Головна » Молодші класи » Природознавство

Акуратність і здоров’я

Мета: показати, що акуратність – ознака культурної людини, від акуратності часто залежить здоров’я; закріпити уявлення учнів про навички особистої гігієни; формувати звички акуратної людини, давати оцінку акуратності у своїй поведінці і поведінці інших людей;

розвивати навички особистої гігієни; мовлення учнів, спостережливість;

виховувати естетичний смак, бажання стежити за своїм зовнішнім виглядом, бути непримиримими до неохайності.

Обладнання: ілюстрації феї Акуратності і феї Неохайності (пізніше – феї     Охайності);

  • зображення озера Чистоти, крапельки охайності (кожному учневі);
  • малюнковий план уроку;
  • «Тематичний словник школяра» (у кожного учня);
  • магнітофон, запис мелодії для фізкультхвилинки;
  • ілюстрації до дидактичної гри «Завітали речі в гості»;
  • інвентар до гри «Ми – акуратні» (для кожної з 3 груп – портфель, шкільне приладдя, спортивні костюми, кросівки);
  • пам’ятки акуратного учня;
  • картки із загадками (на зворотному боці – малюнки – відгадки);
  • картки з прислів’ями по темі;
  • малюнки по темі уроку (для домашнього завдання).

 

Хід уроку

І. Організація класу до роботи

- А цікаво вам дізнатись,

Що сьогодні може статись?

Ну то всядьтеся зручніше,

Попрацюємо скоріше!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Хвилинка спостережень

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Чим цікавий місяць лютий?

- Чи світить сьогодні сонечко?

- Якого кольору небо?

- Чи тане сніг?

- Чи однакова товщина снігу?

- Чи мають явища природи вплив на ваш настрій?

- З яким настроєм ви йшли сьогодні до школи? Чому?

2.Вправа «Очікування»

У вас на парті лежить крапелька. Це крапелька чистої води із сьогоднішнього розталого снігу. Візьміть її до рук, подивіться на неї і подумайте, що б ви хотіли побачити , почути, дізнатися на цьому уроці, що ви від нього очікуєте. Крапельки ці чарівні, вони почують ваші бажання, думки і будуть намагатися вам допомогти. Подумайте про себе «Сьогодні на уроці довкілля я….». Вирішили? А тепер покладіть крапельку, ми до неї ще повернемося.

3.Перевірка домашнього завдання

На минулому уроці я задавала завдання – зробити книжечку – саморобку «Як я бережу своє здоров’я». Підніміть книжечки догори, подивіться, які вони яскраві, гарні. Мабуть, всі вдома старанно працювали над ними. Ми помістимо їх на виставку, щоб ви змогли їх роздивитися. Послухаємо зараз учнів.(Два – три учні читають і демонструють свої книжки).

- Молодці, я думаю, що такі правила ви не тільки записали, а й виконуєте і будете виконувати завжди, бо здоров’я – це наше найбільше багатство.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Оголошення теми, мети уроку

1.Представлення «гостей» (фея Акуратність і фея Неохайність)

- До речі, я забула вам сказати про те, що до нас на урок попросилися дві незвичайні дівчини.  Ось вони. А як їх звуть, я теж призабула. Пам’ятаю, що вони феї. Подивіться на них уважно, може ви допоможете згадати їх імена? ( Діти роблять припущення, звертають увагу на їх зовнішній вигляд). Фея Акуратність і фея Неохайність.

І завжди, споконвіку,вони ведуть між собою спір. Хто з них правий? Я думаю, ми зможемо переконати одну з них у тому, що вона неправа.

2. Оголошення теми, мети уроку

Ось на сьогоднішньому уроці ми з вами і поговоримо про акуратність, про те, як вона пов’язана із здоров’ям; визначимо, якого учня ми можемо назвати акуратним. А ще на нас чекає багато цікавого. /Відкриваю на дошці тему/.

 

ІV. Робота над темою уроку

1.Робота з тематичним тлумачним словником

Знайти і прочитати визначення слова акуратність

2.Складання асоціативного куща

 

                             чистота      охайність     порядок

 

 

          здоров’я                   АКУРАТНІСТЬ               краса

                          

                   точність       чепурний            речі на місці

 

  • Які речі у акуратного учня? А які у неакуратного?

3.Робота в групах

Дидактична гра «Завітали речі в гості»

Хід гри: три групи учнів (по 6 чоловік) отримують по 2 картки – ілюстрації (неохайні та охайні речі). Завдання групам – уявити себе річчю і розказати про свого господаря.

  • Що можна сказати про господарів речей?
  • Як зробити, щоб речі сказали, що у них акуратний господар?
  • Чи всі діти акуратні?
  • Які почуття у вас виникають, коли ви бачите неохайних учнів, неакуратні речі?

4.Гуморески по темі (розказують підготовлені учні)

«Жирафа», «Чистописання», «Не без причини», «Отак у нас щодня».

  • Чим, на ваш погляд, погана неакуратність?
  • Чи впливає неакуратність на здоров’я?

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

  • Ми акуратні діти, вмиваємося зранку!
  • А як?
  • Отак! (імітація)
  • Самі чистимо одяг!
  • А як?
  • Отак!
  • Зачісуємося завжди!
  • А як?
  • Отак!
  • Щодня чистимо зуби!
  • А як?
  • Отак!
  • Самі чистимо взуття!
  • А як?
  • Отак!
  • Тому ми здорові і веселі. Ще й вмієм танцювати!
  • А як?
  • Отак! (танцювальні рухи під музику)

5.Робота із загадками

Загадування загадок про предмети гігієни учнями, демонстрація предметів гігієни.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

1.Дидактична гра «Склади речі»

Слід акуратно скласти  шкільні речі в портфель, спортивні – в сумку.

2.Робота над пам’яткою акуратного учня

Давайте ще раз нагадаємо, яким же повинен бути акуратний учень.

У вас на парті є пам’ятка, яку пропонує вам фея Акуратності, але вона не закінчена. Як її закінчити?

 

VІ. Підсумок уроку

1.«Тайний» тест (пальчики під партою)

Діти загинають пальці по кількості відповідей «так»

  • В мене є сьогодні носова хустинка
  • В мене чисті руки, нігті
  • В мене чисті і охайні зошити, підручники
  • Портфель збирав учора, а не сьогодні вранці
  • Почистив зранку зуби
  • Зараз у мене чисті черевики
  • Причесане волосся
  • Хоч 1 раз сьогодні подивився в дзеркало
  • Я ніколи не шукаю свої речі, вони завжди лежать на своїх місцях
  • Не кидаю папірці, сміття, все залишаю у спеціальних місцях

Результат – скільки пальчиків загнув.

2.Перетворення феї Неохайності у фею Охайності

Вона дякує учням

3.Результати очікувань

Ті учні, чиї очікування справдились,  хто вирішив бути завжди акуратним, «опускають» свої крапельки чистоти в озеро Чистоти.

 

VІІ. Домашнє завдання

1.Закінчити пам’ятку (1 – 2 речення)

2.Опрацювати статтю підручника (с. 63-65)

3.Розфарбувати дарунок фей «Подружися з водою»

 

VІІ. Підсумковий вірш (всі по черзі по 1 рядочку)

ДОДАТКИ

 

ГУМОРЕСКИ

ЖИРАФА

 

Побачивши в зоопарку жирафу, малий Славко сказав:

  • От добре, що я на нього не схожий!
  • А то чого?
  • Еге, довелося б щодня мити таку довгу шию!

 

ЧИСТОПИСАННЯ

 

  • Чого в чорнилі руки, Таню?
  • Це у нас було чистописання!
  • А на щоках чому чорнило?
  • Бо я руками щоки мила!..

 

НЕ БЕЗ ПРИЧИНИ

 

Кажуть учні, що Микола

Не щодня приходить в школу!

А послухати хлопчину:

Є на те свої причини.

То десь зошита посіяв,

То холодний вітер віяв,

То ганяв м’яча Микола

І прийшов додому кволий,

То протер запізно очі,

Бо дивився до півночі

Телевізора старанно –

Задрімав лише під ранок.

Тож прогулює хлопчина

Кожний раз не без причини!

 

ОТАК  У  НАС  ЩОДНЯ

 

У хаті – метушня.

Сестра гукає: - Де пальто?

А де пальто – не зна ніхто!

І так у нас щодня!

Шука портфеля старший брат,

Сорочку – середульший брат,

Штанці – молодший брат.

А я згубила черевик,

І олівець раптово зник,-

Шукаю все підряд!

Пальто знайшли ми у кутку,

Портфель – в садочку, на бузку.

Ну, а штанців – нема!

Коли дивлюся – ось вони:

Лежать під лавкою штани,

На них Мурко дріма.

Дев’ята  б’є…Ну, так і є  -

Спізнились на урок!

Порозмовлявши віч – на – віч

На місце класти кожну річ

Даєм собі зарок.

…А ранком знов лунає крик:

  • Де мій портфель?
  • Де черевик?

І знову метушня.

І тільки чути – де та де?

І хата обертом іде…

Отак у нас щодня!

 

(Л. Компанієць)

 

Дуже я люблю носи,

Ти завжди мене носи.

Я свою роботу знаю,

В чистоті носи тримаю.

Висковзаєш, як живе,

Та втримаю я тебе.

Білою піною пінишся,

Бруд змивать не лінишся.

Пластмасова спинка,

На животику – щетинка ,

В печері рожевій стрибає,

Всі крихти виганяє.

Мию, мию без жалю,

Мию те, що брудно.
Брудне волосся не люблю,

В пляшечці я худну.

Тече, біжить,

 Не зупинить.

Буває чиста і брудна

Потрібна людям всім…

Все у роті в мене чисто –

Карієсу – баста!

Постаралися на славу

Зубна щітка й ….

Два кільця, два кінця,

Посередині – блямка,

Тримай свої нігті в порядку!

Каже доріжка – два великих кінця –

Помийся ти хоч трішки, чорнило змий з лиця!

Інакше ти в півдня запачкаєш мене.

Чистий побачить чистюлю,

Брудний – звичайно ж, бруднулю.

А кого побачиш ти –

Сам негайно обери!

 

Зубів не має, а до потилиці дістає.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загадки про предмети гігієни

Пам’ятка акуратного учня

 

1.    Звечора готую собі одяг, складаю його акуратно на стільчику.

2.    Не забуваю про носовичок.

3.    Чищу, мию своє взуття.

4.    Вчасно лягаю спати.

5.    Дружу з зубною пастою і щіткою.

6.    Вмію поводитися за столом.

 

ПІДСУМКОВИЙ ВІРШ

Діти на усій Землі – і великі, і малі –

Знають правила прості:

Треба жити в чистоті!

Умиватись чисто з милом,

Щоб усі тебе любили!

Мити руки, ноги мити і охайними ходити.

Щоб мікроб хвороботворний,

Злий, страшний, такий потворний,

В організм наш не проник,

Від води і мила зник.

Привчайся змалку до порядку.

І силу волі виробляй!

Раненько встань, зроби зарядку

І гарно ліжко застеляй!

І речі всі тримай в порядку.

До школи з радістю біжи.

А не роби собі на шкоду –

Навік з порядком подружи!

Навчися сонце зустрічати

І відкривай чудовий світ.

Учись себе перемагати

З малесеньких, з маленьких літ!


Переглядів: 864 | Теги: гігієна

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar