Головна » 5 клас » Світова література

Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Автобіографічні мотиви та багатоплановість повісті

Мета: допомогти учням розібратися в будові великого епічного твору; з’ясувати роль спостережень та переживань автора у творі; розвивати навички виразного читання, переказу повісті, уміння визначати сюжетні лінії та епізоди, характеризувати героїв і художні засоби, висловлювати власну думку; виховувати повагу до старших, уміння орієнтуватися в складних ситуаціях, почуття оптимізму.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: повість, автобіографічний твір, мотиви, багатоплановість, художні образи та художні засоби.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Письменники — люди особливі. У них багаті фантазія та творча уява.

Але найкраще пише той, кому близькі думки й почуття героїв, добре знайомі

складні ситуації, радощі й печалі життя. Як ми знаємо з біографії, Марк Твен

був саме такою людиною. У дитинстві — бешкетник, винахідник, кмітливець.

У юності й дорослому житті — людина, яка багато знала й бачила, змінила чимало професій, відчула радість перемоги і гіркоту поразок, невдач, злиднів.

Утім письменник не забув, як йому жилося в дитинстві, що тоді хвилювало,

з чим він, стикаючись із дорослим життям, погоджувався, а що категорично не сприймав.

Отже, завершуючи ознайомлення з повістю Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», ми відчуваємо, що це пригоди не лише хлопців, а й самого автора, навіть

його тітонька Поллі сприймається нами як близька людина. Звісно, історії, які

траплялися з хлопцями, мабуть, дуже перебільшені, але цілком імовірні, що

є характерною ознакою художнього твору.

Отже, вперед, до «Заключного слова»!

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

 Перекажіть епізод про те, як і чому Том і Беккі заблукали в печері. Зверніть увагу на те, чи робили вони що-небудь для своєї безпеки. (Захопилися;

прокинувся дух дослідників; ставили знаки на стіні свічкою; втікали від

кажанів)

 Повідомлення (стислі) учнів про сталактити й сталагміти, кажанів.

 Згадайте ситуації, в яких Том повівся:

як лицар;

як кмітлива людина;

як сміливець.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Прогнозування учнів

 Як ви вважаєте, чим закінчиться пригода Тома і Беккі в печері й узагалі

твір? (Відповіді учнів.)

2. Виразне читання XXXII, XXXIII, XXXIV розділів повісті Марка Твена

(с. 277–280 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко;

с. 221–227 — за підручником Є. Волощук або за повним текстом)

3. Словникова робота за запитаннями учнів

4. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

 Чи справдилися ваші передбачення? Якою мірою?

 Що найбільше вразило вас у прочитаному?

 Чи варто було, на вашу думку, Томові під час розповіді про своє з Беккі визволення з печери додавати «чимало власних вигадок, щоб було цікавіше»?

 Що негативного було в поведінці та діях хлопців? («Пахкали люльками»,

наражалися на небезпеку)

 Що здалося вам смішним у прочитаних розділах, наприклад, у XXXIV? (Як

дорослі, знаючи вже таємницю Гека, хвалили його; яких мук завдавав Гекові новий костюм.)

 У чому виявляється американський національний характер твору? (Удова

Дуглас вирішила взяти Гека на виховання, дати йому освіту й допомогти

відкрити свою справу; зберігання середнім класом грошей у банку; деякий

авантюризм, потяг до мандрів і пригод, винахідливість.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прочитайте вислів американського письменника-критика про повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра».

(Зліва направо: «Це найкраща повість, написана для хлопчиків».)

VI. Домашнє завдання

Прочитати «Заключне слово» повісті (с. 281–184 — за підручником

Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; Є. Волощук — за повним текстом); повторити основні епізоди твору, уміти переказувати від імені героїв, характеризувати образи.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

 «Якби я потрапив (потрапила) у печеру…»;

 «Якби я знайшов (знайшла) скарб…»;

 «На мою думку, письменник…»;

 «Кінець твору мені здався…».


Переглядів: 570 | Теги: Твен

Схожі уроки:
Всього коментарів: 0
avatar