Головна » Молодші класи » Години спілкування

Складання розповіді за поданими малюнками, опорними словами "Зелену красуню люблять усі"

Мета: Вчити учнів складати розповідь за малюнками і опорними словами; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи. 

Обладнання:ілюстрації із зображенням лісу і ялинки,проектор. 

Хід уроку. 
І.Організація класу. 
Гостинно просимо на свято рідної мови! 
Вона,як ніжна пісня колискова, 
Заходить серцем в душу з ранніх літ 
Це мова,наче пташка світанкова, 
Що гордо лине в свій стрілковий політ! 

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів. 
1.Відгадайте загадку: 
Влітку і взимку вбрання одне, 
Та кличуть дітки завжди мене, 
Щоб я на свято до них прийшла, 
Цяцьок багато їм принесла. 
(Ялинка) 

ІІІ.Повідомлення теми уроку. 
Сьогодні, діти,дідусь-лісовичок запросив нас на свято Нового року в ліс,щоб показати нам яка красива зима в лісі,яка красива зимою ялинка,про яку ми сьогодні на уроці будемо складати і записувати розповідь.Діти,а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? 

ІV.Новий матеріал. 
1.Вступне слово вчителя. 
А без подарунків на свято незручно йти.Кожен із вас візьме в подарунок ялинкову іграшку.Ця іграшка не проста,кожна має завдання,яке ви маєте виконати,перш ніж повісите прикрасу на ялинку.А щоб цікавою була наша екскурсія і веселим свято Нового року в лісі,ми з вами пройдемо особливими лісовими стежками. 
1.Стежинка милувань красою. 
2.Стежинка роздумів. 
3.Стежинка спостережень. 
4.Стежинка творчості. 
5.Стежинка побажань. 
Фізкультхвилинка.«Прогулянка в лісі» 
Діти лісом гуляли, (рухи руками,ногами) 
За природою спостерігали. 
Вгору — на сонце — подивились(дивляться на сонце, рух «ліхтарики») 
Промінчиками зігрілись. 
Метелики літали, (імітують метелика) 
Крильцями махали. 
Дружно плеснімо: раз, (плещуть в долоні) 
два, три, чотири, п'ять. 
Треба нам букет зібрать.( присідають, імітують букет) 
Раз присіли, два присіли, 
В руках дзвоники задзвонили. 
Вправо дзвін: (нахилили тулуб вліво) — 
Дінь-дінь! (вправо з «букетом»). 
Вліво дзвін.(показують пальцями і слідкують поглядом, як бджола летить) 
Дінь-дінь! (на ніс сіла бджола). 

2.А зараз,діти,ми з вами на стежинці милувань красою. 
-Чим вразив вас зимовий ліс? 
-Що особливо сподобалось? 
-Які стоять дерева? 
-З чим можна порівняти їх одяг? 
-якими словами –ознаками можна описати сніг?Сніг-(який?)….. 
-А як виглядають ялинки під снігом?(стоять в пухнастих шапках,а гілочки одягнені в теплі білі рукавиці) 
-А сумна чи весела ця ялиночка? 
-А чому сумна?(Боїться,щоб її не зрубали) 
Так,діти,ми з вами відсвяткували Новий рік вдома весело.На ялинці були красиві іграшки,гірлянди.Ви співали,танцювали,весело зустріли свято,одержали подарунки. 
-А в кого із вас була ялинка із лісу? 
-А які ялинки можна в лісі зрубати?Чому? 
-А що треба,діти,зробити,щоб не рубати ялинки,а вдома було святково? 

3.Розшифруйте текст: 
гаБато іслу - ен биазгу. (Багато лісу – не загуби. 
олМА іслу - ежбери. Мало лісу – бережи 
маНе іслу - сопади. Нема лісу – посади!) 

4.Стежинка побажань. 
Отож,діти,старайтесь красу рідної природи розуміти серцем. 
Я хочу,щоб яскравим цвітом 
Природа чарувала вас, 
Щоб так було не тільки літом, 
А й взимку і негоди час. 
Я хочу,щоб красу уміли 
Сприйняти люди серцем всі, 
Щоб цінували й розуміли, 
І поклонялися й красі. 
5.Асоціативний кущ. 

краса Дід Мороз подарунки 

зима ялинка дерево 

ліс вірш свято 

Я читаю слова,а ви плесніть в долоньки,якщо це слово підходить до опису ялинки:зелена,гарненька,червоненька,висока,маленька,гігантська,маленька, 
красива,святкова. 
Правильно ви виконали завдання. 
Найстаріша ялинка має вік 468 років;є ялинки,які росли 120-150 років,250-300 років.Вічнозелене дерево буває до 30 метрів і ,навіть,до 50 метрів в висоту. 
Ось і перші іграшки на лісовій ялинці. 

6.Зараз,на уроці ми будемо складати розповідь за малюнками і опорними словами. 

7.Ось ми вже й на стежинці роздумів.(Повторення знань про текст-розповідь). 
Технологія»Мозковий штурм». 
-Що таке текст? 
-Що таке розповідь? 
-З чого починається текст? 
-З яких частин складається текст? 
-Які вимоги до усного мовлення? 
-Якою повинна бути письмова розповідь? 
Ось ще з’являються іграшки на ялинці за ваші правильні відповіді. 

Фізкультхвилинка. 
«Ходить білочка по лісі». 
Ходить білочка по лісі,(діти ходять по кімнаті, простягають руки вперед), 
По високому, густому, (розводять в сторони, слідкують поглядом), 
По зеленому, рясному. 
В неї стежечок багато: (відводять руку у загадану сторону,слідкують поглядом) 
По землі і по деревах. 
Справа стежечка — до зірки, (повертаються назад, простягають руки вперед) 
Зліва стежечка — до шишки, 
Ззаду стежка — до горішка. 

8.Робота над серією малюнків про ялинку. 
А зараз ,діти,ми проходимо з вами по стежинці спостережень. 
Розташуйте малюнки в потрібному порядку. 
1.Ялинка новорічна. 
2.Прикрашання ялинки. 
3.Ялинка в лісі. 
4.Звірята біля прикрашеної ялинки. 
Чому ви їх розташували так,а не інакше? 

9.Робота в групах. 
1група: 
Дібрати слова-ознаки до слова «ялинка». 
Технологія «Павутинка». 
лісова красуня 
тендітна 
Ялинка зелена 
загадкова 
сумна 
ніжна 
пухнаста 
2 група: 
Дібрати слова-дії до слова «ялинка»: 
росте 
зеленіє 
сумує 
Ялинка святкує 
пишається 
прикрашає 
веселить 
3група: 
Добір заголовка до розповіді. 
4група: 
Підібрати спільнокореневі слова до слова «ялинка» - ялинка-ял(инка),ял(иця), ял(инковий). 

10.Стежинка творчості.Усне складання розповіді учнями «Зелену красуню люблять всі». 

11.Записування учнями тексту-розповіді в зошит. 
Варіанти: 
1.Запис тексту,колективно складеного учнями під керівництвом вчителя. 
2.Самостійно записати учнями свій складений текст. 

12.Читання окремими учнями записаного в зошити тексту. 

13.Бесіда. 
Як ви думаєте,діти,чи веселіше стало звіряткам в лісі біля ялиночки яку ми наряжали? 
Які почуття викликають у вас лісові мешканці? 
Аж ось і звірятка підійшли до ялинки і кожен приніс їй свій подаруночок. 
Підросла ялинка на радість дітворі 
Простягає нам засніжені гілки: 
-Будем разом святкувати,малюки! 
На самісінькій верхівці у горі 
Причепили,ми барвисті ліхтарі, 
Запросили і звірят ми,і пташат: 
-А давайте-но ялинку прикрашать! 
Поспішала до ялинки. 
Стрекотала без зупинки 
Всім сорока про своє: 
-Сто прикрас у мене є! 
Пристрибала до ялинки 
Тиха білка-сіроспинка: 
-Подивіться,чи потрібні 
Отакі горішки срібні? 
Сів шишкарик на ялинку 
На однісіньку хвилинку. 
Почіпляв він на гілки 
Позолочені шишки. 
Скочив зайчик під ялинку, 
Розшнуровує торбинку. 
А в торбинці тій не пусто, 
В ній цукерки і….капуста. 
Ну,а хто ж це під ялинку 
Лісову приніс хатинку? 
Лис приніс її сюди 
І хвостом замів сліди… 
Дід Мороз руками сплеснув: 
-Диво з див! 
Не стрічав я ще такого,де ходив.- 
А Снігурка,наче дівчинка мала, 
У танок навкруг ялиноньки пішла. 
Біла хусточка,мов птиця у руці. 
Ой,які ж ви,малишнята,молодці! 
Від Мороза і Снігурки вам поклін! 
З Новим роком!Хай щасливим буде він! 

V .Підсумок уроку. 
-Чи справдились ваші очікування? 
-А у кого не справдились?Чому? 
-Що нового ви для себе взяли? 
-Який висновок ви зробили для себе на сьогоднішньому уроці? 


Автор: Кравченко Алла Анатоліївна. м.Нова Каховка.


Переглядів: 1010 | Теги: розповідь, Кравченко А.А.

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar