Головна » Молодші класи » Математика

Складання таблиць додавання та віднімання числа 1

Мета: скласти та засвоїти таблицю додавання і віднімання числа 1, формувати вміння розв`язувати приклади і задачі з опорою та без опори на таблицю додавання і віднімання числа 1, розвивати обчислювальні навички, виховувати спостережливість, кмітливість, любов до математики.

Обладнання та наочність:  Богданович М.В. Математика: Підручник для 1кл. –К: Освіта, 2003. с. 46, слайди, створені в програмі Microsoft PowerPoint.

Мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, комп`ютер.

 

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

(Привітання)

Сьогодні у нас незвичайний урок, бо допомагати вивчати математику нам будуть наші розумні друзі – комп`ютери.

З їх допомогою ми будемо вивчати новий матеріал, навчимося розв’язувати різні приклади та задачі.

Комп’ютер перенесе нас  до казкового зимового лісу. Допоможемо пташкам та тваринкам, які живуть в лісі і потребують нашої допомоги, вижити в складних умовах зими. 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 

  1. Кількісна і порядкова лічба.

Зараз я  прочитаю вірш, а ви полічіть, скільком тваринкам холодно взимку, скільки тваринок потребують допомоги?

            Холодно взимку зайчатам і білці,

Песику в будці, в сараї корівці.

Мерзнуть у котика лапки і вуха,

Мерзне ворона в лиху завірюху.

Горю зарадити можемо –

В будку Шаркові настелем соломи,

Зайчикові покладемо під кущик

Кілька морквинок, листочок капусти.

Теплу корівці поставим водичку.

Птицям насиплемо крихт в годівничку...

Як допоможемо дружно, малята,

Виживуть взимку птахи і звірята. 

                                                               Я. Левченко

-  Кого з них ми можемо зустріти в зимовому лісі?

   (зайчика, білочку)

  • Нам потрібно їм зателефонувати і запитати, чи можна до них прийти у гості?
  • Зателефонуємо ми за допомогою цього телефона.

-  Придивіться уважно, чи всі цифри є? (не всі, деякі цифри стерлися).

Щоб зателефонувати звірятам, нам потрібно визначити, зображення яких  цифр відсутнє на диску (на екрані інтерактивної дошки з`являються зображення цих чисел  6, 7, 8, 9, 0).

 

 Вчитель:

Щоб ми змогли вирушити у подорож до лісу, нам потрібно відповісти на декілька запитань.

 

 -  Яке наступне число для числа 5?

 -  Назвіть число, яке слідує після числа 7.

 -  Яке число називають за числом 8?

  -  Яке попереднє число для числа 10?

 -   Яке число називають перед числом 6?

 

Вчитель:

Ви правильно відповіли на мої запитання, і ми з вами опинилися в казковому лісі.

Першими ми зустріли зайченят. Прослухайте віршик і скажіть, скільки зайчаток було на галявині?

 

П`ять зайчаток – сірі спинки,

Заховались за ялинки.

А оцих зайчаток п`ять

На галявині тремтять,

Бо ялинок в них нема,

Сірий вовк їх упійма.

Швидше, діти, поможіть

Їм ялинки посадіть.

 

Вчитель:

    Діти, зайченята тікають від вовка, деякі заховались за ялинки, а деяким  не вистачило ялинок. Вони хочуть, щоб ви посадили ялинки, за якими можна заховатись.   

  -  Скільки зайченяток заховалось за ялинками? (5)

  -  Скільком зайчикам не вистачило ялинок? (5)

-  Давайте посадимо першу ялинку.

-  Скільки тепер ялинок? (6)

-  Який зайчик заховався? (Заховався шостий)

-  Як утворилось число 6? (до числа 5 додали число 1)

-  Давайте посадимо ще одну ялинку.

-  Скільки тепер ялинок? (7)

-  Як утворилося число 7? (до 6 додали 1)        

-  Який зайчик заховався? (7 – ий)

-  Чи всім зайчикам вистачає ялинок? (ні)

-  Тоді посадимо ще одну ялинку.

-  Скільки тепер ялинок? (8)

-  Як утворилося число 8? (до 7 додали 1)

-  Який зайчик заховався? (8 – ий)

-  Посадіть ще одну ялинку.

-  Скільки тепер ялинок? (9)

-  Як утворилося число 9? (до 8 додали 1)

-  І  посадимо останню ялинку.

-  Скільки тепер ялинок? (10)

-  Як утворилося число 10? (До 9 додали 1)

Вчитель:

-  Як ми отримували кожне наступне число? (додавали число1)

-  Як ми отримували кожне попереднє число? (віднімали число1)

Висновок:

Отже, щоб отримати наступне число, потрібно додати число 1;

щоб отримати попереднє число, потрібно відняти число 1.                  

 

2.  Підготовка до вивчення нового матеріалу.

-  Як називаються числа при додаванні?

-  Якщо додаємо, то збільшується чи зменшується число?

-  Якщо віднімаємо, то число збільшується чи зменшується?

 

ІІІ. Оголошення теми уроку і мотивація навчальної  діяльності.

- А сьогодні ми з вами складемо таблицю додавання і віднімання числа 1,  навчимося розв`язувати приклади і задачі з використанням таблиці додавання і віднімання числа 1. Це допоможе вам поглибити свої знання з математики, у майбутньому добре розв`язувати приклади, задачі.

IV. Вивчення нового матеріалу.

         1. Сприймання нового матеріалу.

(на екрані інтерактивної дошки з`являється зображення годівнички з  пташкою)

-  Яка пташка сидить на годівничці? (Синичка)

-  Отже, вивчити таблицю додавання  числа 1 допоможуть нам синички.

-  Діти, а в кого вдома є годівнички?

-  Чи підгодовуєте ви птахів?

- А ви знаєте, що синиця з`їдає більше шкідників за добу, ніж важить     сама.

 

  • Який приклад на додавання можна скласти, щоб дізнатися про  кількість всіх синичок? (3+1=4)
  • Подивіться на приклади,  які ми склали. Як себе поводить 1 доданок?

   (збільшується на 1)

  • Що можна сказати про 2 доданок?

  (залишається незмінним і дорівнює 1)

  • Що можна сказати про суму? (збільшується на 1)
  • Скільки синичок на годівниці? (4)
  • Скільки прилетіло? (1)
  • Який приклад на додавання можна скласти?  (4+1=5)  
  • Яке число дістали, коли додали 1? (наступне)

- А далі ви будете уважно слідкувати за синичками і з їх допомогою    складати приклади.

Отже, ми склали таблицю додавання числа 1:

1+1=2

2+1=3

3+1=4

4+1=5

5+1=6

6+1=7

7+1=8

8+1=9

9+1=10

-  Прочитайте всі приклади. Яке число додавали у кожному   прикладі?  (1)

Вчитель: Тому таблиця називається таблицею додавання числа 1.

- Порівняйте число, до якого додавали число 1, і число, яке  отримали при цьому.
Висновок: додаючи число 1, отримували наступне число.

   (На екрані інтерактивної дошки зображено 2 шишки)

       -  Що ви бачите на екрані?  (шишки).               

  - Давайте складемо таблицю віднімання числа 1 за допомогою  шишечок.

  •  Скільки шишечок на гілочці? (2)
  •  Скільки зірвали? (1)
  •  Який приклад на віднімання можна скласти, щоб дізнатись, скільки     шишок залишилось?  (2-1=1)
  • Яке число отримали, коли відняли 1? (попереднє)
  •  Скільки шишечок на гілочці? (3)
  •  Скільки зірвали? (1)

- Який приклад на віднімання можна скласти, щоб дізнатись, скільки шишечок залишилось? (3-1=2)

  • Яке число отримали, коли відняли 1? (попереднє)
  •  Скільки шишечок на гілочці? (4)
  •  Скільки зірвали? (1)

-  Який приклад на віднімання можна скласти?  (4-1=3)

-  Яке число отримали, коли відняли 1? (попереднє)

Вчитель:  Надалі уважно слідкуйте за екраном дошки, продовжуйте складати  приклади на віднімання.

(Учні слідкують за кількістю зірваних шишок і продовжують складати таблицю віднімання числа1)

 

2-1=1

3-1=2

4-1=3

5-1=4

6-1=5

7-1=6

8-1=7

9-1=8

10-1=9

 

Висновок:  отже, ми склали таблицю віднімання числа 1:

Прочитайте кожний приклад. Порівняйте отримане число з числом,  від якого віднімали.
- Яке число отримали? (Попереднє).

- Наша робота завершилась складанням таблиці додавання і віднімання числа 1

 

1+1=2               2-1=1

2+1=3               3-1=2

3+1=4               4-1=3

4+1=5               5-1=4

5+1=6               6-1=5

6+1=7               7-1=6

7+1=8               8-1=7

8+1=9               9-1=8

 

Релаксація

Ми достатньо розв’язували прикладів, а тепер відпочинемо.

Для цього трішечки пофантазуємо. Ми були в зимовому лісі і бачили, як важко вижити в суворих умовах. На хвилину уявимо себе на місці зайчика, чи білочки, чи тієї ялиночки, яку зрубують для когось із нас.

Прийом «перетворення».

Нас вразили ваші висловлювання. Бережіть і допомагайте кожному звірятку, кожній пташці, деревцю і травинці, і квіточці  на нашій землі.

2. Первинне закріплення.

а) За складеними таблицями додавання і віднімання, але без відповідей, учні повторюють таблицю додавання і віднімання числа 1

б)  За складеною таблицею додавання учні читають лише відповіді.

Висновок: в І таблиці відповіді складають ряд чисел від 2 до 10.

За складеною таблицею віднімання учні читають лише відповіді.

Висновок: в таблиці ІІ відповіді складають ряд чисел від 1 до 9. 

 

VЗакріплення і поглиблення раніше вивченого матеріалу.

 

1. №2

4+1+1=

10-1-1=

 9-1-1 =

(Діти називають відповіді).

2. №3

- Уважно подивіться на малюнок і складіть задачу.

- Скільки сиділо пташок? (9)

- Скільки пташок полетіло? (1, а тоді ще 1)

-  Складіть умову задачі?

- Хто поставить запитання до задачі? (Скільки пташок залишилось на  годівниці)

-  Хто сформулює задачу?

-  Якою дією розв`яжемо задачу? (віднімання)

-  Чому? (Щоб дізнатись, скільки залишилось, потрібно відняти)

-  Яка відповідь задачі?

 

 - Коли ми виходили з лісу, то побачили поранену тваринку. Це маленька косуля. Ми ходимо стежкою, а тваринки бігають по всьому лісу, і косуля поранила ніжку. Нам потрібно її полікувати, покликати лікаря. Лікар прийде, якщо ви правильно розв`яжете в зошитах приклади.

 

   При цьому ви повинні згадати, як правильно записати цифри і дотримуватись каліграфічних вимог при розв’язуванні цього завдання.

   (Учні самостійно записують у віконечка відповіді в зошиті з друкованою основою)

 

- Ви справилися з завданням, молодці! І цим допомогли косулі вилікувати ніжку.

       -  Подорож наша, як і урок, підійшла до завершення.

 

V. Підсумок уроку.

-  Таблицю додавання і віднімання якого числа ми склали?

  •  Чи все було зрозуміло?
  •  Чи засвоїв кожний з вас тему?

Вчитель:  отже, сьогодні на уроці ми не тільки навчилися додавати і віднімати, але й надали допомогу нашим меншим друзям, пташкам і тваринкам.     


Переглядів: 1481 | Теги: одноцифрове число

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar