнок.

2. Перевірка завдань.

І група: ви шукали іменник, а що таке іменник?

ІІ група: як визначити відмінок?

ІІІ група: поясніть перше прислів'я.

III. Підсумок роботи

  • Вам подобається, як ми оформили сторінку про зиму?
  • А сподобалось вам сьогодні працювати в редакції? Що було цікаве?
  • Чи важко було? Коли?
  • Давайте зберемо всі сніжинки до цього конверту і відішлемо далеко на
    північ, щоб звідти Зима надіслала вітри з хмарами до нас. І як впадуть
    сніжинки, то підставте свою долоню і відшукайте свою сніжинку.
  • Думаю, що ми ще з вами зустрінемось і з метелицями, і з Дідом Морозом, і
    сама Чарівниця - Зима не раз загляне до вашого віконця і покличе вас на
    вулицю до розваг.

Переглядів: 538 | Теги: зима

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar