Головна » Зарубіжна література

Туве Маріка Янсон

Туве Маріка Янсон – геніальна фінська казкарка і художниця, авторка повістей про Мумі - тролів Автор презентації – вчитель Великокусковецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Солонина О.П.

Туве Маріка Янсон (9 серпня 1914 – 27 червня 2001) Стала всесвітньовідомою, найзнаменитішою казкаркою Фінляндії завдяки своїм книгам про Мумі - тролях

Нехай зустрічаються зі мною в моїх книжках!.. Туве Янсон

Туве Янсон росла в дружній мистецькій родині (батько - скульптор, мати – художниця, ілюстратор книг, брати - фотограф і художник). Юність провела в місті Гельсінкі. Навчалась в художніх школах Стокгольма та Парижа. Подорожувала Італією, Францією і Німеччиною.

Багато часу Туве проводила у бабусі, яка жила біля лісу в містечку Бліда. Цей ліс у мріях дівчинки ставав казковим. Вона придумувала його мешканців . Так і народилися кумедні Мумі - тролі.

Отакого непростого героя вигадала юна дівчинка Туве, сидячи в теплому будиночку на березі Фінської затоки, куди вона з батьками приїжджала на літній відпочинок. Цікаво, що спочатку народився намальований Мумі – троль.

Про мумі - тролів Янсон написала 9 повістей

За свої казкові твори Туве Янсон отримала високі відзнаки різних країн: Премія імені Нільса Хольгерсона кращому дитячому письменнику року (1953); Медаль Г.Андерсена за внесок у розвиток дитячої літератури (1966); Премія Шведської академії мистецтв (1972); Золота Президентська медаль Фінляндії (1976); Почесне звання доктора мистецтвознавства університету Гельсінкі (1978); Премія імені Сельми Лагерлеф за внесок у літературу (1993); Літературна премія Американо-Скандинавського культурного фонду.(1996). З 2002 року у Фінляндії засновано премію імені Туве Янсон, яку вручають письменникам, котрі пишуть для дітей.

Муми-тролі — далекі нащадки скандинавських тролів. Вони дуже маленькі та товстенькі, з великими головами, подібні до  бегемотиків. На малюнках самої письменниці мумі-тролі подібні на загадкових маленьких звірят, що ожили з дитячих малюнків. В минулому мумі – тролі жили в оселях людей, як тролі і домовики. Але згодом почали шукати інші домівки.

В книгах Туве Янсон розповідається про одну сім’ю мумі - тролів — Мумі - сімейство, яка живе у заквітчаній Долині, що розкинулася біля підніжжя Самотніх Гір. ЇЇ мешканці маленькі й пухкенькі, кумедні й симпатичні, щирі й добродушні істотки – мумі – тролі, а разом із ними багато інших цікавих створінь.

Мумі - мама - дружина Мумі - тата, мама Мумі - троля. Найкраща мама у світі! Завжди готова прийняти нових друзів улюбленого сина, нагодувати їх, пригорнути, заспокоїти, сказати добре, лагідне слово...

Мумі - тато має золоті руки, збудував блакитний будиночок. Він з великою повагою ставиться до Мумі - мами, для нього її слово – закон. Мумі – тато не боїться нічого, він любить море і гарні пригоди, пише цікаві мемуари. 

Мумі - троль – син Мумі - мами та Мумі - тата. Дуже зворушливий, добрий і чуйний, в цілому сміливий, але іноді чогось боїться... Легко заводить нові знайомства, чим іноді добавляє клопоту Мумі - мамі...

Чмих – син Сос і Шнирька. Трішки жадібний, любить поскиглити. Небайдужий до всього яскравого, мріє мати власного друга, іноді самотній. Іноді проявляє почуття страху, неспокою...  

Хропся – сестра Хропуся. Власниця шовкової гривки і золотого браслета. Дуже любить прикраси і крутитись перед дзеркалом. Була врятована Мумі - тролем від ядовитого куща чортополоху.

Хропусь – брат Хропусі . Зовні схожий на Мумі - троля, але змінює колір відповідно до настрою. Дуже любить бути як головою так і секретарем на різних зборах. Дуже серйозний...

Гемуль – досить нудний. Любить командувати і ніколи не визнає своїх помилок. Колекціонує марки та рідкісних комах...

Ондатр – справжній філософ. Цілісінький день лежить в гамаці з розумною книгою. Іноді не зважає на те, що ті, хто поряд з ним вимушені піклуватися про нього... Буває нудним...      

Чи готові ви познайомитися з пригодами мумі - тролів?

В містечку Наанталі побудований парк мумі-тролів. Парк працює тільки влітку, бо взимку мумі-тролі сплять

Культурне значення книг про мумі - тролів Персонажі книг про мумі – тролів зображені на літаках фінської авіакомпанії Finnair, їх зображують на сувенірах, вони є частиною масової культури Фінляндії.

«Кожна дитяча книжка має містити в собі стежку, перед якою дорослі зупиняються, а дитина йде далі» Туве Янсон

Будиночок мумі – тролів, наче казкова рукавичка, відкритий для гостей, їх стає щоразу більше. Я переконана, що і Вам так само будуть раді, якщо Ви завітаєте в осяяну сонцем Долину, у чудову і незвичайну Країну Мумі – тролів!


Теги: Солонина О.П., Янсон
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 240/32


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar