Головна » Зарубіжна література

Розробки уроків за творчістю Е. Сетона-Томпсона зі світової літератури в 5-му класі

Мета:

ознайомити учнів з життям і творчістю Ернеста Сетона Томпсона;
навчати виділяти основні епізоди з біографії письменника;
розвивати вміння висловлюватись, критично мислити;
виховувати любов до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:   портрет Е.Сетона-Томпсона, презентація, виставка книг письменника, аудіо запис «Голоси птахів».

 

Хід уроку

ЕПІГРАФ:                                                        Треба прагнути бути людиною,

не зважаючи на всю жорстокість

навколишнього світу

                                       О. Генрі

 

I. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

ΙΙ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.

Вступне слово вчителя.

Діти, чи вмієте ви слухати природу? Чи прислухались ви до шепоту вітру? Чи здогадуєтесь, про що говорять квіти? Чи задумувались, про що співають птахи?  Давайте прислухаємось.

 (Лунає фонозапис «Голоси птахів».)

 Не кожен може почути розмову тварин. Чи вдалося вам зрозуміти, про що ж говорили  птахи?

 (Учні  висловлюють свою думку).

Це дуже важливо – відчувати і розуміти природу. Це закладено  в нас, адже ми самі – частинка природи.

Діти, сьогодні ми познайомимося  з великим знавцем природи, канадським письменником Сетоном-Томпсоном. Він написав багато оповідань про тварин, які читають у всіх країнах світу. А канадські індіанці дали йому ім'я Чорний Вовк.

Ернест Сетон-Томпсон народився (1860—1946) в Англії, у невеликому містечку Саус-Шільдсе. Але він не був англійцем за походженням. Його предки були вихідцями із Шотландії. Перекази про славне минуле любовно зберігалися в сім'ї, як і про мисливські успіхи багатьох їх членів, які належали до старовинного роду, особливо про лорда Сетона, пристрасного мисливця, який убив у тому ж XVIII столітті останнього вовка на Британських островах. Багато років по тому, ставши відомим письменником, Ернест відновив старовинне прізвище роду, зберігши на якийсь час подвійне прізвище, під яким він і утвердився як письменник у світовій літературі.
     Як людина різнобічно обдарована, він розповів про своє життя в написаній ним на схилі років книжці «Стежка художника-натураліста» (1941), в російському перекладі «Моє життя».

Батько майбутнього письменника був людиною заможною, власником близько десяти суден, які перевозили товар в усі кінці світу. Численна родина — ву ній було чотирнадцять дітей (четверо з них померло в ранньому віці) — жила в достатку. Сетон-Томпсон був наймолодшою, десятою дитиною. Уже в ранньому віці він пройнявся любов'ю до тварин. Хоч би як гірко він плакав, варто було лише йому сказати: «Дивись, пташка!» або показати якусь комашку, щоб він замовк. Взимку, як він згадував, мати, бувало, закутуючи його в ковдру, говорила, щоб він уявив себе деревцем. Увійшовши в цей образ, хлопчик, не ворухнувшись, годинами просиджував десь коло стіни..

 У перші роки дитинства Сетона-Томпсона справи батька погіршилися, і, коли хлопчику виповнилося шість років, уся родина переїхала в пошуках щастя до Канади. Спочатку вони улаштувалися в місті Ліндсей, у провінції Онтаріо, а чотири роки по тому переїхали до Торонто, тоді невеличке містечко, оточене лісами.

Цей переїзд до Канади визначив подальшу долю письменника. Хлопчик опинився в зовсім незвичних для нього умовах. Йому відкрився новий світ лісів, де було багато різноманітних тварин та птахів.

Юному Ернесту найбільше запам'яталося, як руками батьків та братів був зведений їх перший дім, у будівництві якого і він, малюк, теж брав участь. Також він запам'ятав  далеку  дорогу  до  школи,  коли  він  якось ледь не  замерз.

Весь свій вільний час хлопець завжди проводив у полях, лісах, спостерігаючи за життям тварин та пташок. Уже до закінчення школи він знав, що стане натуралістом. Але батько  вважав,   що    краще  вчитися   на художника,    малюючи   своїх    улюблених   тварин.   Тому Ернест почав малювати. Навчав його  місцевий  майстер.  Юнак  вступає   до місцевої  художньої школи, де отримує золоту медаль.

2. Робота за змістом почутого.

         Виконати завдання на встановлення відповідності.

         Встанови відповідність:

   

   Ернест Сетон-Томпсон народився                          із Шотландії

   Його предки були виходцями                                  художником

Згодом сім'я проживала                                             в Англії

Сетон-Томпсон мріяв стати                                      почав малювати

 Враховувуючи побажання батька, Ернест            в Канаді

 

Слово вчителя.

У 1879 році Ернест їде до Лондона вступати до Королівськї Академії Мистецтв. Але тільки наступного року він був зарахований і одержав можливість пройти семирічний курс навчання. Найбільшою втіхою для нього тоді було відвідування зоопарку, де він просиджував цілими днями, роблячи ескізи тварин. Але провчився він в академії недовго. Постійна потреба в грошах, голодування надірвали його сили, і він змушений був повернутися додому в 1882 році.

Сетон-Томпсон оселився в Манітобі й повернувся до своєї улюбленої справи — спостереження за тваринами. У цей час він пише й публікує багато статей про тварин, а в 1886 році виходить його перша книга «Ссавці Манітоби» після якої невдовзі й з'явилася низка видань наукового характеру.

У 1898 році Сетон-Томпсон видав книжку «Тварини, яких я знав» (у російському перекладі «Мої дикі друзі»), яка змусила заговорити про нього як про письменника, котрий знову відкрив для людини світ тварин. Услід за нею з'явилися такі книжки, як: «Доля гнаних» (1901), «Тварини-герої» (1905), «Дикі тварини у себе вдома», що лише зміцнили про нього це враження.

Головні герої Сетона-Томпсона — не лише однієї, двох, а кількох десятків книжок — тварини. Іноді свійські, але здебільшого дикі, лісові, яких сучасним людям, як правило, доводилося бачити лише в зоопарку, в маленькій і незручній клітці.

 

4. Сетон-Томпсон – художник-анімаліст.

 (На партах в учнів – роздатковий матеріал.)

Пропонований текст для опрацювання. Робота в парах: поставити запитання один одному за поданим текстом.

А чи знаєте ви, що Сетон-Томпсон сам малював ілюстрації до своїх творів?

«Що таке бути натуралістом? Нісенітниця! Хіба це професія? – думав батько хлопчика, віддаючи його вчитися майстерності  живописця у художниці, що жила неподалік. – Писати картини і продавати їх – ось справа, що заслуговує на увагу.» Старший Сетон-Томпсон і не уявляв, як можна поєднати цікавість до світу тварин з талантом художника. Юний Ернест довів, що це можливо. Першою картиною, яку він написав олією, був портрет яструба. Цього птаха, як потім і інших звірів та пернатих Сетон-Томпсон малював з натури, відвідуючи звіринці Лондона та Парижа. Може, саме тоді  у нього виникла ідея супроводжувати свої оповідання про тварин малюнками на полях книг. Малював він героїв своїх творів з великою любов'ю, теплом і гумором. Багатьом сучасникам письменника не подобалися ці ілюстрації. Вони звинувачували його в бажанні олюднити чотириногих мешканців лісу, стверджували, що зображення звірів, зроблені рукою художника-натураліста, передають їх настрій, почуття, а почуттями, мовляв, тварини володіти не можуть. Однак Сетон-Томпсон залишився вірним своїй ідеї. Відомі натуралісти Альфред Брем, Джеральд Дарелл, Джой Адамсон у своїх дослідженнях про світову фауну підтвердили його спостереження.

Словникова робота.

Пояснити значення слів:

натураліст – людина, яка займається вивченням природи;

ілюстрація – малюнок, що супроводжує текст літературного твору;

анімаліст – художник, що зображує тварин, надає їм властивостей людського характеру.

 

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

 

Робота над епіграфом.

На початку уроку  ми записали в зошити слова, які стали епіграфом до уроку.                                                                         Треба прагнути бути людиною, не зважаючи

на всю жорстокість

навколишнього світу

                                       О. Генрі

Познайомившись з біографією Сетона-Томпсона, скажіть, чому саме ці слова обрано епіграфом до теми нашого уроку?

(Звучать відповіді учнів)

Тож, давайте повчимося у Сетона-Томпсона людяності, любові до природи.  І у матінки-природи нам багато чому варто навчитися.

Розв'язати кросворд.

Країна, в якій жив Сетон-Томпсон. (Канада)
Країна, в якій народився Сетон-Томпсон. (Англія)
Живі істоти, яких Сетон-Томпсон дуже любив. (Тварини)
Хто був зображений на першій картині Сетона-Томпсона? (Яструб)
Художник, що зображає тварин.(Анімаліст)
У Канаді Сетон-Томпсон відкрив для себе світ  …(Лісів)
Країна, з якої були вихідцями предки Сетона-Томпсона. (Шотландія)

 Ключове слово – натураліст.

IY. Підбиття підсумків роботи на уроці.

Вправа «Мікрофон».

Що найбільше вас зацікавило і здивувало на уроці?

Y. Аналіз активності учнів, аргументація оцінок.

YІ. Домашнє завдання.

Читати, переказувати 1 частину оповідання «Лобо», скласти простий план цієї частини, намалювати ілюстрації.


Теги: Сетон-Томпсон, Печенюк Л.М.
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 1045/174


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar