Головна » Зарубіжна література

Давньоруські билини про Іллю Муромця. Легендарна історія Київської Русі як основа билин

Тема Давньоруські билини про Іллю Муромця. Легендарна історія Київської Русі як основа билин.

Актуалізація опорних знань. Бесіда з учнями. Якими були перші твори про героїчне минуле – фольклорними чи авторськими? Чому ви так вважаєте? Чому, на відміну від казок, в цих творах багато історичних реалій, конкретних імен? Чому ці твори, як правило, не дуже великі за об’ємом? Як на вашу думку, що тут більше цікавить автора і слухачів (читачів) – безпосередньо події чи почуття, пов’язані з ними? Що ви можете сказати про авторів та виконавців цих творів? Які фольклорні жанри ви можете назвати?

Київська Русь – колиска слав’янських народів. В. Васнєцов “Хрещення Русі князем Володимиром”

Творці та хранителі славетних сторінок історії Київської Русі В. Васнєцов “Гуслярі”

Запитання до учнів. Кого зображує художник на полотні? Як одягнуті гуслярі? Що відображається на обличчях у цих людей? Як, по-вашому, розподілені ролі в цьому тріо? Якими вам уявляються характери виконавців? Чи збереглися в історії імена авторів та виконавців народних сказань, пісень?

Автори та виконавці народних сказань про минулі часи В. Васнєцов “Боян”

Літописи – джерело відомостей про історичне минуле Нестор-Літописець Сторінка літопису

Богатирі – захисники землі Руської В. Васнєцов “Три богатирі”

Міні-екскурсія по картині В. Васнєцова “Богатирі” Хто зображений на картині В. Васнєцова? Чи можете ви назвати імена богатирів на полотні? Чим виділяється Ілля Муромець серед своїх товаришів? Проти якого ворога стоять богатирі “на заставі”?

Ілля Муромець в немочі

Зцілення Іллі Муромця

Словникова робота Порівняйте два визначення Словник літературознавчих термінів Билина – героїчна пісня розповідного характеру, яка виникла як вираження історичної свідомості руського народу в ІХ-ХІІІ ст. Билина відобразила історичну дійсність в образах, життєва, реальна основа яких збагачена фантастичною вигадкою. Як виду усної народної творчості билині притаманний особливий пісенно-етичний спосіб відтворення реальності. 2. Визначення за підручником Билина – жанр руського фольклору, епічна пісня героїчного змісту, що розповідає про подвиги руських богатирів і відображає життя середньовічної Русі.

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте фрагмент билини від початку до слів “Що святу Русь могутні богатирі бережуть”. Зверніть увагу на особливий ритм билини, наспівність, перенесення наголосів, скорочення окремих складів. Чи можна стверджувати, прочитавши уривок, що цей твір належить до билинного жанру? Чи дійсно є перебільшеною сила ворожого війська? Пригадайте, що вам відомо з історії про набіги татар і половців на Руську землю.

В. Васнєцов “Після побоїща Ігоря Святославовича з половцями”

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте наступний фрагмент билини від слів “Тут відкриваються ворота у Чернігів-город” до слів “Шлях укладає та все прямоїжджий”. Чи можете ви тут відзначити вже відомі вам особливості жанру билини? Що нового додається у цьому уривку? Чи зустрічалися ви вже з явищем персоніфікації? Де саме?

В. Васнєцов “Богатир”

В. Васнєцов “Бій Добрині Микитича із семиголовим Змієм Гориничем”

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте уривок билини від слів “Як під’їхав він до річки до Смородини” до фрази “Упав Соловій зо семи дубів”. Що знову повторюється в цьому уривку і чому? Що допомогло Іллі Муромцю одержати перемогу? Дайте опис озброєння богатиря. Які художні засоби використовуються у билині?

Ілля Муромець і Соловей-розбійник. Посвист Солов’я

Ілля Муромець і Соловей-розбійник. Битва

Перемога Іллі Муромця

Ілля Муромець і полонений Соловей-розбійник

Робота з текстом билини “Ілля Муромець та Соловей-розбійник” Запитання та завдання для учнів Прочитайте фрагмент від слів “Та Ілля Муромець того придбав” до слів “Сам простою дорогою у город Київ вирушав”. Які особливості усної народної творчості можна відмітити в билині? Що ми можемо сказати про славного богатиря Іллю Муромця, виходячи з тексту билини? Як ви гадаєте, чи тільки про силу і хоробрість іде мова у творі? Прокоментуйте слова Іллі: “Не хочу я жить у вас воєводою”.

Підсумки уроку Бесіда з учнями З яким новим літературним жанром ми познайомилися? Яка головна особливість жанру відображена в його назві? Про які ще особливості билини ми сьогодні говорили? Над чим ще ми сьогодні працювали?

Домашнє завдання Дочитати билину до кінця, працюючи над виразним читанням. Підготувати розповідь про жанрові особливості билини з прикладами із тексту твору.


Теги: балади, Муромець
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 1601/196


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar