Головна » Молодші класи » Читання

У дитинстві вивчене, що на камені висічене

У дитинстві вивчене, що на камені висічене (Д. Павличко «Школа»; Л. Глібов «Бачити — не бачить»; В. Фетисов «Хто чого вчиться»; С. Жупанин «У Лісовій музичній школі»; В. Лучук «Крокодилів урок»)

  Мета:  ознайомити  дітей  із  новим  підручником;  вчити  орієнтуватися в ньому; навчати учнів виразно читати вірші, інтонувати речення, аналізувати прочитане; формувати в школярів інтерес до навчання; прищеплювати любов і повагу до школи.

Хід уроку

  І.  Організаційний момент

Учитель

Навчальний рік почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож дозвольте розпочати,

Кличе в подорож дзвінок.

 II. Ознайомлення з новим підручником «Читанка»

Бесіда вчителя, розчитування

— У першому класі ми з вами навчалися читати. Який підручник нам у цьому допоміг?

— Тож згадаймо уроки нашого Букварика.             

— Молодці! Ви добре пам’ятаєте все те, чого навчив вас Букварик.

У другому класі на уроках читання ми поринемо у чарівний святхудожнього слова. Будемо читати багато чудових оповідань, віршив, казок, будемо знайомитися з їхніми авторами.

 Допоможе нам у цьому новий підручник. Як він називається, ми прочитаємо у виділеному стовпчику, коли розгадаємо кросворд.

 

1.  Книга, яка містить основні відомості в галузі якоїсь науки і потрібна для навчання. (Під­   

ручник)

2.  Друковане видання у вигляді скріплених разом і переплетених аркушів з яким-небудь текстом. (Книжка)

3.  Той, хто навчає у школі. (Учитель)

4.  Учні отримують у школі міцні… (знання).

5.  Той, хто навчається в школі. (Учень)

6.  Навчально-виховний загальноосвітній заклад, покликаний здійснювати навчання і виховання дітей. (Школа)

7.  Приміщення для занять у школі. (Клас)

Учні розглядають підручник.

— Хто зображений на обкладинці?

— Чи впізнали ви, з яких казок завітали ці герої?

— Чудові ілюстрації до підручника намалювали художники.

Щоб легше було зорієнтуватися, в будь-якому підручнику є зміст. (Учні розглядають зміст підручника. За завданнями вчителя відшукують твори. Знаходять назви розділів, які надруковані синім кольором. Вчитель читає напутнє слово (С. 3).)

 III. Фізкультхвилинка

 IV. Cприймання учнями нового матеріалу

— Як називається I розділ у нашій Читанці?

— Про що йтиметься у творах цього розділу?

— Школа стала для нас домом. Тут ми ростемо, стаємо розумними, здобуваємо знання й опановуємо рідну мову. Тому розділ розділено на дві частини.

1. Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Школа».

1) Читання вірша вчителем.

— Чи сподобався вам вірш? Чому?

— Із чим автор порівнює школу?

— Із ким — дітей?

2) Словникова робота.

Рій            бджоли        

мрій         сміються

вмить      здається

довкола  задзвенить    

Учні читають слова зверху вниз і навпаки.

— Чи всі слова зрозумілі?

— Прочитайте трискладові слова, слова з буквосполученням дж, дз, слова з ь.

3) Читання вірша учнями. Вибіркове читання.

— Із чим автор порівнює школу? Чому?

— Із — ким дітей? Чому?

— Що ви знаєте про бджіл? Які вони?

— Про кого говорять: «Трудиться як бджілка»?

  2. Опрацювання загадки Леоніда Глібова «Бачити — не бачить».

Читання загадки вчителем.

— Чи відразу ви відгадали загадку?

— Які рядки вірша вам допомогли це зробити?

3. Опрацювання вірша Володимира Фетисова «Хто чого вчиться».

1) Читання вірша вчителем.

2) Словникова робота.

Хащі

3) Робота над виразним читанням вірша.

4) Гра «Оркестр». Читання вірша індивідуально і хором.

4.  Опрацювання вірша Степана Жупанина «У Лісовій музичній школі».

1) Прослуховування запису голосів птахів.

2) Учні імітують стук дятла, спів солов’я.

3) Словникова робота.

Ритміка — рівномірне чергування звукових елементів.

4) Читання вірша за строфами.

5) Робота над змістом вірша, відповіді на запитання за змістом вірша у підручнику.

5. Опрацювання вірша Володимира Лучука «Крокодилів урок».

  

1) Учні розглядають зображення крокодила на картинці. Розповідають, що вони знають про цю тварину.

2) Читання вірша вчителем.

— Який настрій у вас після прослуховування вірша?

3) Читання вірша учнями за особами (Крокодил, автор, гусач, «Кря-кодил» тощо).

 V. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на уроці?

— Чи сподобався вам урок?

 VI. Домашнє завдання

Вивчити прислів’я (С. 10).

Додатковий матеріал

Зашифровані речі

Учитель демонструє учням малюнок, на якому зображено 8 преметів, 7 з яких — навчальне приладдя, 1 — іграшка.

— Подивіться уважно на малюнок і скажіть, скільки предметна ньому зображено. Яка річ є зайвою? Чому?

— Одного разу, давним-давно, коли теперішні дорослі Літери були всього лише малесенькими кривульками, ховаючись у вечірніх сутінках, до королівства Букваріус потрапила стара відьма Безграмотність. Усюди, де вона з’являлася, починалися хаос та безлад, тому мешканці королівства звідусіль її проганяли. Нам потрібно прогнати її зі слів, що означають навчальне приладдя. Вгамуймо Безграмотність!

Зопит (зошит), пинал (пенал), рушна (ручка), оливец (олівец), клижко (книжка), гамка (гумка), лєнєйка (лінійка).

Для кращого засвоєння назв навчального приладдя доцільно запропонувати учням вивчити вірш або відгадати загадки та записати слова-відгадки.

Портфель — мій друг і помічник.

Я до портфеля дуже звик.

І він без мене ні на крок:

Зі мною йде він на урок.

Портфель за мною залюбки

І ручку носить, і книжки...

В. Бойченко

Дерев’яний

Та довгенький,

Маю носик я

Гостренький.

На білому

Слід лишаю

І всіх діток

Потішаю. (Олівець)

Г. Бойко

Я, не шкодуючи себе,

Служити ладен вам щодня.

Червоне, жовте, голубе

Носити можу я вбрання.

З братами я в коробці сплю.

Тож розбудіть хутчіш мене.

Бо дуже, діти, вас люблю,

Хоч серце в мене й кам’яне. (Олівець)

П. Ребро

Бачить — не бачить,

Чути — не чує,

Мовчки говорить,

Дуже мудрує.

Часом захоче —

Правди навчає;

Іноді бреше,

Всіх звеселяє.

Люба розмова, —

Будемо, діти,

З нею довіку

Жити-дружити.

Хто ж то такая

В світі щаслива,

Мудра, правдива

І жартівлива?

Як не вгадали,

Стану в пригоді:

Річ коротенька —

Книжка та й годі.

Л. Глібов

Я негарно написала,

А вона все те злизала.

Олівців моїх сусідка,

Ця вертлява буквоїдка. (Гумка)

Л. Куліш-Зіньків

Ні небо, ні земля,

А щось твердеє і біле,

Троє по нім ходять і одного водять;

Двоє доглядає, одне поганяє.

(Папір; троє пальців «водять» ручку; двоє очей «доглядають»; голова «поганяє».)

Олена Пчілка


Переглядів: 593 | Теги: павличко, жупанин, Глібов, Лучук, Фетисов

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar