Головна » Зарубіжна література

Літературний турнір за сторінками повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Мета: Систематизувати і узагальнити вміння учнів уважно читати літературний твір,звернути увагу учнів на важливі проблеми, що порушенні у повісті М. Твена, розвивати навички критичного та творчого мислення, дитячу фантазію, виховувати в учнів оптимістичне ставлення до життя, спонукати дітей до роздумів про себе і про життя

Тип уроку: узагальнення знань

Обладнання: Портрет Марка Твена, ілюстрації до твору, малюнки учнів.

Діти живуть своїми уявленнями про добро та

зло, честь та безчестя, достоїнства людини; у них

свої критерії краси, у них навіть свій вимір часу...

Василь Сухомлинський

 

Гра – це завжди захоплення.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

 Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми, на жаль, перегорнемо останні сторінки повісті-автобіографії Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра». Цій книзі судилося стати одним з шедеврів дитячої (і не тільки) літератури світу. Мабуть, перший з-поміж зарубіжних письменників, Марк Твен проникливо передав у повісті думки і переживання дитини, точно відтворив її світ, її маленькі драми, захоплюючі пригоди. З батьківською любов'ю автор намалював образи головних героїв - Тома і Гека. Вони різні, але об'єднує їх велике почуття дружби, яке долає всі труднощі і перешкоди на шляху пізнання життя. Марк Твен говорив, що повість «Пригоди Тома Сойєра» він вважає гімном дитинства, який перекладений прозою. В образі Тома він намалював портрет юного справжнього американця: фантазера і ділка, вигадливого і прагматичного, хвалькуватого і романтичного, в поведінці якого відчувається не тільки радість дитинства, а й протест проти розміреного, буденного життя дорослих. Відомий український письменник Анатолій Костецький писав: «Є книги, з якими ви вперше зустрілися в дитинстві, заприятелювали, ба навіть закохалися в них, до категорії непересічних, справді в усіх відношеннях славнозвісних книг, на моє глибоке переконання, належить повість Марка Твена про пригоди хлопчака на ймення, відоме сьогодні всьому світові, - Том Сойєр».

Які ваші враження від повісті?
Чи «заприятелювали» ви з Томом? Геком? Іншими персонажами повісті? Аргументуйте свою думку.

II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Робота з епіграфом.

Як ви розумієте слова, винесені до епіграфу нашого уроку?
Як співвідноситься епіграф з темою нашого уроку?

Проблемні питання:

1 Чому бешкетники Том і Гек стали улюбленими героями багатьох поколінь читачів усього світу?

2.Які епізоди твору тебе найбільше схвилювали? Чому?

3.Хто з головних героїв повісті вам сподобався найбільше? Чому?

III.      Формування нових знань, умінь, навичок.

Заочна екскурсія до Америки часів Марка Твена.

Щоб краще зрозуміти письменника, давайте здійснимо подорож до Америки початку XIX століття, в місто Ганнібал, яке знаходиться на величній річці Міссісіпі.

IV.      Застосування набутих знань.

Слово вчителя. Повість Марка Твена у своїй назві містить слово «пригоди». Пригадаймо ще раз зміст твору. Чого, на вашу думку, в ньому більше - непередбачуваних пригод чи цікавих ігор? Ми теж спробуємо погратися. Клас поділяється на 2 команди». Кожна команда повинна мати назву(«Бешкетники.» «Вигадники), а також капітана.

1 Розминка. Методичний коментар:. Ціна кожної правильної відповіді - 1 бал.

Літературний диктант. Продовжте речення.

Народився Марк Твен у невеличкому селищі...(Флорида.)
Коли йому було чотири роки, сім'я переїхала до містечка...  (Ганнібал.)
Містечко Ганнібал розташоване на березі річки...         (Міссісіпі.)
Справжнє ім'я Марка Твена...(Семюель Клеменс.)
«Марк-Твен» означає...(З англійської буквально: мірка-два.)
У дитинстві майбутній письменник найбільше мріяв...(Стати матросом.)
Шкільною подругою Марка Твена була...(Лаура Хокінс.)
Марк Твен почав писати «Пригоди Тома Сойєра»...     (У 1875 році.)
Назва міста, у якому відбуваються події, описані у повісті...(Сент-Пітерсберг.)
Розкажіть епізод із прочитаних розділів, який запам'ятався найбільше.

 

2 Вправа «Впізнайте літературного героя».

Перший персонаж.

Він кров'ю підписав присягу.
Боявся духа померлого індіанця Джо.
Вистежив грабіжників.
Лягав спати, коли хотів.
Усі діти заздрили йому.

(Гекльберрі Фіни.) Другий персонаж.

Боявся старої пані з наперстком.
Ніколи не повертався з водою раніше, ніж за годину.
Не зміг устояти від спокуси побачити болячку на нозі.
Любив наспівувати пісню «Дівчата з Буффало».
Замість білої мармурової кульки отримав удар пантофлею.

(Джим.) Третій персонаж.

Суддя склав про нього щонайкращу думку.
Позичив візка у Бенні Тейлора.
Мав зведеного брата.
Відкрив загальний закон, що керує всіма людськими вчинками.
Замість уроків бігав до річки купатися.

(Том Сойєр.)

3 «Лови помилку». Методичний коментар: у реченні, які зачитує вчитель
міститься або правильна, або хибна інформація. Треба дати відповідь: «так» або «ні».

Для 1 команди

Марк Твен - справжнє ім'я та прізвище письменника. (Ні).
Гек Фіни та Джо Гарпер- друзі Тома Сойєра. (Так).
Найбільше всього Том любив відвідувати школу. (Ні).

Для 2 команди

«Марк твен» - насправді річковий термін. (Так).
Дівчинку, яку любив Том Сойєр звали Лара Хоккінс. (Ні).
Марк Твен - американський письменник. (Так).

 

4 Поясніть зміст фраз.

 

5 Гра «Пригадаємо витівки бешкетника і фантазера Тома».

І команда

Справжнє ім'я та прізвище Марка Твена. (Семюел Клеменс.)
Місто, у якому відбуваються події повісті. (Сент-Петерсберг.)
У який день тижня Том білив паркан? (Субота)
Яку винагороду отримав Том від тітки Поллі за побілений паркан? (Яблуко)
Перше "кохання" Тома. (Еммі Порене.)
Що подарували Томові у недільній школі директор і суддя? (Біблію)
Назва хвороби, яку вигадав собі Том, аби не йти до школи. (Гангрена)
Як звали рудого кота тітки Поллі? (Пітер)
Назвіть ім'я хлопчика, що мав прізвисько Кривава Рука. (Гек)

10. Кого зустрів Том у печері? (Індіанця Джо.)

II команда

Що означає псевдонім Марк Твен? (Мірка два.)
У якому містечку пройшло дитинство Марка Твена? (Ганнібал)
Ім'я двоюрідної сестри Тома. (Мері)
Прізвище Беккі. (Тетчер)
На яку хворобу хворів Том на канікулах? (Кір)
Де ночував Гек, коли йтік від вдови Дуглас? (У порожніх бочках.)
Скільки потрібно було вивчити віршів, щоб отримати Біблію? (Дві тисячі віршів.)
Який предмет, був схованкою для скарбів? (Скриня)
Ким вирішили стати Том і Гек, обстежуючи коридори печери? (Розбійниками)

10. Від кого тікали Том і Беккі у печері? (Від кажанів.)

6 Інтерактивна вправа «Навігатор»

 Згадайте епізоди, у яких ідеться про такі предмети та явища:

Недогарок — (діти із жахом дивилися, як догоряв останній недогарок).
Голод — (усе більше мучив Тома й Беккі).
Шматочок пирога — (Том поділив його навпіл й дав шматок дівчині).
Ями — (були скрізь у коридорах печери й не давали швидко йти).
Надія — (її Том постійно вселяв у Беккі).
Джерело — (біля нього зупинилися діти).
Мотузка від повітряного змія — (за її допомогою Том обстежував бокові коридори печери).
Провалля — (коридори закінчувалися проваллями).
Рука — (її побачив Том, обстежуючи коридор, і впізнав індіанця Джо).

Індіанець — (теж був у печері, але, злякавшись голосу, утік).
Поцілунок — (Том поцілував Беккі й пішов шукати виходу з печери).
Клубок у горлі — (був у Тома, коли він прощався з подругою).

7 Завдання для 1 команди

Які дві армії воювали в Сент-Пітерсберзі? (Армія Тома Сойєра та армія Джо Гарпера).
Скільки костюмів було у Тома? (Два: повсякденний і святковий).

Завдання для 2 команди

Як звати «даму серця» Тома Сойєра, яку витіснила Беккі Тетчер? (Емі Порене).

- Чому Том вступив до товариства тверезості? (Його привабив блискучий мундир з червоним шарфом).

8 Конкурс капітанів. Методичний коментар: швидко і правильно з’єднати
стрілочками імена хлопців та їх піратські прізвиська. Ціна відповіді - 1 бал.

Том Сойєр                                          Кривава Рука

Джо Гарпер                                        Соколине Око

Гек Фіни                                              Чорний Месник Іспанських Морів

                                       Гроза океанів

Конкурс капітанів.

1.  Зобразити пантомімою картину: фарбування паркану.

2.  Зобразити пантомімою картину: вранішнє вмивання Тома

9 «Картинна галерея». Методичний коментар: учні презентують свої малюнки, коротко переказуючи намальований уривок і доводячи, чому саме його обрано.

10 «Знайти зайвий предмет». Методичний коментар: Серед предметів, розкладених на парті, знайдіть ті, які не отримав Том від хлопців за фарбування паркану. Кожний правильно знайдений предмет - 1 бал.

Для 1 команди: цукерки, друзки пляшки, ключ, іграшкова машинка, шматок крейди, рукоятка ножа. (Цукерки, іграшкова машинка).
Для 2 команди: повітряна кулька, ручка від дверей, футбольний м'яч, яблуко, скляна пробка від карафки, пуста котушка. (Повітряна кулька, футбольний 
м'яч).

V.       Оголошення результатів ігри.

VI.      Оцінювання навчальних досягнень учнів.

VII.    Підсумкова бесіда.

-Що, на вашу думку, є головним у дружбі?

Як автор ставиться до своїх героїв? Чому?

-Чому   вас навчила повість?

VIII.   Домашнє завдання.
Для всіх учнів.

Описати свої враження від прочитаної повісті у листі до Марка Твена. Індивідуальні завдання.

1.        Дати відповідь (усно) на питання:

 Яке враження справив на вас головний герой твору?

2.        Довести, що Марк Твен пишається і любить своїх героїв - Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна.


Теги: Мірошник А.В., Твен
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 2344/243


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar