Головна » 6 клас » Світова література

Роман Д. Дефо як започаткування «робінзонад»

Мета: підбити підсумки за вивченим твором; з’ясувати значення слова «робінзонада»; розвивати зв’язне мовлення; використовувати міжпредметні зв’язки (література — географія, біологія); розвивати логічне мислення; виховувати допитливість, кмітливість.

Обладнання: картки-пам’ятки «Поради юним мандрівникам», зображення тварин (пінгвіни, тюлені), картки з кросвордом, головоломкою.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань; комбінований урок-гра.

Тільки людина може здійснити неможливе.

Р. Емерсон Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

— Р. Емерсон, американський філософ і поет, вважав, що тільки людина

може здійснити неможливе. Чи стосуються ці слова героя роману Д. Дефо Робінзона Крузо?

Хочете відчути себе робінзонами? Тож перевіримо, чи готові ви до цього.

ІІ. Узагальнення набутих знань

1. Перевірка домашнього завдання (твір-мініатюра «Якби я був Робінзоном»)Прочитати або розказати про одну річ, яку б ти взяв із собою на безлюднийострів. Пояснити свій вибір.

2. Слово вчителя

— Популярність роману Дефо була настільки великою, що вже невдовзі в літературі з’явилися численні наслідування. А в літературознавстві виник новий термін «робінзонада».

Так почали називати опис пригод на безлюдній землі (острові), де людина, опинившись наодинці з природою, повинна була боротися за виживання, виявляючи силу духу й розуму.

У кожній з книжок Робінзон мав інше ім’я та національність, були навітьРобінзон-жінка та Робінзон-невидимка. Найбільша кількість переробок творуДефо належить французам та німцям. Німецькі письменники видали близько40 робінзонад. Серед відомих творів — «Життя та пригоди Джона Даніеля»,«Морські пригоди Пітера Вількінса (1751)», «Життя та пригоди Вільяма Бінг-фільда» Р. Пултока (Англія, XVIII ст.), «Самітник Тихого океану» Ж. Псіхіарі(Франція, XIX ст.), «Таємничий острів» Ж. Верна (Франція, XIX ст.), «Острів

Фельзенбург» І. Г. Шнабеля (Німеччина, XVIII ст.), «Новий Робінзон» Й. Кампе (Німеччина, XVIII ст.).

3. Виступ учнів-«істориків»

4. Виступ учнів-«біологів» та «географів»

Поради юним мандрівникам

Щоб вирушити у подорож, треба знати чимало. Якщо ви заблукали…

ІІІ. Гра «Останній герой»

Цікаво!

«Останній герой — 1» знімали протягом 38 днів на островах архіпелагу Бокасдель Торо біля Панами. Події проекту «Останній герой — 3» за участю зірок шоу-бізнесу відбувалися на островах Домініканської республіки. Робота в групах

Завдання № 1

-Робінзонові довелося чимало попрацювати, щоб доправити до свого островаїстівні припаси. Він навчився їх цінувати так, як раніше цінував тільки гроші й свободу. Давайте ми попрацюємо й визначимо, назви яких продуктівзашифровані у головоломці (читати треба зліва направо через одну букву).

1) СХУЛХ ІАБРЗІЕРРИНСО (сухарі, рис, хліб, зерно).

2) МС ’ИЯРСВОИМНУО К…А (м’ясо, мука, сир, вино).

Завдання № 2

— Робінзонові пощастило перевезти на острів чимало корисних речей. Давайте пригадаємо, які саме. Якщо ви запишете всі слова правильно, то дізнаєтесь, яку дорогоцінну знахідку віддав би герой за корабель із золотом. (Інструменти

По горизонталі:

1. Вид набоїв. (Дріб) 2. Вогнепальна зброя. (Рушниця) 3. Інструмент дроворуба. (Сокира)        4. Оснащення корабля. (Вітрила) 5. Вибухонебезпечний порошок. (Порох) 6. Аксесуар для паління. (Трубка) 7. Інструмент для різання. (Ніж) 8. Інструмент для заточування ножів. (Точило) 9. Вид кріплення. (Цвяхи)

Завдання № 3

- Бережливо й шанобливо ставився Робінзон до будь-якої дрібнички, яка могла стати в пригоді на безлюдному острові. І лише про одну річ він зневажливо сказав: «Непотрібний мотлох, навіщо ти мені тепер? Ти не вартий, щоб нахилитися й підняти тебе з землі. Всю цю купу… (золота) я ладен віддати за будь-який з цих ножів!» Про що говорить герой? Чому?

Підбиття підсумків гри

IV. Підбиття підсумків уроку

- Чого навчає книга «Робінзон Крузо»? Які риси характеру допомагає виховувати? 

V. Домашнє завдання

Прочитати роман Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Індивідуальне завдання: учням-«бібліотекарям» підготувати повідомлення про зміст творів Ж. Верна.


Переглядів: 163 | Теги: Дефо

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar