Головна » Зарубіжна література

Героїчна смерть Остапа. Мужність Тараса. Сувора романтика подвигу. Розділи Х-ХІ

Тема Героїчна смерть Остапа. Мужність Тараса. Сувора романтика подвигу. Розділи Х-ХІ.

Текстологічний аналіз повісті. Бесіда з учнями. Куди Товкач віз Тараса? Чому треба було бути дуже обережним? Що вирішив Товкач? Як це характеризує спілкування побратимів? Що за стилем нагадують на слова Товкача? Які зміни відбулися на Січі? Втіленням чого став Тарас для нового покоління запорожців?

Текстологічний аналіз повісті. Запитання та завдання для учнів. Що схвилювало Тараса, коли він опритомнів після поранення? Як Тарас згадує про Остапа? Чому він жодного разу не згадав про Андрія? Як батько переживає своє горе? Які деталі у повісті свідчать про глибокі страждання Тараса? Які художні засоби використовує автор, щоб показати трагедію батька?

“… став він помітно похмурий і сумний. Три тяжкі зморшки насунулись на чоло його і вже більше ніколи не сходили з нього.”

“… повний туги сідав він на морському березі. Довго сидів він там, понуривши голову і примовляючи: “Сину мій! Остапе мій!”

Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Який план розробив Тарас, щоб дізнатися про долю Остапа? Хто допоміг Тарасові пробратися у Варшаву? Чому Тарас “відчував перший раз у житті неспокій”? У повісті показані два переодягання – Андрія і Тараса. З якою метою переодягався кожен із героїв? Як сприймає своє переодягання Тарас? Чому Тарас не зміг побачити сина в тюрмі і організувати втечу? Чи тільки нестриманість героя виявилася в цьому епізоді? Чому Тарас, ризикуючи життям, знаючи, що не зможе врятувати сина, прийшов на площу дивитися на страту?

Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Який вигляд мали запорожці? Як вони йшли на страту? Чому Остап ішов першим і звернувся до товаришів зі словами? Як реагував Тарас на поведінку сина? Як описані муки Остапа? Який прийом використовує автор для показу самих жорстоких мук? Чому Остап у останні хвилини життя, не знаючи про присутність батька, звернувся до нього? Що відчував Тарас під час страти сина? На який ризик пішов Тарас, щоб підтримати Остапа в останню хвилину? Чим були його слова для Остапа і решти козаків? Чи міг він змовчати? Як можна назвати поведінку Тараса на площі?

“Попереду всіх ішов Остап”

“Дай же Боже, щоб усі, які тут стоять, єретики, не почули, нечестиві, як мучиться християнин! Щоб жоден з нас не промовив ні одного слова!”

М. Дерегус “Остап перед стратою”

“Батьку! Де ти! Чи чуєш ти?”

“Чую! – пролунало серед мертвої тиші, і весь мільйон народу водночас здригнувся.”

Підсумки уроку Бесіда з учнями Як автор змальовує мужність і непохитність приречених на страту козаків? Чому вони не втрачають сили духу навіть перед лицем смерті? Які думки та почуття підтримують героїв у тяжку хвилину? Чи може людина стати легендою ще за життя? Доведіть свою думку?

Домашнє завдання Читати розділ ХІІ, скласти план. Підготуватися до вибіркового переказу “Подвиг Остапа”.


Теги: Гоголь
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 411/155


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar