Головна » Молодші класи » Математика

Додавання і віднімання чисел частинами

Мета уроку: формувати уміння додавати числа частинами; учити учнів самостійно розв’язувати приклади користуючись знаннями, як побудовано натуральний ряд чисел, вмінням користуватись числовим відрізком; вправляти у розв’язанні задач; розвивати логічне мислення, кмітливість, спостережливість; прищеплювати любов до математики; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги. 
Хід уроку 
І. Організація класу 
Ми починаємо урок, 
Що математикою зветься. 
Вона нам допоможе 
У нашому житті 
Про все дізнатись, вимірять, обчислить. 
ІІ. Оголошення теми і мети уроку 
- Ви любите казки? 
- Які казки мама розповідала вам, коли ви були маленькі? 
- А зараз я прочитаю вам віршик, а ви здогадайтеся з якої це казки. 
Я по засіку метений, 
Я із борошна спечений, - 
Я від бабки втік, 
Я від дідки втік, 
Той від тебе втечу!... 
- От сьогодні ми і здійснимо подорож до цієї казки, будемо допомагати Колобку і змінимо кінець казки на щасливий. 
ІІІ. Робота над темою уроку 
-Спекла баба увечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, а ще й допитливий. Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує. Допоможемо йому. 
1. Усний рахунок 
- від 1 до 10, від 10 до 1; 
- від 4 до 8, від 9 до 3; 
- назвати сусідів числа 6,3; 
- назвати попереднє число до 4,9; 
- які числа стоять між числами 5, …, 7, 8, …, 9; 
- яке число стоїть зліва від 3 справа від 8; 
Мріяв, мріяв Колобок і не помітив як настав ранок і сонечко засіяло на небі. 
- гра „Мовчанка”

4 10

9 7


8 5 

Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс. Дорогу ми не знаємо, але повинні скоріше знайти Колобка 
б)гра „Заблукало число” 
1, 2, 8, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10 
в)каліграфічна хвилинка 
- Запишіть ряд чисел. Намагайтеся цифри писати каліграфічно. 
- Обміняйтесь зошитами , виберіть цифру , яка написана найкраще і намалюйте над нею корону. 
Ось по цій числовій доріжці ми вийшли на лісову галявину. А назустріч, хто ж це поспішає? 
Раптом бачить: з-за тернинки 
Вигляда якась тваринка. 
Вушка довгенькі, кожушок сіренький 
Хто це, діти? (Зайчик) 
Так, це побігайчик. 
- Він вже зустрічався з колобком, але не покаже нам доріжку доти, поки ми не виконаємо його завдання. 
- Розкласти вісім морквинок у три корзини 
8 1 1 1 1 2 3 
1 2 3 4 2 3 
6 5 4 3 4 2

- Молодці, виконали завдання зайчика. 
2. Вивчення нового матеріалу 
- Мандруємо далі. Кого ж ми тепер зустрінемо? 
Вовк до школи не ходив, 
Вовк уроки не учив, 
Не читав і не писав, 
І по нотах не співав, 
Тож нічого він не знав. 
- А якщо він нічого не знає, то хоче хоч подивитись і перевірити, як ви вмієте обчислювати приклади 
5 + 4 = 
5 – 4 = 
(по лінійці) 
- Робота по підручнику – пояснення прийому додавання числа частинами: 

3 + 2 = 5 
5 + 3 = 8 
3 + 2 + 3 = 8 
3 + 5 = 8 

- Робота над правилом 
3. Первинне закріплення – записати відповідні приклади 
Вовчик сидів на першій поділці числового відрізка. Він зробив два стрибки праворуч і опинився на поділці 6

запис в зошиті 1 + 1 + 4 = 6 1 + 2 + 3 = 6 
1 + 3 + 2 = 6 1 + 4 + 1 = 6 
4. Фізкультхвилинка 
Трішки ми попрацювали, 
Сили наші підупали, 
Треба нам би відпочити, 
Сили свої відновити. 
Нумо, дружно встанемо. 
І зарядку почнемо: 
Руки вгору, руки в боки 
І ще декілька підскоків. 
Руки вгору, руки вниз – 
До навчання знов берись! 
5. Розв’язування задач 
-Подорожуємо далі. Хто ж зараз допоможе нам, вкаже, де знайти Колобка? 
Взимку ляже спати 
Дядько волохатий, 
Лиш тоді устане, 
Як весна настане. (Ведмідь) 
-А він покаже нам доріжку до Колобка тільки тоді, коли ми доведемо йому, що вміємо розв’язувати задачі. 
а) Розв’язування задач- віршів 
Посадив ведмідь в садочку 
Шість берізок, два дубочки. 
Рахувати сам не вмів 
І зозулю попросив. 
Почала вона літати, 
Почала вона кувати. 
Та не може полічить. 
А ну, всі допоможіть. 
(6 + 3 = 9)

Їжак по гриби пішов, 
вісім рижиків знайшов. 
6 грибів поклав в корзину. 
Скільки залишились на спині? 
(8 – 6 = 2)

Білка- мама, білченя 
По горіхи йдуть щодня, 
А зриваючи горіхи, 
Білченя сказало тихо: 
-Ось чотири, ось це п’ять, 
Як же їх порахувати? 
(4 + 5 = 9)

Десять стиглих зерен сої 
Хом’ячок у нірку з поля 
За щоками наносив, 
З них чотири зранку з’їв, 
Лишок перегодом з’їсть. 
Скільки в нього зерен? 
(10 – 4 = 6) 
б) складання та розв’язування задач 
- З яких частин складається задача? 
- Давайте складемо і розв’яжемо задачі за коротким записом

І – 4 л І – 3 кг 
? кг 
ІІ - ?, на 5л більше ІІ – 6 кг 

І – 9 склянок на ? більше 

ІІ – 5 склянок на ? менше

-А тепер Ведмедик, хоче взнати, чи дізнаєтесь ви, хто ж йому забив гол із звірят. 
6. Фізкультпауза

Руки на парту, пальці в кулак. 
Зробимо вправу ми, діточки, так! 
Пальці стискаємо і розтискаємо 
Будемо вправу ми з вами кінчати, 
Буде нам легше тепер працювати.

7. Самостійна робота- розв’язування прикладів 
- Вже чується ,наче, пісенька Колобка. З ким йому залишилося зустрітися? 
У темнім лісі проживає, 
Довгий хвіст пухнастий має. 
Їй на місці не сидиться, 
Як зовуть її? 
(Лисиця) 
-Поки колобок котиться по дорозі, співаючи свою пісеньку, ми перші зустрінемося з Лисичкою і не дамо їй з’їсти Колобка . 
- Лисичка пропонує виконати самостійну роботу – розв’язати приклади. 
Я Лисичка , я сестричка, 
Не сиджу без діла. 
Ось завдання на увагу: 
Ви рішайте сміло 
-Як розв’яжете приклади, Колобок – ваш! 
   
10 – 5 + 2 = 10 – 6 + 4 = 10 – 8 – 2 = 
8 – 3 – 3 = 2 + 0 + 6 = 4 + 5 – 3 = 
6 – 1 + 4 = 9 – 4 – 4 = 7 – 3 – 3 = 
7 – 2 + 3 = 6 + 2 – 4 = 
4 + 5 + 1 = 5 + 3 – 6 = 
9 – 3 – 3 = 
- Молодці діти, допомогли залишитися цілим Колобку. Покотився він далі і опинився в 1-А класі. Побачив учнів і запропонував їм пограти у гру „День і ніч” 
8 – 6 + 1 + 2 – 1 + 4 – 3 
ІІІ. Підсумок уроку 
- Молодці, діти, ви допомогли Колобку. Ви показали, що вмієте розв’язувати приклади і задачі, а головне дружити. Допомагайте один одному так, як ви це робили на уроці.


Переглядів: 760 | Теги: додавання і віднімання

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar