Головна » Молодші класи » Математика

Додавання і віднімання в межах 10. Зв’язок між додаванням і відніманням.

Мета. Формувати в учнів уміння визначати арифметичну дію за назвою результату дії; мобілізувати знання учнів про взаємозв’язок між діями додавання і віднімання; визначати зв’язок односюжетних задач на знаходження суми і невідомого доданка, розвивати логічне мислення, пізнавальні здібності учнів. 
Обладнання: предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи, схеми задач, малюнок корабля, карта. 
Хід уроку 
Актуалізація знань учнів. 
Вступне слово вчителя. 
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушаємо у подорож водними просторами Математичного океану і попливемо на ось такому човні під вітрилами 
( демонстрація малюнка). 
Якщо ви правильно і швидко виконаєте запропоновані завдання, ми побуваємо у різних портах і повернемось додому. 
Але перш, ніж вирушити у дорогу, відгадайте ребуси: 

да 
Отже , подорож почалась. Вчитель вивішує на дошку малюнок корабля і карти. 
Перший порт, у який ми завітаємо, називається « Обчислювальний». Ми будемо розв’язувати приклади у межах 10. 
Усний рахунок. 
1 завдання з картками виконують учні перших парт кожного ряду. 
- Ви знаєте, хто живе у воді? 
- Правильно, риби. 
І щоб зійти на берег, вам потрібно розв’язати приклади. Їх вам пропонують морські красуні. 
6 – 4 = 10 – 4 = 
7 +3 = 4 + 5 = 
8 – 7 = 7 – 3 = 
9 + 1 = 6 + 2 = 
4 + 3 = 1 + 8 = 
2 + 3 = 5 – 0 = 
2 завдання – гра - змагання « Визнач маршрут корабля» 
Біля дошки працюють учні з кожного ряду. Вони по одному виходять до дошки й підкреслюють правильне число. 
Щоб визначити курс корабля, який зашифровано прикладами, треба підкреслити правильну відповідь. 
9 – 8 ( 3, 6, 1 ) 6 + 1 ( 7, 9, 8 ) 10 – 2 ( 7, 8, 9 ) 
6 + 4 ( 8, 3, 10 ) 7 – 6 ( 2, 4, 1 ) 6 + 3 (7, 6 ,9) 
3 + 3 ( 6 , 7, 5) 4 + 4 ( 8, 6, 9 ) 5 + 5 ( 8, 10, 9) 
7 + 2 ( 8, 10, 9 ) 3 + 6 ( 10, 8, 9 ) 4 + 5 ( 9, 8, 7 ) 
2 – 2 ( 1, 3, 0 ) 5 + 3 ( 6, 9, 8 ) 10 – 5 ( 5, 6, 4 ) 
3 завдання . 
Визначте, хто які приклади розв’язував. 

5 8 4 9 


9 - 5= 6 + 3 = 8 – 3 = 
4 + 4 = 1 +8 = 6 – 1 = 
7 – 3 = 10 – 2 = 3 + 2 = 
- Молодці! Гарно впоралися із завданнями. А ми продовжуємо нашу подорож і вирушаємо до наступного порту. 

Робота над новим матеріалом. 
Зв'язок додавання й віднімання. Утворення та розв’язування прикладів. 
- Прямо перед нами порт « Ігровий». 
Як називаються числа при додаванні? 
Дидактична гра. 
- Зараз ми з вами пограємо у гру « Прямий і зворотній рух» 
Утворюємо приклад на додавання. 


У порожні кишеньки діти вставляють цифри. 
- Складіть і запишіть у рядок три приклади. 
- Діти, а як із прикладу на додавання утворити два приклади на віднімання? 
- Допоможе нам « зворотній рух». 
Висновок: щоб дістати перший доданок, треба від суми відняти другий доданок. Щоб дістати другий доданок, треба від суми відняти перший доданок. 
Запишіть під кожним прикладом на додавання по два приклади на віднімання. 
Усне виконання завдань № 50, № 51. 
Фізкультхвилинка. 
Розвиток математичних знань. 
Вступне слово вчителя. 
- Наш корабель наближається до наступного порту. Нас зустрічає Ведмедик Він запрошує нас до себе в гості. 
- Діти, ви згодні? Тоді сходимо на берег. 
- У Ведмедика дуже гарне подвір’я, тому що він любить працювати. Можна побачити багато різних дерев. Давайте ми зараз з вами попрацюємо над задачами , які приготував для нас Ведмедик. 
Робота над задачами. 
1) Виконання завдання № 52. 
Діти читають задачу. Знаходять на дошці відповідну схему та самостійно розв’язують задачу. 
2) Виконання задачі № 53 
- Про що йде мова в задачі? 
- Що в задачі відомо? 
- Про що треба дізнатися? 
- Як дізнатися, скільки дерев посадив ведмедик другого дня? 
На дошці з’являється схема. 
Діти самостійно записують задачу. 
Робота з геометричним матеріалом. 
Наш корабель прибуває у порт « Фігурний». 

Виконання завдання 55. 
Діти відшукують на малюнках трикутники і чотирикутники. 
Самостійна робота. 
Виконання завдання № 54. 
Перевірка роботи. 
Підсумок уроку. 
От і завершилася наша подорож Математичним океаном. Молодці! Ви гарно впоралися. Так тримати! 
Домашнє завдання. 
С.12 № 56.


Переглядів: 680 | Теги: одноцифрове число

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar