Головна » Зарубіжна література

Традиційність і своєрідність вирішення проблеми „поет і натовп”. Урок із світової літератури для 10 класу

Мета: розкрити особливості вирішення в поезії питання «поет і натовп», поглибити  уявлення про естетичні погляди Бодлера, розвивати асоціативне мислення, комунікативну компетентність, виховувати потребу спілкування з мистецтвом.

Обладнання: тексти,  відеоілюстрація до твору «Альбатрос», картки для рефлексії,  медіа.

Тип уроку  урок  аналізу художнього твору

 

Хід уроку

 

І. Психологічна адаптація до уроку    3 хв

Слово вчителя. Уявіть себе птахом. Який ваш птах? Чому саме цей?

Розмістить силуети птахів на поверхні уявного моря.

(На дошці розміщується малюнок моря, до якої кріпляться зображення)

Що потрібно птаху,  аби злетіти?

Маю надію, що наше сьогоднішнє спілкування допоможе всім, принаймні тим, хто цього прагне, здійнятися у небо.

ІІ. Визначення теми і мети уроку      3 хв

Учням роздаються уривки з віршів Бодлера, з виділених букв слід скласти ключові слова і сформулювати тему уроку.

 

Обожнюю тебе, немов ночей склепіння,

О амфори журби, о світле безгоміння,                              альбатрос

Тим більше я тебе кохаю, чарівна,

Чим більше є верстов між небесами й мною,

Що видається нам насмішкою легкою.

 

Коли в розпусників яскрава зоряниця

Бере у спільники суворий Ідеал,

То янголом стає приборканий шакал,

Цілком по-месницьки вчиняє таємниця.                          поет

 

Забравши кулачки собі в кишені драні,

Накинувши своє обшарпане вбрання,

Я, Музо, раб твій, брів під небом навмання

І марив — о-ля-ля! — про чарівні романи!                    натовп

 

Тема уроку “Вирішення проблеми поет і натовп у вірші «Альбатрос»”.
Запропонуйте завдання до уроку.

 

ІІІ. Аналіз художнього твору

Слово вчителя. (Учням надані уривки з віршів про поетів і поезію)

Тема митця, поета, його долі традиційна в літературі. Всі автори в усі часи висвітлювали відносини між митцями і «іншими», міркували над роллю поета у житті.

Визначте спільне в ставленні до поетів і поезії відомих авторів.

Учні читають уривки і коментують.

Поэт, тебе ли покарать

Пороки мира вековые?

Один - ты осужден страдать,

Тебя осмеивать - другие!    А. Блок

 

                      Поэт, ты не понят людьми.

                      В глазах не сияет беспечность.

                      Глаза к небесам подними:

                      С тобой бирюзовая Вечность.  Андрей Белый

 

Я в людей не проситиму сили,

Я нічого в житті не просила,

Як не просять гранітні схили,

Щоб у спеку дощі їх зросили.

Я в людей попрошу тільки віри

В кожне слово, почуте від мене.   Ліна Костенко

 

Прогнозування тексту

Бодлер також має своє бачення проблеми значення поета і поезії в житті і зображує її у вірші «Альбатрос». Спробуйте уявити, як вирішується ця тема. (Демонструється відео на сюжет твору, текст звучить французькою мовою.)

Які інтонації відчули?
Які символи побачили? Що вони мають означати?

Індивідуальне завдання.

Порівняти різні переклади вірша, визначити, який ближче до оригіналу                                                                        Додаток 1

Читання вірша українською мовою, аналіз твору

Назвіть дійових осіб вірша.
Що відбувається між матросами і птахом?
Навіщо матроси знущаються з альбатроса?
Яким постає у вірші альбатрос?
Де альбатрос почуває себе зручніше? Що з ним на палубі корабля? Як називається  такий прийом? (антитеза)
Покажіть, заповнивши таблицю, різницю між альбатросом у небі і на палубі.  Наприклад:

 

у небі

на палубі

Який? Як?

Сніжно-білий

кривий

величний

приборканий

 

незграбний

Хто?

велетень

каліка

владика

блазень

дії

пролітає

кульгає

висновки

Блакить - свобода

земля – тюрма для птаха

альбатрос - поет

матроси - натовп

небо – творчість. мистецтво

немає місця на землі поету

 

(Таблиця перевіряється вибірково)

Прочитайте рядки,  в яких висловлена ідея твору.
Крила заважають поету жити на землі. А що символізують крила?

(Талант, дар, велич, інакість)

Як могло статися, що величний птах став полоненим матросів?
Чи можна уникнути суперечності між поетом і натовпом?
Поясніть, у чому полягає відмінність зображення теми поету і натовпу.

За Бодлером,  поет увесь час поряд з людьми, він їх постійний супутник, вони йому цікаві, можливо, поет навіть хоче стати таким, як люди, жити  на землі. Але він інший – у нього крила. Натовп (матроси) спостерігають  за поетом-птахом, визнають його велич, але заздрять таланту, намагаються у слушну мить принизити, поставити  в незручне становище, висміяти. Отже, талант і натовп – це завжди протистояння,  завжди  драма митця.

Виступ учнів, що працювали з перекладами вірша

Класу пропонується оцінити роботу за схемою.                            Додаток  2

IV. Інтерпретація твору

Комунікативно-ситуативна вправа (у групах).  Об»єднання в групи довільне.  Модель пред»явлення висловлювання «Снігова грудка».

Варіанти завдання:

Дати пораду митцю – альбатросу, як протистояти натовпу.

Звернення до натовпу від поета. (Учні і вчитель оцінюють відповіді) .

 

V. Домашнє завдання на вибір

Провести міні - дослідження «Тема поета у світовій літературі»***

Підготувати виразне читання улюбленого вірша *

Підготувати виразне читання вірша з літературознавчим коментуванням**

VІ . Рефлексія

    Якщо сьогодні на уроці ви співчували альбатросу, якщо  вам захотілося мати крила попри всі небезпеки, подаруйте вашім символічним птахам небо -  підніміть їх з бірюзової поверхні моря у безмежну блакить.


Теги: Бодлер, Созанська О.М.
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 730/159


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar